Tekst Andrzeja DUDY na temat zbrodni katyńskiej w weekendowym wydaniu „L'Opinion” - wspólnie z "Wszystko co Najważniejsze"

Tekst prezydenta Andrzeja DUDY

W rocznicę popełnienia zbrodni katyńskiej na łamach „L’Opinion” ukazał się tekst prezydenta Andrzeja DUDY pt. „Zginęli za wierność Polsce”. Artykuł stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów, wydawca miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

Tekst prezydenta Andrzeja DUDY w „L’Opinion”

.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” we francuskim „L’Opinion” ukazał się tekst prezydenta Andrzeja DUDY na temat zbrodni katyńskiej pt. „Zginęli za wierność Polsce”. Artykuł dostępny jest również na portalu „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, ukraińskim i rosyjskim [LINK].

Wspólnie z tekstem Andrzeja DUDY na łamach „L’Opinion” ukazały się również artykuły prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO [LINK] oraz prezesa Instytutu Nowych Mediów Eryka MISTEWICZA [LINK].

„L’Opinion” to czołowy francuski dziennik z główną siedzibą w Paryżu. Ukazuje się od 2013 r. w wersji papierowej oraz cyfrowej. Jego nakład wynosi ponad 40 tys. egzemplarzy dziennie.

Zginęli za wierność Polsce

.„Chcę też przypomnieć tę zbrodnię NKWD jako wciąż aktualne ostrzeżenie przed rosyjskim imperializmem, który zagraża Europie i światu także dziś” – pisze Andrzej DUDA.

Prezydent przypomina, że „katyńskiej masakry dokonała sowiecka Rosja wiosną 1940 roku. Była to zbrodnia wojenna. Sprawcy pozbawili życia ponad 20 tysięcy obywateli polskich, w większości jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy zginęli, bo śledczy NKWD uznali ich za nieprzejednanych wrogów komunizmu. Decyzja o egzekucji zapadła na najwyższych szczeblach władz ZSRS. Początkowo Sowieci próbowali nakłonić pojmanych oficerów i innych uwięzionych Polaków do porzucenia wierności niepodległej Ojczyźnie i do współpracy na rzecz interesów Moskwy. Ale to im się nie udało. Jak stwierdził szef NKWD Ławrientij Beria w notatce dla Stalina, polscy jeńcy wojenni byli »zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej«”.

„Dziś – po 84 latach od tamtych wydarzeń, a także 35 lat po upadku komunizmu w Polsce – jesteśmy w Europie świadkami kolejnego odrodzenia imperializmu rosyjskiego. I trzeba być świadomym, że to odrodzenie nie zaczęło się 24 lutego 2022 roku, wraz z pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę. Już w 2008 roku Rosja zaatakowała Gruzję, a w 2014 roku dokonała zbrojnej aneksji ukraińskiego Krymu i Donbasu” – pisze Andrzej DUDA.

Jak dodaje, „od dwóch lat powtarzam: rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany, Rosja musi wycofać się z ziem ukraińskich, a zbrodniarzy wojennych musi dosięgnąć kara. Rosja łamie prawo międzynarodowe, jest agresorem i okupantem ziem ukraińskich”.

„W 84. rocznicę zbrodni katyńskiej wspominam poległych i oddaję cześć ich pamięci. Ich bohaterska postawa i poświęcenie są dziś drogowskazem dla nas, współczesnych. A mord popełniony przez Sowietów powinien być przestrogą przed tym, do czego zdolny jest rosyjski imperializm. Musimy zrobić wszystko, by go powstrzymać” – pisze prezydent Andrzej DUDA.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

.„Opowiadamy Polskę Światu” to realizowany od 2017 r. największy pod względem zasięgu projekt promocji polskiej historii, kultury i nauki. Miliard sześćset pięćdziesiąt milionów (1 650 000 000) to zasięg tekstów opublikowanych we wrześniu 2022 r. w ponad 70 krajach, bez płatnych powierzchni reklamowych. Projekt realizowany jest przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”. Najnowsza odsłona poświęcona pamięci o zbrodni katyńskiej powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Wszystkie teksty projektu w wielu wersjach językowych publikujemy na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl

WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2024