Uzbekistan będzie miał nową stolicę

Uzbekistan

Uzbekistan zbuduje nową stolicę i przeniesie tam wszystkie urzędy państwowe; natomiast obecna stolica – Taszkent – ma zostać przekształcona w „zieloną strefę”. Działanie to ma być skutkiem decyzji prezydenta Uzbekistanu – poinformował portal Radia Swoboda.

.Pod budowę Nowego Taszkentu przeznaczono niemal 20 tys. hektarów ziemi w położonych na wschód od obecnej stolicy rejonach Jukoriczirczikskim i Urtaczirczikskim pomiędzy rzekami Czirczik i Karasu – podał portal, powołując się na administrację obwodu taszkenckiego.

Uzbekistan wybuduje nową stolicę

.Pomysłodawcą zbudowania Nowego Taszkentu jest prezydent Uzbekistanu, Szawkat Mirzijojew, który ogłosił ten plan w 2021 roku. W marcu 2023 roku położył kamień węgielny pod budowę nowego miasta. Prezydencki plan zakłada, że instytucje państwowe będą się tam stopniowo przenosić, przekształcając dotychczasowy Taszkent w „zieloną strefę”.

Milion mieszkańców nowej stolicy

.Z przeznaczonych pod nowe miasto 20 tys. hektarów około 13 tys. stanowią grunty rolne, należące do kilkuset osób. Radio Swoboda nie podaje, w jaki sposób uregulowane zostaną prawa własności gruntów. W nowobudowanym mieście zamieszkać ma milion osób; planuje się wybudowanie 30 szkół, 20 przedszkoli, szpitala i 5 przychodni.

Dotychczasowa stolica Uzbekistanu – Taszkent

.Taszkent, stolica Uzbekistanu, zamieszkany jest obecnie przez około 2,5 mln osób. Od 1977 roku funkcjonuje tam metro, które ma 4 linie. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z II w. p.n.e. W 1966 roku miasto zostało dotknięte poważnym trzęsieniem ziemi. Po tym zdarzeniu miasto zostało gruntownie przebudowane.

Problem radykalnego islamu w Uzbekistanie

.Na temat problemów w polityce bezpieczeństwa Uzbekistanu i Tadżykistanu, które są związane z radykalnymi islamskimi ugrupowaniami, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Erica MARAT w tekście „Wszystkie oczy zwrócone są teraz na Azję Środkową„. Autorka w swoim eseju zwróciła również uwagę na geopolityczne znaczenie środkowoazjatyckich państw.

„Zarówno Tadżykistan, jak i Uzbekistan stoją przed prawdziwymi wyzwaniami związanymi z własnym bezpieczeństwem. Talibowie zajęli prawie wszystkie prowincje graniczące z regionem Azji Środkowej, w tym miasta Kunduz i Szeberghan oraz punkt kontroli granicznej Szer Khan. Setki etnicznych, pochodzących z Tadżykistanu Tadżyków w różnym wieku walczą podobno po stronie talibów. Rahmon prawdopodobnie bardziej martwi się Tadżykami w Afganistanie, którzy podważają jego reżim, niż radykalizacją mieszkańców Tadżykistanu. Często też pojawiają się doniesienia o afgańskich żołnierzach i uchodźcach uciekających do Tadżykistanu i Uzbekistanu przed talibami”.

„Około 4 tysięcy Tadżyków i Uzbeków przystąpiło do Państwa Islamskiego w połowie pierwszej dekady XXI w., włączając w to kilku wysoko postawionych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Po porażkach Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku wielu środkowoazjatyckich bojowników przeniosło się właśnie do Afganistanu. Trudno jednak ocenić, ilu się ich tam znajduje. Obydwa kraje niechętnie podchodzą do repatriacji swoich obywateli, ponieważ obawiają się zagrożenia ze strony skonsolidowanego Państwa Islamskiego Khorasan (ISIS-K) działającego na terytorium Afganistanu. Obrały jednak inne strategie. Do tej pory rząd Rahmona nie zajmował otwarcie stanowiska w sprawie talibów, podczas gdy Uzbekistan prowadził z nimi bezpośrednie rozmowy. Nie wiadomo, czy Tadżykistan nawiąże z talibami relacje”.

.”Na czele Państwa Islamskiego Khorasan stoją bojownicy pakistańscy, a jego celem jest ekspansja na cały Afganistan, Pakistan, Azję Środkową i Iran. Przyszłość silnego ISIS-K zależy od wielu czynników, w tym od dynamiki wojny pomiędzy ISIS a talibami, od tego, czy ISIS-K będzie w stanie sfinansować swoje działania, oraz od tego, czy w ciągu kolejnych lat zradykalizuje się jeszcze więcej mieszkańców regionu Azji Środkowej” – pisze prof. Erica MARAT.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 czerwca 2023