Spektakularne rzymskie mozaiki z Thalheim bei Wels. Przedstawiają delfiny i krater

Podczas wykopalisk prowadzonych na terenie miejscowości Thalheim bei Wels w północno-zachodniej Austrii zespół archeologów odsłonił rozległy kompleks willi rzymskiej, który pochodzi sprzed niemal 2 tys. lat. Szczególny zachwyt badaczy wywołało odkrycie na terenie tego stanowiska trzech rzymskich mozaik.
Spektakularne rzymskie mozaiki z Thalheim bei Wels
.W pobliżu starożytnego rzymskiego miasta Ovilava, czyli dzisiejszego miasta Wels, archeolodzy odkopali pozostałości wielkiej rzymskiej willi liczącej blisko 2 milenia. Wśród niezwykłych zabytków zidentyfikowanych w tym miejscu znalazły się trzy wyjątkowo dobrze zachowane mozaiki. Za obecne wykopaliska w Thalheim bei Welsodpowiadają badacze z Uniwersytetu w Salzburgu oraz Górnoaustriackiej Instytucji Kultury Regionalnej.
Spektakularne rzymskie mozaiki z Thalheim bei Wels zostały odkryte w pewnym odstępie czasowym, gdyż pierwszą z mozaik archeolodzy zidentyfikowali jeszcze w 2024 roku, zaś w trakcie wykopalisk w 2025 odkopane zostały następne dwie mozaiki, informuje portal „Arkeonews„.
Delfiny i krater – niezwykłe przedstawienia na mozaikach
.Jedna z nich przedstawia duże naczynie z zakrzywionymi uchwytami i szerokim otworem, którym najprawdopodobniej jest krater – czyli starożytne naczynie ceramiczne, które było wykorzystywane do rozcieńczania wina za pomocą wody. Naczynie to było bardzo popularne w świecie grecko-rzymskim. Najpierw korzystali z niego przedstawiciele cywilizacji minojskiej, mykeńskiej, Grecy, a następnie Etruskowie, Rzymianie.
Kolejna mozaika ukazuje skomplikowane wzory geometryczne – do tej pory została ona tylko częściowo wydobyta. Jednak z tych trzech niezwykłych mozaik najbardziej spektakularna i intrygująca jest mozaika przedstawiająca dwa delfiny, które w sztuce rzymskiej były rzadkim i symbolicznym motywem, który wiązał się z tematyką morską oraz witalnością. Chociaż tereny całej obecnej Austrii wchodziły w skład Imperium Rzymskiego, stanowiąc głównie część prowincji Noricum, to rzymskie mozaiki są niezwykłą rzadkością w Górnej Austrii, dzięki czemu znalezisko to jest nie tylko ważne ze względu na jego doskonały stan zachowania, ale także ze względu na jego unikatowy charakter i szczególną wartość artystyczną i kulturową.
Wykopaliska w Thalheim bei Wels
.Obecny sezon wykopalisk w Thalheim bei Wels zakończył się 6 czerwca 2025 r. publiczność będzie miała rzadką okazję, aby zobaczyć te starożytne arcydzieła z bliska. 10 czerwca podczas specjalnego Dnia Otwartego Wykopaliska odwiedzający będą mogli obejrzeć mozaiki na miejscu oraz dowiedzieć się więcej o prowadzonych badaniach bezpośrednio od samych ekspertów.
Na czele zespołu archeologów realizujących prace badawcze w Thalheim bei Wels stoją Felix Lang z Uniwersytetu w Salzburgu i Stefan Traxler z Górnoaustriackiej Instytucji Kultury Regionalnej. Badania archeologów w Thalheim bei Wels rzucają nowe światło na dawne życie codzienne w rzymskiej prowincji Noricum oraz poszerzają wiedzę o starożytnym dziedzictwie Górnej Austrii.
Marcin Jarzębski