Starożytny odeon z Chorwacji. Konstrukcję ujawniło trzęsienie ziemi

W trakcie prac renowacyjnych realizowanych w położonym w środkowej Chorwacji mieście Sisak, które tak jak cały ten region w grudniu 2020 r. zostało nawiedzone przez silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4, archeolodzy odkryli niezwykłą rzymską strukturę, którą okazał się odeon. Ta starożytna konstrukcja była przeznaczona pod spektakle teatralne i muzyczne.
Starożytny rzymski Odeon z Chorwacji
.Podczas renowacji ratusza w Sisaku, zabytkowego budynku wzniesionego pierwotnie w 1914 roku, robotnicy i archeolodzy odkryli dobrze zachowane pozostałości starożytnego rzymskiego odeonu – niewielkiego teatru wykorzystywanego w czasach rzymskich do występów muzycznych, teatralnych oraz zgromadzeń politycznych. Rzymski teatr został odkryty pod piwnicą ratusza.
Badacze wraz z pracownikami realizującymi renowację ratusza pod jego piwnicą zidentyfikowali półkolistą kamienną strukturę składającą się z trzech równoległych rzędów bloków kamiennych o wewnętrznej średnicy wynoszącej około 20 metrów. Jak stwierdzili eksperci w rozmowie z mediami apsydowy charakter tej konstrukcji jest typowy dla rzymskich odeonów, które były projektowane z taką myślą, aby w czasie występów w tych małych teatrach była zapewniana dobra akustyka, informuje portal „Arkeonews„.
Chorwackie Ministerstwo Kultury i Mediów określiło to odkrycie jako „niezwykle cenne”. Eksperci podkreślili także, że odkrycie to rzuca nowe światło na układ urbanistyczny i historię kulturową w starożytnej epoce miasta Sisak. Mający bogatą i złożoną historię Sisak w czasach Imperium Rzymskiego był znany jako Siscia.
Jedna z dawnych stolic Cesarstwa Rzymskiego
.Siscia została założona w 35 r. r. p.n.e. na miejscu wcześniejszej osady celtyckiej i iliryjskiej. Początkowo pełniła ona funkcję rzymskiej bazy wojskowej. Wraz z biegiem stuleci przekształciła się jednak w tętniące życiem centrum administracyjne, gospodarcze i kulturalne. Jej znaczenie w ramach Cesarstwa Rzymskiego było tak duże, że przez krótki czas stała się jedną z czterech stolic cesarstwa, co podkreślało jej strategiczne i polityczne znaczenie.
Siscia wyróżniała się także tym, że biła własne monety, które były szeroko rozpowszechnione w całym imperium. Monety te są świadectwem aktywnym udziale tego ośrodka miejskiego w handlu i życiu gospodarczym Cesarstwa Rzymskiego. Ta bogata historia odzwierciedla ewolucję miasta – od skromnej osady do rzymskiego ośrodka władzy i kultury.
.Po odkryciu fragmenty starożytnej struktury zostały poddane procesowi konserwacji i są obecnie widoczne pod szklaną podłogą zainstalowaną w piwnicy ratusza. Dzięki temu odwiedzający mogą podziwiać starożytny odeon podczas zwiedzania nowoczesnego budynku. Dodatkowo w ramach prac odtworzono oryginalne elementy dekoracyjne oraz historyczny wygląd głównego wejścia, łącząc dziedzictwo z funkcjonalnością.
Marcin Jarzębski