Szczyt G7 w Hiroszimie – podsumowanie
Spotkanie przywódców najbardziej wpływowych państw na świecie w maju 2023 roku było pełne symbolicznych chwil i gestów. Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski pojawił się na nim osobiście i wspólnie z premierem Kishidą złożył hołd ofiarom bombardowania atomowego przed Pomnikiem Pokoju. Przywódcy G7 omawiali przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem, sytuację na Ukrainie oraz światowe łańcuchy dostaw.
.Spotkanie miało miejsce w dniach od 19 do 22 maja 2023 roku. Przywódcy państw G7 spotkali się z przedstawicielami Ukrainy, Australii, Brazylii, Wysp Cooka, Indii, Indonezji, Korei Południowej i Wietnamu. Szczytowi towarzyszyło wiele wydarzeń towarzyszących w różnych miejscach Japonii. Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 spotkali się wspólnie w Karuizawie, w prefekturze Nagano, a ministrowie rolnictwa – w Miyazaki.
Prezydent Zełenski miał pojawić się na szczycie online. Zamiast tego odbył niespodziewaną wizytę do Hiroszimy i uczestniczył w rozmowach G7. Otrzymał wiele obietnic wsparcia, w tym ofert szkoleń wojskowych. W trakcie spotkań zaproponowano także kolejne sankcje wymierzone przeciwko Moskwie. Będą dotyczyć eksportu maszyn przemysłowych, narzędzi i technologii, które mogą być wykorzystane w działaniach wojennych.
„Potwierdzamy nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to potrzebne do zaprowadzenia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju. Zobowiązujemy się do zintensyfikowania naszego wsparcia dyplomatycznego, finansowego, humanitarnego i wojskowego” – Fragment oficjalnego oświadczenia kończącego szczyt G7 w Hiroszimie.
W trakcie szczytu podkreślono wspólne stanowisko w sprawie agresywnej polityki Chin w regionie Azji Wschodniej. Wiele czasu poświęcono także na kwestie bezpieczeństwa gospodarczego i stabilności łańcuchów dostaw, naruszonych przez pandemię Covid-19 oraz inwazję Rosji na Ukrainę. Wśród najważniejszych działań w tym zakresie jest uruchomienie tzw. „Platformy koordynacyjnej przymusu gospodarczego” (G7 Coordination Platform on Economic Coertion). Ma zwalczać nadużycia gospodarcze w branży „krytycznych technologii, takie jak mikroelektronika”.
W trakcie szczytu ogłoszono także plan działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego. Możemy w nim przeczytać, że „szczególnie w świetle jego wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe i sytuację humanitarną na całym świecie, wspieramy sprawiedliwy i trwały pokój oparty na poszanowaniu prawa międzynarodowego, zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz integralności terytorialnej i suwerenności”.
Jednym z motywów szczytu była walka o świat bez zbrojeń nuklearnych. To szczególnie symboliczne dla Hiroszimy, miejsca naznaczonego pierwszym bombardowaniem atomowym na świecie. W ramach szczytu przywódcy G7 po raz pierwszy w historii zwiedzili muzeum poświęcone hiroszimskim ofiarom.
Hiroszima, niegdyś zdewastowana przez wybuch bomby atomowej, odbudowała się, by stać się miastem dążącym do pokoju. Chciałbym, aby przywódcy państw członkowskich G7 i głównych krajów z różnych regionów podjęli wysiłki, aby zademonstrować swoje zaangażowanie na rzecz pokoju, który przejdzie do historii w tym mieście – premier Fumio Kishida.
.Kishida, który sam urodził się w Hiroszimie, nazwał szczyt „rozdrożem historii” oraz „najważniejszym w historii Japonii”. Na pewno miał ogromne znaczenie dla polityki wewnętrznej. Wspólne zdjęcia prezydenta Ukrainy i premiera Japonii nie schodzą z pierwszych stron japońskich gazet. Dwa różne źródła wskazują 9% skok poparcia dla Kishidy. Niewykluczone, że zdecyduje się na wcześniejsze wybory, by zabezpieczyć władzę i ustabilizować środowisko polityczne Japonii.
Oprac. Agnieszka Pawnik