Patrioty na Ukrainie - ta decyzja będzie game changerem tej wojny

Patrioty

Najnowocześniejszy amerykański system obrony powietrznej Patriot może być przełomem dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją – pisze w środę portal dziennika „Bild”.

.Amerykański przywódca ma dla Zełenskiego „prezent powitalny, który nie spodoba się Rosjanom” – stwierdza „Bild”. Po dziesięciu miesiącach rosyjskiej agresji, Ukraina otrzymuje od USA najnowocześniejszy system obrony przeciwrakietowej Patriot, o który „Zełenski zabiegał od miesięcy, ale Waszyngton wahał się do samego końca”.

Co to są Patrioty

.Patriot (Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target) to mobilny, naziemny system, który jest w stanie zestrzelić samoloty, drony (kamikadze), rakiety i pociski manewrujące z dużej odległości. Jest w stanie „kontrolować” do 50 celów jednocześnie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy system trafi na Ukrainę, wcześniej ukraińscy żołnierze zostaną przeszkoleni z jego obsługi „w państwie trzecim”.

Użytkownikami systemu Patriot są takie państwa, jak USA, Izrael, Polska, Holandia, Grecja, Arabia Saudyjska, Katar, Jordania, Kuwejt, Japonia, Bahrajn, Szwecja, Rumunia, Hiszpania, Szwajcaria, Korea Południowa, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a także Niemcy.

Patrioty na Ukrainie to przełom w wojnie na Ukrainie

.Jak podkreśla „Bild”, to istotny przełom dla Ukrainy, będący w stanie całkowicie zmienić układ sił, szczególnie w wojnie w powietrzu. Ukraina jest obecnie w stanie lepiej niż kiedykolwiek bronić się przed swoim agresywnym sąsiadem. Amerykański gest „zmniejszy (co najmniej) zagrożenie dla terroru rakietowego ze strony Putina, wymierzonego przeciwko infrastrukturze energetycznej i niewinnej ludności cywilnej” – dodaje „Bild”.

Będzie to dodatkowo „kolejny strategiczny prztyczek dla Putina”. Jak przypomina „Bild”, obecnie Kreml „szaleje, ponownie grożąc Ukrainie i Zachodowi”. „To wszystko bez wątpienia prowadzi do zaostrzenia konfliktu i samo w sobie nie wróży Ukrainie dobrze” – groził rzecznik Władimira Putina i naczelny rosyjski propagandysta Dmitrij Pieskow.

„Kryje się za tym pokrętna kremlowska logika: ponieważ Ukraina wkrótce będzie mogła lepiej bronić się przed rosyjskim terrorem, (Rosja) eskaluje konflikt. Dla przypomnienia: to Rosja napadła na Ukrainę i porywa ukraińskie dzieci. To rosyjscy żołnierze rabują i gwałcą, to rosyjska armia strzela do ludności z dronów” – podkreśla „Bild”.

Patrioty na planie budowy nowego światowego porządku?

.”Prezydentowi Rosji chodzi o nowy porządek światowy, w którym amerykańska potęga i jej wpływy mają być odsunięte. I ta bitwa – bitwa o świat – według prezydenta Putina dopiero się zaczyna – pisze Carl Bildt na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

Patrioty na Ukrainie to game changer

.„Jeśli partnerzy z NATO podążą za USA i zintensyfikują dostawy systemów obrony powietrznej z Zachodu (np. dostarczane przez Niemcy IRIS-T), Ukraina może wkrótce zostać objęta gęstą siecią systemów obronnych na dużych obszarach kraju” – zauważa „Bild”.

„W rezultacie system Patriot może stać się „game changerem”, decydującym czynnikiem zwrotnym w ramach obrony Ukrainy” – stwierdza „Bild”. Rezultatem będzie większa ochrona i bezpieczeństwo ludności Ukrainy oraz jej infrastruktury energetycznej.

Jednocześnie „dla Putina wojna będzie stawać się coraz droższa i coraz bardziej pozbawiona sensu”, bowiem rosyjskie ataki terrorystyczne już obecnie są bardzo kosztowne; z informacji ukraińskiej obrony powietrznej wynika, że zestrzeliła ona w poniedziałek wieczorem nad Kijowem aż 18 z 23 dronów kamikadze.

Zwycięstwo Ukrainy jest możliwe. Decydująca będzie postawa Zachodu

.”W sondażach, które dotyczą ukraińskiej opinii publicznej, aż 83 procent respondentów jest przekonanych, że Ukraina wygra. Co więcej, zwycięstwo jest jak najbardziej osiągalne. Problem tylko w tym, że nie uda się to bez pomocy Zachodu” – przypomina Mykoła Bałaban [LINK].

„Ukraina, społeczeństwo i jej przywódcy zdają sobie z tego sprawę. Dlatego główne zadanie komunikacyjne Ukrainy od początku wojny jest nastawione właśnie na Zachód, by przekonywać go, że zwycięstwo jest możliwe. Co ciekawe, tę narrację wzmacnia samo społeczeństwo ukraińskie, zdeterminowane, by zwycięstwo Ukrainy stało się faktem. W pewnym sensie Ukraina jest dziś przykładem społeczeństwa, w którym każdy obywatel jest w pełnym tego słowa znaczeniu ambasadorem wspólnej sprawy i wzorem dla społeczeństwa obywatelskiego wszędzie. Jednak mimo tych wysiłków i przykładów przyjęcie rosyjskiej narracji przez zachodnie think tanki i liderów opinii pozostaje poważnym zagrożeniem. Wskazują na to m.in. analizy Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji.

Główne elementy tej narracji nie dotyczą wcale ustępstw, na jakie musi pójść Ukraina, by osiągnąć pokój z Rosją, ale samego przekonania, że osiągnięcie militarnego zwycięstwa nad Rosją jest po prostu niemożliwe. A ponieważ sukces jest niemożliwy, to dla części zachodnich liderów opinii obrona jest bez sensu, a negocjowany pokój z Rosją jedynym sensownym rozwiązaniem. To nie pierwszy raz, kiedy kremlowska propaganda przemawia do zachodnich odbiorców. Podkreśla ona niepokojący błąd w myśleniu zachodnich elit. Jednak podpisanie takiego pokoju i wznowienie przez kraje zachodnie współpracy z Rosją okaże się w dłuższej perspektywie jeszcze bardziej kosztowne dla Europy niż udzielanie skutecznego wsparcia walczącej Ukrainie. Na szczęście rozumieją to Polacy i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Niestety, są nielicznymi krajami na Zachodzie, które podzielają ten pogląd” – zauważa Bałaban.

PAP/Wszystko Co Najważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2022