Szef polskiej dyplomacji z wizytą w Japonii

Minister Rau w Japonii

9 maja rozpoczęła się wizyta ministra Zbigniewa Rau w Japonii. Szef polskiej dyplomacji odwiedzi Tokio i Hiroszimę tuż przed szczytem G7. Wróci do Polski 12 maja.

Minister Zbigniew Rau w Japonii

.Minister Zbigniew Rau spotka się z premierem Fumio Kishidą oraz swoim japońskim odpowiednikiem Hayashi Yoshimasą, by porozmawiać o dalszej współpracy. Zgodnie z oświadczeniem „poruszą także zagadnienia z bieżącej agendy międzynarodowej, w tym te dot. najbliższego sąsiedztwa obu krajów”. Będą omawiać kwestie sytuacji na Ukrainie i rosnącego napięcia wynikającego z agresywnej polityki Chin oraz Korei Północnej.

W Hiroszimie minister spotka się z władzami miasta i odwiedzi Muzeum Pokoju.

Rzecznik MSZ, Łukasz Jasina, przekazał prasie, że „Japonia jest jednym z naszych najważniejszych partnerów ekonomicznych i jednym z najważniejszych partnerów politycznych”.

Polska i Japonia

.W kwietniu 2023 roku Zbigniew Rau i Hayashi spotkali się w Belgii przy okazji zgromadzenia ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Podsumowali wtedy ostatnie wydarzenia dyplomatyczne, które miały miejsce na linii Tokio-Warszawa, w tym wizytę Hayashiego w kwietniu 2022 roku oraz premiera Fumio Kishidy w marcu 2023 roku.

Hayashi podkreślił wtedy, że Polska jest strategicznym partnerem Japonii, także w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. Dodał, że jako jedyny kraj, który kiedykolwiek doświadczył bombardowania atomowego, Japonia nie może zaakceptować gróźb ataków nuklearnych i użycia broni jądrowej.

Spotkanie z ministrem Zbigniewem Rauem jest także częścią rozbudowanych działań dyplomatycznych przed szczytem G7 w Hiroszimie, który będzie mieć miejsce w dniach 19-22 maja 2023 roku.

Od 2015 roku stosunki dyplomatyczne z Polską są w Japonii traktowane jako partnerstwo strategiczne.

Japońska pomoc Ukrainie

„Pomoc za pośrednictwem Polski to dobry wytrych polityczny, który pozwala Japonii angażować się w działania pomocowe bez łamania pacyfistycznej konstytucji. Przy okazji wzmacnia to relacje japońsko-polskie i otwiera kolejne pola współpracy”.

„Kiedy 25 lutego 2022 roku ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zaapelował do rządu japońskiego o pomoc Japonii dla Ukrainy, minister obrony Nobuo Kishi miał polecić swojemu departamentowi, by „sprawdzić, co da się zrobić” – czyli co można wysłać Ukraińcom, aby spełniać wymogi ograniczeń prawnych dotyczących obrotu bronią, wprowadzonych w latach 60. i 70. ub. wieku. Kruczkiem prawnym, który umożliwił rozpoczęcie dostaw sprzętu niezwiązanego ze wsparciem humanitarnym, było uznanie faktu, że Ukraina jest ofiarą agresji wymierzonej w prawo międzynarodowe”.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 maja 2023