Rocznice Najważniejsze. 4 kwietnia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 4 kwietnia?
Piękno historii
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 4 kwietnia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 4 kwietnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
397: Zmarł Ambroży, arcybiskup Mediolanu, ojciec i doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, autor licznych traktatów teologicznych, reformator liturgii.
636: Zmarł Izydor z Sewilli, arcybiskup, doktor Kościoła, święty, doradca królów wizygockich panujących na Półwyspie Iberyjskim, jeden z najwybitniejszych umysłów swoich czasów.
1350: Doszło do zawarcia porozumienia w Budzie między królem Polski Kazimierzem III Wielkim a królem Węgier Ludwikiem I Wielkim. Ustalono wówczas m.in., że w przypadku gdyby Kazimierz Wielki zmarł nie pozostawiwszy potomka z prawego łoża, tron Polski przejmie król Ludwik (przy zgodzie panów polskich).
1721: Robert Walpole został pierwszym w historii premierem Wielkiej Brytanii.
1794: Podczas insurekcji kościuszkowskiej doszło do bitwy pod Racławicami. Starcie zakończyło się zwycięstwem Polaków dowodzonych przez Naczelnika Tadeusza Kościuszkę. Nie miało dużej wagi w kontekście militarnym, ale z punktu widzenia morale powstańców sukces był niemożliwy do przecenienia. W bitwie wzięli udział kosynierzy.
1914: Urodził się Ryszard Białous, polski harcmistrz, żołnierz AK, instruktor Szarych Szeregów, dowódca batalionu „Zośka”, powstaniec warszawski, pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę archiwalną, która w 2007 r. trafiła do Archiwum Akt Nowych.
1949: Dwanaście państw podpisało Traktat północnoatlantycki, na mocy którego powołano międzynarodową organizację polityczno-wojskową znaną jako NATO (Sojusz Północnoatlantycki). W 2024 r. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego zrzesza 32 członków. Pierwszymi sygnatariuszami Traktatu były: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy.
1968: W Memphis w amerykańskim stanie Tennessee James Earl Ray zastrzelił pastora Martina Luthera Kinga.
2023: W 74. rocznicę podpisania Traktatu północnoatlantyckiego Finlandia została 31. krajem członkowskim NATO.
Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze