Skutki ekologiczne wojny na Ukrainie – pierwsze badania

Portal amerykańskiej telewizji CNN ocenił, że wojna na Ukrainie i rosnące koszty z nią związane są dla Rosji coraz większym obciążeniem gospodarczym. Jak podkreśla może to zagrozić stabilności ekonomicznej tego kraju.

Wojna Rosji przeciw Ukrainie przyczyni się do lub bezpośrednio spowodowała emisje 175 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery. O tym informuje w czwartek 13 czerwca raport ukraińskiego ministerstwa środowiska i ukraińskich oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Ogromne emisje dwutlenku węgla spowodowane wojną na Ukrainie

.W raporcie podkreślono, że ujęte w nim szacunki obejmują zarówno emisje już uwolnione, jak i te, które powstaną podczas odbudowy po zniszczeniach spowodowanych wojną.

Wśród przyczyn emisji wymieniono „miliardy litrów paliwa spalanego w pojazdach bojowych, niemal milion hektarów spalonych pól i lasów, setki wysadzonych w powietrze zbiorników z ropą i gazem, ogromne ilości stali i cementu wykorzystane do ufortyfikowania setek kilometrów linii frontu”.

Emisje 175 mln ton dwutlenku węgla odpowiadają ilości wytwarzanej przez 90 mln samochodów lub całą Holandię rocznie – podkreślono w raporcie. „Całkowite szkody klimatyczne, które spowodowała Federacja Rosyjska podczas 24 miesięcy wojny, wynoszą ponad 32 mld dolarów.”

Działania bojowe były odpowiedzialne bezpośrednio za 51,6 mln ton emisji CO2, z czego 35,2 mln ton przypadało na spalanie paliwa przez siły rosyjskie, a 9,4 mln przez armię ukraińską.

Siły zbrojne państw świata odpowiadają za 5,5 proc. emisji gazów cieplarnianych

.W raporcie podkreślono też, że wojna znacznie zwiększyła częstotliwość pożarów lasów i pól. W związku z wojną wybuchło 27 tys. pożarów, które uwolniły do atmosfery 23 mln ton CO2.

Autorzy raportu ocenili również, że zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i częścią Rosji oraz unikanie przez niektórych przewoźników rosyjskiej przestrzeni powietrznej spowodowały ponad 24 mln ton dodatkowych emisji CO2. Ze względu na unikanie lotów nad Ukrainą i częścią Rosji loty między Europą i Azją muszą bowiem być wykonywane okrężną trasą.

Według szacunków ekspertów z 2022 r. siły zbrojne państw świata są jednym z największych konsumentów paliwa i odpowiadają za 5,5 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Alert UNESCO dla Ukrainy

.Wojna na Ukrainie wpływa destrukcyjnie nie tylko na środowisko naturalne. We „Wszystko co Najważniejsze” prof. Michał Kleiber opowiada o znaczeniu niszczenia dziedzictwa kulturowego państwa podczas działań wojennych w kontekście agresji rosyjskiej na naszego wschodniego sąsiada.

„Dewastacja kraju nie oszczędza najcenniejszych obiektów i ich bezcennej zawartości, a nawet sprawia wrażenie precyzyjnie zaplanowanej akcji mającej służyć pozbawianiu mieszkańców Ukrainy kluczowych elementów ich narodowej tożsamości” – pisze. – „Według danych Sekretariatu UNESCO z końca marca br. zniszczone zostały 53 obiekty o wielkim znaczeniu dla kultury, takie jak zabytkowe budowle, pomniki, świątynie, biblioteki itp. Władze Ukrainy podają jeszcze parokrotnie większą liczbę strat”.

Profesor przypomina, że dewastacja dziedzictwa kulturowego podczas działań zbrojnych jest podstawą do oskarżenia agresora o popełnienie zbrodni wojennych.

„Bogactwo kulturowe Ukrainy ilustruje dodatkowo fakt, że 17 innych miejsc oczekuje obecnie na wpis na Listę Dziedzictwa UNESCO. Wielu z tych pięknych i historycznie ważnych zabytków grozi dramatyczny los. Koszmar możliwych zniszczeń widać dzisiaj wyraźnie na przykładach już dokonywanych dewastacji.”

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 czerwca 2024