Rocznice Najważniejsze. 3 kwietnia

Rocznice Najważniejsze. 3 kwietnia. Tego dnia m.in. zmarł Juliusz Słowacki. Co jeszcze się wtedy wydarzyło?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 3 kwietnia?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 3 kwietnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 3 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1559: W dniach 2 i 3 kwietnia podpisano pokój w Cateau-Cambrésis kończący wojny włoskie – serię konfliktów zbrojnych mających miejsce w latach 1494-1559, których celem było zdobycie hegemonii na zachodzie i południu Europy. Ich głównymi aktorami były Francja oraz państwa władane przez Habsburgów. Wojny włoskie zakończyły się porażką strony francuskiej i zapoczątkowały okres przewagi hiszpańskiej na kontynencie.

1804: Zmarł Jędrzej Kitowicz, polski duchowny katolicki, historyk, pamiętnikarz, korespondent polityczny, uczestnik konfederacji barskiej (1768-1772). Jego prace stanowią ważne źródła historyczne na temat epoki saskiej oraz stanisławowskiej. Najważniejsze z nich to „ Opis obyczajów za panowania Augusta III” oraz „Pamiętniki, czyli Historia polska…”.  

1849: Zmarł Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych polskich poetów, czołowy przedstawiciel romantyzmu w literaturze, jeden z wieszczów narodowych. Autor wierszy, poematów, powieści poetyckich i dramatów w tym m.in. „Kordiana”, „Balladyny”, „Lilli Wenedy”, „Mazepy”, „Króla-Ducha”, „Grobu Agamenona”, „Testamentu mojego”, „Hymnu” („Smutno mi, Boże…), „Ody do wolności” czy „Beniowskiego”.

1886: Urodził się Władysław Tatarkiewicz, polski filozof, estetyk, etyk, historyk filozofii i sztuki, autor m.in. słynnego trzytomowego podręcznika „Historia filozofii” czy rozprawy „O szczęściu”.

1901: Ukazał się premierowy numer czasopisma „Chemik Polski” – pierwszego polskiego czasopisma naukowego poświęconego poszczególnym gałęziom chemii.

1919: Austriacki parlament przyjął ustawę konstytucyjną o obaleniu dynastii Habsburgów i konfiskacie ich majątku, a także o zniesieniu szlachectwa, świeckich zakonów rycerskich i żeńskich oraz określonych tytułów i godności.

1922: Józef Stalin został sekretarzem generalnym Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików), przejmując tym samym schedę po Włodzimierzu Leninie.

1939: Zmarł Walery Sławek, polski polityk, lider obozu sanacyjnego, współtwórca konstytucji kwietniowej, trzykrotni premier RP, marszałek Sejmu. Śmierć była wynikiem próby samobójczej dokonanej przez Walerego Sławka dzień wcześniej.

1948: Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę wprowadzającą Plan Marshalla. Dokument wszedł w życie jeszcze tego samego dnia, po podpisaniu go przez prezydenta Harry’ego Trumana.

Patryk Palka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 kwietnia 2024
Fot. Juliusz Słowacki, ilustracja Jamesa Hopwooda Młodszego, domena publiczna, Wikimedia.