Trzy starożytne twierdze z Tell Abu Saifi. Niezwykłe odkrycie w Egipcie

W trakcie wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez egipskich badaczy z Najwyższej Rady Starożytności (SCA) na terenie stanowiska Tell Abu Saifi w północnym Synaju w Egipcie odkryto trzy starożytne forty. Położone w strategicznie kluczowej części Półwyspu Synaj twierdze zabezpieczały wschodnią granicę starożytnego Egiptu. Odkryte w tym miejscu konstrukcje stanowią część szerszego kompleksu fortyfikacji pochodzących z czasów ptolemejskich i rzymskich w historii Egiptu.
Starożytne twierdze z Tell Abu Saifi
.Najnowsze odkrycia dokonane na Półwyspie Synaj stanowią dowód, że Egipt podejmował długotrwałe wysiłki na rzecz zabezpieczenia swojej wschodniej granicy. Odsłonięte imponujące fragmenty dawnych fortecy dostarczają nowych informacji na temat zaawansowanej infrastruktury obronnej Egiptu faraonów. Misja archeologiczna realizowana przez naukowców z Najwyższej Rady Starożytności (SCA) doprowadziła do ujawnienia charakterystycznych układów architektonicznych wschodnich bram, które składały się zarazem na fortece pochodzącą z czasów ptolemejskich, jak i twierdzę z okresu rzymskiego, informuje portal „Arkeonews”.
Oprócz tego naukowcy przy wejściu do twierdzy pochodzącej z czasów ptolemejskich odkryli pokaźną fosę obronną o głębokości przekraczającej dwa metry, co wskazuje, że w miejscu tym istniał rozwinięty i efektywny system obrony. Ta sieć umocnień, złożona z trzech silnych fortów z dodatkowymi elementami obrony, została wybudowana przez władców Egiptu na obszarze Półwyspu Synaj, gdyż zdecydowana większość zagrożeń skierowanych przeciwko państwu faraonów przychodziła ze wschodniego kierunku.
Wschodnia brama i pierwsza linia obrony Egiptu
.Jak przekazał minister turystyki i starożytności Egiptu Sherif Fathy najnowsze odkrycia podkreślają kluczową historyczną rolę Tell Abu Saifi zarówno jako twierdzy wojskowej, jak i ośrodka produkcji rzemieślniczej w poszczególnych okresach historii Egiptu. „To odkrycie pozwala lepiej zrozumieć systemy obronne ustanowione we wschodnim Egipcie i potwierdza historyczne znaczenie Tell Abu Saifi jako militarnego i produkcyjnego centrum na przestrzeni wielu epok” – ocenił minister Sherif Fathy. Polityk opisał także Tell Abu Saifi jako „wschodnią bramę Egiptu i jego pierwszą linię obrony”.
Oprócz samych twierdz archeolodzy odkopali także dobrze zachowane kwatery rzymskich legionistów, którzy stacjonowali w Tell Abu Saifi w czasach panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana. Budynki te zapewniają rzadki wgląd w życie kawalerii stacjonującej w Egipcie. Innym ważnym znaleziskiem okazała się brukowana droga, rozciągająca się na ponad 100 metrów długości i 11 metrów szerokości – łączyła ona wschodnią bramę rzymskiej fortecy z wnętrzem obiektu.
.Najprawdopodobniej najważniejszym odkryciem dokonanym podczas ostatnich wykopalisk są pozostałości potencjalnej trzeciej fortecy, która jest starsza od dwóch twierdz pochodzących z czasów ptolemejskich (332-30 p.n.e.) i rzymskich (30 p.n.e.-395 n.e.), jakie znajdują się w Tell Abu Saifi. Zespół archeologów zidentyfikował cztery fragmenty tej prawdopodobnej trzeciej fortecy – obecnie trwają szczegółowe badania, które mają określić ich wiek. Główna część tej twierdzy znajduje się najpewniej pod dwoma pozostałymi, późniejszymi twierdzami.
Marcin Jarzębski