Ruszają ćwiczenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – Locked Shields 24

23 kwietnia rozpoczną się największe i najbardziej złożone na świecie ćwiczenie cyberobrony Locked Shields 24 – poinformował rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ppłk Przemysław Lipczyński. W tej edycji ćwiczenia Polacy połączą siły z Finami.
Locked Shields 24
.Trwające cztery dni ćwiczenie, to najbardziej wymagające i największe tego rodzaju przedsięwzięcie na świecie. Jak wyjaśnił ppłk Lipczyński, w tegorocznej edycji udział weźmie ok. 4 tys. uczestników z ponad 40. krajów. „Ćwiczenie ma formułę zawodów, w których udział biorą drużyny złożone z minimum dwóch państw. W tym roku Polska połączy siły z Finlandią” – mówił ppłk Lipczyński.
Podczas planowania ćwiczenia, pod uwagę brana jest przede wszystkim aktualna sytuacja geopolityczna. „Rozgrywane scenariusze odzwierciedlają realne zagrożenia dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni” – podkreślił.
Jak wyjaśnił, drużyny, wcielą się w rolę Zespołów Szybkiego Reagowania. Ich zadaniem będzie obrona fikcyjnego państwa – Berylii – przed masowymi atakami na systemy informatyczne i infrastrukturę krytyczną. „Zespoły będą musiały, w czasie rzeczywistym, odpierać ataki m.in. na systemy bankowe, elektrownie, komunikację satelitarną, sieci 5G, rozwiązania chmurowe, systemy obrony powietrznej, czy sieci przemysłowe” – relacjonował.
Dowodzona przez oficera Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, polsko-fińska drużyna, składa się z ekspertów z sektora publicznego, prywatnego i akademickiego. „W skład polskiej części zespołu wchodzą przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, CSIRT-ów poziomu krajowego, służb, instytucji, firm oraz organizacji kluczowych dla bezpieczeństwa państwa” – zaznaczył.
Walka w cyberprzestrzeni
.Jak wyjaśnia ppłk Lipczyński, presja podczas zawodów jest ogromna. „W symulowanym środowisku stworzono kilka tysięcy wirtualnych systemów, na które w ciągu kilkudziesięciu godzin przeprowadzonych zostanie kilka tysięcy ataków w czasie rzeczywistym. Oprócz tego, uczestnicy na bieżąco mogą śledzić punktację” – podkreślił.
Polsko-fińka drużyna będzie walczyć o zajęcie jednej z czołowych pozycji w zawodach. „W 2023 roku Polska zajęła w Locked Shields trzecie miejsce, a rok wcześniej polsko-litewska drużyna zajęła miejsce drugie. Z kolei Finlandia wygrała turniej w 2022 roku” – wyliczał.
Rzecznik podkreśla, że każdego roku w ćwiczeniach Locked Shields biorą udział największe talenty z zakresu cyberbezpieczeństwa z NATO i państw partnerskich. „Celem ćwiczenia jest wzmocnienie międzynarodowych zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. To także dowód siły międzynarodowej współpracy, która wykracza poza granice państw” – zaznaczył.
Organizatorem ćwiczenia jest NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE). Pierwsza edycja ćwiczenia odbyła się w 2010 r.
Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości
.Profesor zwyczajny w Polskiej Akademii Nauk, Michał KLEIBER, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” zaznacza, że: „W świetle dotychczasowych osiągnięć jest bowiem niezaprzeczalnym faktem, że AI przynosi nam już dzisiaj wiele korzyści, których będzie znacznie więcej już w nieodległej przyszłości – w gospodarce, ochronie zdrowia, badaniach naukowych, w istocie w prawie wszystkich dziedzinach naszego życia. Stosowanie AI z pewnością pozwoli także skutecznie stawiać czoła wyzwaniom dotychczas jeszcze nieznanym bądź uznawanym dzisiaj za niepokonywalne. Równocześnie jednak AI tworzy już obecnie widoczne olbrzymie zagrożenia, których niestety także będzie znacznie więcej w przyszłości. Przyszłe korzyści dużo łatwiej jest przy tym planować i przewidywać, gdyż dostrzeganie i pełne rozumienie zagrożeń, tworzonych z reguły w tajemnicy i najczęściej przez autorytarne państwa, jest niezwykle skomplikowane”.
„Tezę o powadze zagrożeń potwierdza dobitnie ostatni raport zlecony grupie ekspertów przez amerykański State Department, czyli ministerstwo spraw zagranicznych. Raport bazuje na głębokich, merytorycznych rozmowach przeprowadzonych z ponad 200 ekspertami – szefami wiodących firm rozwijających AI, renomowanymi badaczami problemów cyberbezpieczeństwa, specjalistami badającymi konsekwencje użycia broni masowego rażenia oraz wysokiej rangi pracownikami ministerstwa. Wśród rozmówców byli m.in. szefowie i główne osoby odpowiedzialne za rozwój technologii w takich firmach, jak OpenAI (właściciel systemu ChatGPT), Google DeepMind, Meta czy Anthropic”.
„Zarysowany w raporcie obraz sytuacji jest prawdziwie alarmujący, a jego podstawową tezą jest stwierdzenie o zagrożeniu dla przetrwania nawet całej ludzkości, mogącym powstać w wyniku niekontrolowanego dalszego rozwoju AI. Obawy dodatkowo zwiększyła wypowiedź Geoffreya Hintona, uważanego za „ojca” AI, który stwierdził w niedawnym wywiadzie, że zbrodnicze wykorzystanie AI w nadchodzących trzech dekadach może z co najmniej 10-procentowym prawdopodobieństwem doprowadzić do całkowitego unicestwienia ludzkości. Odnosząc się do tego, rzecznik Białego Domu oświadczył zdumiewająco dobitnie, że prace nad uregulowaniem zasad tworzenia i korzystania z AI stają się najważniejszym zadaniem dla amerykańskiego rządu i wszystkich jego zagranicznych partnerów”.
„Wspomniany raport analizuje dwa główne zagrożenia dotyczące zastosowania AI. Pierwsze dotyczy planowanego, niekoniecznie w globalnej skali, ale szeroko niszczycielskiego użycia AI w tworzonej różnorodnej broni, w szczególności broni całkowicie autonomicznej, a także biologicznej i chemicznej, drugie zaś utraty ludzkiej kontroli nad opracowywanymi w laboratoriach systemami o niszczącym potencjale. W obu przypadkach naruszone może zostać globalne bezpieczeństwo, wywołując wyścig nowoczesnych zbrojeń o wręcz nieprzewidywalnych, dramatycznych konsekwencjach. Wśród zagrożeń o katastroficznych wymiarach raport wymienia też użycie AI do zaprojektowania i implementacji cyberataku całkowicie unieruchamiającego infrastrukturę państwa. Inną możliwością jest przeprowadzanie w olbrzymiej skali kampanii dezinformacyjnej mającej potencjał destabilizacji całego społeczeństwa i podważenia podstawowych zasad funkcjonowania państwa”.
„Wobec tak poważnych i przekonująco zidentyfikowanych zagrożeń raport apeluje o natychmiastowe podjęcie konkretnych działań, takich jak powołanie międzynarodowej agencji kontroli kierunków rozwoju AI, ustanowienie awaryjnych zasad działania w przypadku rozpoczęcia konfliktu z szerokim wykorzystywaniem AI oraz wprowadzenie międzynarodowych ograniczeń na charakter pozyskiwania wiedzy przez systemy AI. Ta ostatnia sprawa ma wielkie znaczenie, ponieważ dynamika narastającej konkurencji głównych producentów systemów wyposażonych w AI wpływa na ograniczenie stosowanych zasad bezpieczeństwa, stwarzając możliwości kradzieży oprogramowania w celu zbrodniczego wykorzystania, w dodatku bez możliwości przewidzenia przez złoczyńców możliwych konsekwencji jego użycia. Fakt, że poważny amerykański raport już w swym tytule ostrzega przed możliwością zniszczenia przez AI całej ludzkości, nie powinien pozastawiać wątpliwości co do powagi problemu, przed którym stoi dzisiaj cały świat” – pisze prof. Michał KLEIBER w tekście „Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości„.
PAP/Daria Al Shehabi/WszystkocoNajważniejsze/e