Spotkanie najbardziej wpływowych państw – szczyt G7 w Hiroszimie
19 maja 2023 roku przedstawiciele siedmiu najbardziej wpływowych państw spotkają się w Hiroszimie. Przez kilka dni będą omawiać najważniejsze trendy i wyzwania dla bezpieczeństwa świata. W tym roku będzie to m.in. agresywna polityka Rosji, Chin i Korei Północnej.
Czym jest szczyt G7 w Hiroszimie?
.G7 to grupa siedmiu najbardziej wpływowych państw na świecie pod względem gospodarczym – Francji, Japonii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch i Kanady. W latach 1997-2014 Rosja także była jej członkiem. Została wykluczona w 2014 roku, ze względu na aneksję Krymu.
Przywódcy państw G7 co roku spotykają się z przewodniczącymi Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. W 2023 roku Japonia jest organizatorem takiego szczytu. Stoi teraz także na czele grupy. W trakcie szczytów omawia się najważniejsze kwestie związane z gospodarką, bezpieczeństwem, polityką energetyczną i zmianami klimatu.
Kto pojawi się na szczycie G7 w Hiroszimie?
.Poza głowami państw G7, na szczycie w 2023 roku pojawią się także przywódcy i czołowi dyplomaci Australii, Brazylii, Indii, Indonezji, Korei Południowej i Wietnamu. To część szeroko zakrojonej strategii grupy, która na ma celu zwiększanie współpracy z krajami Południa oraz sojusznikami Stanów Zjednoczonych. Jeszcze niecałe 40 lat temu ponad 50% światowej aktywności gospodarczej była związana z G7. Obecnie zmniejszyła się do ok. 1/3. Gospodarki, które odnotowują wysokie wskaźniki wzrostu, to m.in. Chiny, Indie i Brazylia.
Wśród zaproszonych znaleźli się także przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Handlu.
Dlaczego właśnie Hiroszima?
.Premier Fumio Kishida osobiście wybrał Hiroszimę, swoje rodzinne miasto, na miejsce szczytu G7. Jako pierwsze miejsce na świecie dotknięte przez bombardowanie atomowe, jest szczególnym symbolem pokoju i zakończenia wojny na Pacyfiku. W tym roku wątek zagrożenia atomowego powraca ze zdwojoną siłą, ze względu na agresję Rosji na Ukrainę oraz rosnące napięcie związane z Koreą Północną i Chinami.
Korea Północna wykonuje ostatnio serie testów pocisków artyleryjskich. Niepokój budzą także najnowsze prognozy Pentagonu dotyczące Chin. Do 2035 roku Pekin ma rozbudować swój arsenał broni atomowej z 400 do 1500 głowic. W związku z tym japońska obietnica „świata bez broni nuklearnej” spotyka się z coraz większą krytyką sojuszniczych państw.
Wierzę, że to pierwszym krokiem w stronę rezygnacji ze zbrojeń jądrowych jest doświadczenie ich konsekwencji i zderzenie z rzeczywistością bombardowania – Premier Japonii Fumio Kishida – komentarz przekazany prasie w trakcie przygotowań do szczytu G7 w Hiroszimie
Kishida przywita zaproszonych gości w Parku Pokoju. Oprowadzi ich po muzeum opisującym skutki bombardowania. To pierwszy raz w historii, gdy głowy państw dysponujących bronią atomową wezmą udział w spotkaniu z hibakusha – ofiarami bombardowania w Hiroszimie i Nagasaki.
Szczyt G7 w Hiroszimie – tematy rozmów
.Przywódcy będą najpewniej omawiać sytuację na Ukrainie. Prezydent Zełenski ma dołączyć do spotkania online.
Wśród innych tematów można wymienić rosnące napięcie pomiędzy Chinami a Tajwanem, wzrost znaczenia Globalnego Południa, kwestie bezpieczeństwa żywieniowego i energetycznego. Wśród najnowszych wątków pojawia się także znaczenie ChatGPT.
Co jeszcze dzieje się w związku ze szczytem G7?
.W ramach przygotowań do szczytu Japonia organizuje wiele spotkań wysokiego szczebla. Wśród najważniejszych z nich można wymienić wspólną rozmowę prezydenta Joe Bidena, prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola oraz premiera Japonii Fumio Kishidy. Spotkanie sygnalizuje zwrot w polityce zagranicznej Korei Południowej i Japonii i powrót do tzw. dyplomacji wymian, w której przywódcy regularnie rozmawiają twarzą w twarz.
Kishida i Yoon wspólnie oddadzą hołd koreańskim ofiarom bombardowania w Hiroszimie. W przeszłości temat często był Japonię pomijany. Wśród powodów można wymienić zaszłości historyczne i wątki przymusowej pracy Koreańczyków w japońskiej armii imperialnej. Japonia bardzo długo walczyła także o bycie postrzeganą jako jedyna ofiara bombardowania atomowego.
.Przygotowania do szczytu nie omijają także Polski – w pierwszej połowie maja Hiroszimę odwiedził szef polskiej dyplomacji, minister Rau. Spotkał się wtedy ze swoim japońskim odpowiednikiem, Hayashi Yoshimasą, oraz z premierem Fumio Kishidą.
Oprac. Agnieszka Pawnik