Bogate kraje mogą przekazać szczepionki na rzecz programu Covax zasypując tym samym światową lukę szczepień

UNICEF: Bogate kraje mogą przekazać szczepionki na rzecz programu Covax zasypując tym samym światową lukę szczepień

Kraje należące do G7 i Unii Europejskiej mogą pozwolić sobie na przekazanie ponad 150 milionów szczepionek krajom będącym w potrzebie, bez narażania własnych programów szczepień – oświadczył w poniedziałek UNICEF.

Badanie przeprowadzone przez brytyjską firmę Airfinity wykazało, że siedem najbogatszych państw świata i Unii Europejskiej może pomóc zlikwidować światową lukę w szczepionkach, dzieląc się 20 proc. swoich zapasów remediów z czerwca, lipca i sierpnia. Program pomocy biedniejszym krajom w zakresie szczepień nosi nazwę Covax. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i USA mają spotkać się w tej sprawie w czerwcu. Do tego czasu program współzarządzany przez Gavi the Vaccine Alliance, wraz ze Światową Organizacją Zdrowia i Koalicją na rzecz Innowacji w zakresie Gotowości Epidemicznej, będzie mógł rozdysponować 190 milionów dawek szczepionek mniej niż planowano. Niedobór jest po części spowodowany zaostrzeniem sytuacji epidemiologicznej w Indiach. Stany Zjednoczone są gotowe podzielić się 60 milionami dawek AstraZeneca, Francja przekaże ich 500 tysięcy, Szwecja 1 milion. Podobną darowiznę rozważa Szwajcaria.

Do tej pory na całym świecie wykorzystano 1,4 miliarda dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Około 44 procent z nich podano w krajach o wysokich dochodach, stanowiących 16 procent światowej populacji. W 29 krajach o najniższych dochodach podano tylko 0,3 procent. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się w ubiegły piątek do krajów rozwiniętych, aby te powstrzymały się od podawania szczepionek dzieciom i nastolatkom i zamiast tego przekazały te dawki dla programu Covax.

Pilna potrzeba podzielenia się szczepionkami wynika z czegoś więcej niż tylko uczciwości – tam, gdzie wirus nadal krąży, może spowodować powstanie bardziej zaraźliwych lub bardziej śmiercionośnych wariantów, które mogą zniweczyć postęp w kierunku odporności zbiorowej: „Obawiamy się, że śmiertelny wzrost w Indiach jest zapowiedzią tego, co się stanie, jeśli ostrzeżenia te pozostaną niezauważone” – mówi UNICEF.

Oprac. Natalia Pacho

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2021