Patrioty dla Ukrainy i inna broń za blisko 2 mld USD

Patrioty dla Ukrainy i inna broń za blisko 2 mld USD

USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 mld dolarów, w tym m.in. system obrony powietrznej Patriot – potwierdził w środę amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Polityk złożył tę deklarację na kilka godzin przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

.Pakiet obejmuje wsparcie w wysokości 1 mld dolarów na rzecz zapewnienia Ukrainie “rozszerzonej obrony powietrznej i zdolności do przeprowadzania precyzyjnych ataków” oraz dodatkowo 850 mln dolarów w ramach “pomocy w sferze bezpieczeństwa” – powiadomiła agencja Reutera. Patrioty dla Ukrainy to wiadomość tego tygodnia.

Wojna cywilizacji

.Komentuje Pawęł Ukielski [LINK]: “Mamy do czynienia z klasyczną wojną cywilizacji – konfliktem euroatlantyzmu z eurazjatyzmem. Wojną, którą wywołała Rosja, by nie dopuścić do rozszerzenia się cywilizacji euroatlantyckiej na Ukrainę, i w której z kretesem przegrywa – nie tylko nie jest w stanie osiągnąć swoich celów, ale bezpowrotnie uczyniła Ukrainę częścią zachodniej cywilizacji. Po krwawym konflikcie i zbrodniach przeciw ludzkości popełnionych przez wojska rosyjskie nie ma szans, by Ukraina pozwoliła sobie na jakikolwiek flirt z „ruskim mirem”, a Rosja jest zbyt słaba, by wymusić to siłą. W niedalekiej przyszłości zapewne to samo stanie się z Białorusią, choć prawdopodobnie nie na drodze wojennej” – zauważa Paweł Ukielski.

Patrioty dla Ukrainy czyli wizyta Zełenskiego w Waszyngtonie

.Prezydent USA Joe Biden spotka się w środę wieczorem w Białym Domu z prezydentem Zełenskim, który opuścił Ukrainę po raz pierwszy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na jego kraj.

Jak poinformował w środę portal Politico, Waszyngton ogłosi podczas wizyty kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości blisko 2 mld dolarów. Znajdą się w nim systemy obrony powietrznej Patriot, a także m.in. zestawy JDAM (Joint Direct Attack Munition), dzięki którym możliwe jest przekonwertowanie niekierowanych bomb lotniczych w naprowadzane satelitarnie pociski. Nowy pakiet ma obejmować również amunicję artyleryjską. 

Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem

.”Wobec bezpodstawnej rosyjskiej agresji na Ukrainę naszym obowiązkiem jest sprzeciw i bezinteresowna solidarność, a szeroko zakrojona pomoc dla Ukraińców jest warunkiem sine qua non przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju w naszej części świata – pisze prof. Piotr GLIŃSKI na łamach “Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

Polacy, jak mało który naród, znają rosyjską cywilizację śmierci i zniszczenia i potrafią ocenić rozmiar rosyjskich zbrodni. Wiemy też, jak cenna jest wolność i niepodległość kraju. Dlatego od 24 lutego 2022 r. nieustająco staramy się wspierać tych, którzy w imię wolności i niepodległości ponoszą dziś ofiarę najwyższą. Szacuje się, że w różne formy pomocy dla Ukrainy zaangażowało się 70 proc. polskiego społeczeństwa. Polski naród w obliczu zagrożenia udowodnił, że potrafi się zjednoczyć, a praca wykonana przez wolontariuszy, służby, pracowników instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych oraz obywateli, którzy włączyli się w ratowanie życia Ukraińców, zapisze się na trwałe na kartach historii” – zauważa prof. Gliński.

PAP/Wszystko Co Najważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2022