
Zespół, pracujący pod kierownictwem polskiego naukowca, dra Marka Woźniaka, odkrył w Egipcie grecką łaźnię sprzed 2200 lat. Pozostałości odnaleziono w Berenike, starożytnej miejscowości położonej nad wybrzeżem Morza Czerwonego.
.Zespół badaczy, pracujący pod kierownictwem doktora Marka Woźniaka z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, odkrył pozostałości starożytnej łaźni. Wydarzenie miało miejsce podczas wykopalisk pozostałości Berenike, za które odpowiada polski naukowiec.
Wielka łaźnia składała się z dwóch tholoi (okrągłych struktur), w których znajdowało się 14 wanien z dostępem do zimnej i letniej wody. Do gorących kąpieli było przeznaczone specjalne oddzielne pomieszczenie. Woda dostawała się do budynku z dwóch dużych zbiorników wodnych, zasilanych przez jedną studnię. Możliwe, że na zachód od niego wybudowano salę gimnastyczną, stwierdził w wywiadzie dla Live Science dr Marek Woźniak.
Dr Marek Woźniak jest odpowiedzialny za kierowanie badaniem pozostałości z Berenike. Pochodzą one z okresu hellenistycznego starożytnego Egiptu (od ok. 323 r. p.n.e. do 30 r. p.n.e.). Jest to czas pomiędzy śmiercią Aleksandra Wielkiego a samobójstwem Kleopatry VII, kiedy kultura grecka, w tym style architektoniczne, rozkwitały na Bliskim Wschodzie.
W okresie funkcjonowania łaźni, Berenike miało znaczny garnizon wojskowy i było centrum importu towarów oraz słoni bojowych z Afryki Wschodniej. Z łaźni prawdopodobnie korzystały osoby zaangażowane w te wszystkie operacje, czyli chociażby załogi statków. Duże zaangażowanie wojskowe oznacza, że większość ludzi mieszkających w Berenike w tym czasie to prawdopodobnie mężczyźni.
Zdaniem eksperta, łaźnia ta prawdopodobnie służyła jako miejsce relaksu dla personelu wojskowego zatrudnionego w Berenike. Łaźnie w czasach hellenistycznych często „służyły jako miejsca spotkań i relaksu po pracy lub ćwiczeniach sportowych, stąd często łączono je z gimnazjonem [siłowniami]” – stwierdził Marek Woźniak.
W łaźni nie znaleziono żadnych materiałów piśmienniczych, ale archeolodzy odkryli monety i kawałki ceramiki, które pomogły badaczom oszacować lata działalności łaźni.
Wykopaliskami w Berenikach kieruje Mariusz Gwiazda, adiunkt archeologii w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych oraz Steven Sidebotham, profesor historii na Uniwersytecie Delaware, który specjalizuje się w starożytnej gospodarce światowej. Zespół dokonał wielu znalezisk w Berenike w ciągu ostatnich kilku lat, w tym liczący 2300 lat fort oraz niedawno świątynię sokoła.
.Miasto Berenike założył w III wieku p.n.e. faraon Ptolemeusz II. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia jego matki – Bereniki. Na miejscu od 2008 roku działa polsko-amerykańska ekspedycja archeologiczna, która stanowi kontynuację wcześniejszej holendersko-amerykańskiej ekspedycji w Bernike.
Oprac. MJ