UNICEF: Bogate kraje mogą przekazać szczepionki na rzecz programu Covax zasypując tym samym światową lukę szczepień

Bogate kraje mogą przekazać szczepionki na rzecz programu Covax zasypując tym samym światową lukę szczepień

Kraje należące do G7 i Unii Europejskiej mogą pozwolić sobie na przekazanie ponad 150 milionów szczepionek krajom będącym w potrzebie, bez narażania własnych programów szczepień – oświadczył w poniedziałek UNICEF.

Badanie przeprowadzone przez brytyjską firmę Airfinity wykazało, że siedem najbogatszych państw świata i Unii Europejskiej może pomóc zlikwidować światową lukę w szczepionkach, dzieląc się 20 proc. swoich zapasów remediów z czerwca, lipca i sierpnia. Program pomocy biedniejszym krajom w zakresie szczepień nosi nazwę Covax. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i USA mają spotkać się w tej sprawie w czerwcu. Do tego czasu program współzarządzany przez Gavi the Vaccine Alliance, wraz ze Światową Organizacją Zdrowia i Koalicją na rzecz Innowacji w zakresie Gotowości Epidemicznej, będzie mógł rozdysponować 190 milionów dawek szczepionek mniej niż planowano. Niedobór jest po części spowodowany zaostrzeniem sytuacji epidemiologicznej w Indiach. Stany Zjednoczone są gotowe podzielić się 60 milionami dawek AstraZeneca, Francja przekaże ich 500 tysięcy, Szwecja 1 milion. Podobną darowiznę rozważa Szwajcaria.

Do tej pory na całym świecie wykorzystano 1,4 miliarda dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Około 44 procent z nich podano w krajach o wysokich dochodach, stanowiących 16 procent światowej populacji. W 29 krajach o najniższych dochodach podano tylko 0,3 procent. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się w ubiegły piątek do krajów rozwiniętych, aby te powstrzymały się od podawania szczepionek dzieciom i nastolatkom i zamiast tego przekazały te dawki dla programu Covax.

Pilna potrzeba podzielenia się szczepionkami wynika z czegoś więcej niż tylko uczciwości – tam, gdzie wirus nadal krąży, może spowodować powstanie bardziej zaraźliwych lub bardziej śmiercionośnych wariantów, które mogą zniweczyć postęp w kierunku odporności zbiorowej: „Obawiamy się, że śmiertelny wzrost w Indiach jest zapowiedzią tego, co się stanie, jeśli ostrzeżenia te pozostaną niezauważone” – mówi UNICEF.

Oprac. Natalia Pacho

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2021