Rozmowy Joe Biden - Wołodymyr Zełenski

Rozmowy Joe Biden - Wołodymyr Zełenski

Stany Zjednoczone popierają dążenia Ukrainy do sprawiedliwego pokoju – powiedział w środę prezydent USA Joe Biden, rozpoczynając spotkanie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Gabinecie Owalnym Białego Domu.

.Wołodymyr Zełenski podziękował Bidenowi, Kongresowi i “zwykłym Amerykanom” za wsparcie Ukrainy i wręczył prezydentowi odznaczenie jednego z ukraińskich żołnierzy z Bachmutu. “To dla mnie zaszczyt być przy pańskim boku we wspólnej obronie przeciwko brutalnej, brutalnej wojnie toczonej przez Putina” – powiedział Biden, witając Zełenskiego, przypominając, że od lutowej inwazji minęło już 300 dni. “On próbuje używać zimy jako broni, ale Ukraińcy nadal inspirują świat (…) swoją odwagą, odpornością i determinacją” – dodał.

Joe Biden podkreślił, że za wsparciem Ukrainy opowiadają się przedstawiciele obu partii w USA. Zapowiedział też dalszą pomoc, w tym w obszarze obrony powietrznej w postaci baterii Patriot, nakładanie kolejnych sankcji na Rosję oraz “wsparcie dla dążeń Ukrainy do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju”.

Krzyż Bojowych Zasług Ukrainy dla Joe Bidena

.Wołodymyr Zełenski, ubrany w zielony sweter, przyznał, że chciał przyjechać do Waszyngtonu wcześniej, ale nie pozwoliły na to warunki wojenne.

“Kieruję wszelkie podziękowania, z całego serca, od naszego silnego narodu (…) dla pana, panie prezydencie, za pana przywództwo, za ponadpartyjne wsparcie w Kongresie, za wsparcie zwykłych Amerykanów” – powiedział ukraiński prezydent. Wręczył też Bidenowi Krzyż Bojowych Zasług, odznaczenie, które polecił Zełenskiemu przekazać ukraiński kapitan, dowódca baterii systemów HIMARS w Bachmucie w Donbasie.

Rozmowy Joe Biden – Wołodymyr Zełenski m.in. o pomocy wojskowej

.Pentagon opublikował w środę szczegóły ogłoszonego wcześniej pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 1,85 mld dolarów. Oprócz baterii Patriot w transzy znalazły się m.in. precyzyjne bomby lotnicze, ponad 150 pojazdów, a także amunicja do sowieckich systemów artylerii rakietowej Grad.

Jak podał w komunikacie amerykański resort obrony, na część pakietu pochodzącą z magazynów sił zbrojnych USA złoży się m.in. bateria systemu obrony powietrznej Patriot wraz z amunicją, dodatkowe rakiety do systemów HIMARS, 500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Excalibur, 30 moździerzy kalibrów 120 mm, 82 mm i 60 mm, 37 pojazdów opancerzonych Cougar, 120 pojazdów HMMWV (Humvee), 2,7 tys. granatników, a także rakiety przeciwradarowe HARM i “precyzyjna amunicja lotnicza”. Ta ostatnia pozycja to prawdopodobnie zestawy JDAM, pozwalające na przekonwertowanie zwykłych bomb lotniczych w precyzyjnie naprowadzane pociski.

Dodatkowo, w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, USA zakupią dla Ukrainy 45 tys. sztuk amunicji kalibru 152 mm i 122 mm używanej w systemach produkcji rosyjskiej i sowieckiej, 50 tys. rakiet Grad, 100 tys. sztuk amunicji czołgowej, terminale do komunikacji satelitarnej oraz usługi logistyczne i szkolenia. Łączna wartość przekazanego pakietu to ok. 1,85 mld dolarów. Oznacza to, że wartość pomocy wojskowej zadeklarowanej przez USA od 24 lutego to ok. 21,2 mld dolarów.

KIedy Patrioty na Ukrainie?

.”Nieprzerwane i brutalne ataki powietrzne Rosji na infrastrukturę krytyczną tylko wzmocniły potrzebę dostarczenia Ukrainie zaawansowanych zdolności obrony powietrznej” – napisano w komunikacie Pentagonu, odnosząc się do baterii rakiet Patriot, jednego z najbardziej zaawansowanych systemów tego typu na świecie.

Nie podano, kiedy ma on wejść do służby w ukraińskiej armii, jednak rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zasugerował, że szkolenie może zająć długi czas. W przypadku wcześniej przekazanego systemu NASAMS proces ten trwał przez około cztery miesiące.

Polskie rozmowy Wołodymyr Zełenski – Andrzej Duda? Będziemy informować w swoim czasie

.”O jakichkolwiek przyszłych kontaktach prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego będziemy informować w odpowiednim momencie, by nie tworzyć niepotrzebnych zagrożeń i napięć “- powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o wizytę Zełenskiego w USA i jego podróż przez Polskę.

“Ta wizyta jest oczywiście obarczona bardzo dużym ryzykiem natury bezpieczeństwa. Nie jest żadną tajemnicą, że dla Władimira Putina Wołodymyr Zełenski jest tak naprawdę wrogiem nr 1. Ze względów bezpieczeństwa my, jako polska dyplomacja, powstrzymujemy się od wszelkich komentarzy dotyczących samej logistyki. Myślę, że wszystkim nam zależy, by ta wizyta przebiegła bezpiecznie i żeby nie rzutowało to w żaden sposób na pozycję Polski” – zaznaczył wiceminister.

Wzmocnienie relacji z USA w interesie wszystkich

.”Polska jest zaufanym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych z wielu zasadniczych powodów. Państwo to jest najważniejszym partnerem Ameryki na najistotniejszych frontach bezpieczeństwa w Europie, zarówno militarnych, jak i gospodarczych czy energetycznych” – pisze Anthony B. Kim na łamach “Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

PAP/Oskar Górzyński/Wszystko Co Najważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2022
Fot. KEVIN LAMARQUE / Reuters / Forum