We Francji powstrzymano spadek liczby sprzedawanych książek

We Francji powstrzymano spadek liczby sprzedawanych książek

W „Le Figaro économie” ukazał się wywiad z Vincentem Montagne, prezesem francuskiego Narodowego Związku Zawodowego Wydawnictw, zrzeszającego 720 wydawnictw. Vincent Montagne jest jednocześnie prezesem grupy Média-Participation (właściciela m.in.wydawnictwa Seuil). Rozmowa dotyczyła sytuacji na francuskim rynku wydawniczym, a także prognoz na 2023 rok. 

.Co prawda w 2022 roku sprzedaż książek spadła we Francji o 5% w stosunku do roku 2021, jednak Vincent Montagne podkreślił, że 2021 rok był rokiem wyjątkowym, kiedy przez kilka miesięcy trwał lockdown, mający wpływ na to co się działo na rynku wydawniczym. Jednocześnie, podczas gdy teatry, muzea i sale koncertowe były zamknięte w ramach środków walki z pandemią, księgarnie pozostały otwarte – książki przejęły zatem część wydatków na kulturę, ale również miały wówczas monopol na wykorzystanie przez młodzież „paszportu kulturalnego” (karty, zapewnionej przez Ministerstwo Kultury, otrzymywanej przez młodzież w dniu 18. urodzin z kwotą do przeznaczenia na wydatki kulturalne), która głównie przeznaczyła ją wówczas na mangi. 

Jednocześnie Vincent Montagne podkreśla, że liczba sprzedanych książek w 2022 roku jest o 10% wyższa niż w latach 2018 i 2019. Od 2007 roku do 2019 roku sprzedaż książek miała nieustannie tendencję spadkową, natomiast od momentu pandemii rynek wydawniczy zanotował pozytywną dynamikę wzrostu. 

Od lipca 2021 roku, cena papieru wzrosła o 85%. Papier przedstawia około 5% końcowej ceny książki. Prezes Narodowego Związku Zawodowego Wydawnictw zaznacza, że ceny książek na początku 2023 roku wzrosną o 4-10%. Przedstawia to wzrost cen o kilka centów w przypadku książek w formacie kieszonkowym i jeden do dwóch euro w przypadku książek w dużym formacie. 

Pod koniec grudnia wydawcy podpisali porozumienie, w wyniku którego będą wypłacać autorom kwotę z praw autorskich nie raz na rok, ale raz na 6 miesięcy. Ma to pozwolić autorom na lepsze prześledzenie sprzedaży ich książek i dochodów, jakie im przynoszą. W ciągu najbliższych miesięcy wydawcy mają opracować również zapis, dotyczący wzrostu wypłaty dla autorów best-sellerów. Ma również powstać nowy system śledzenia sprzedaży książek w internecie, pozwalających na lepszą ocenę wyników sprzedaży w punktach internetowych. 

.W rozmowie poruszona została również kwestia sztucznej inteligencji. Według Vincenta Montagne, niedługo będzie możliwe powstanie książki przy użyciu sztucznej inteligencji. „Od dawna w dziale kryminałów są serie książek, które odniosły sukces, a zyskują wiernych czytelników dzięki tym samym „składnikom”. Nie dyrygował tym w końcu Ian Fleming, kreując Jamesa Bonda ? Ale bez elementu kreowania, źródła wrażliwości i oryginalności, te powieści napisane przez sztuczną inteligencję najprawdopodobniej nie otrzymają nagrody Goncourtów” – twierdzi wydawca. 

oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 stycznia 2023