Najlepsze polskie uniwersytety 2023
Quacquarelli Symonds opublikował międzynarodowy ranking uczelni 2023. Trzy uczelnie z Polski znalazły się na wyższych pozycjach, niż rok wcześniej.
.Brytyjska organizacja Quacquarelli Symonds (QS) opublikowała ranking najlepszych światowych uniwersytetów i politechnik. W jego ramach pojawiła się także ranking polskich uczelni. To, co szczególnie ważne, to fakt, że trzy najwyżej położone w rankingu polskie instytucje naukowe odnotowały wzrost liczby punktów, w stosunku do roku poprzedniego. Ponadto do grona najlepszych 1500 uczelni na świecie dołączają co roku kolejne polskie uczelnie. W rankingu na rok 2022 było ich liczba zwiększyła się o dwie. Ranking na rok 2023 zawiera aż 22 uniwersytety i politechniki, co oznacza, że do listy dołączyły kolejne trzy,
Na pierwszym miejscu w przygotowanym dla Polski zestawieniu „Najlepsze polskie uniwersytety” znalazł się Uniwersytet Warszawski, który w światowym rankingu uplasował się na 284. miejscu (308. na 2022 rok i 321. na 2021 rok). Tuż za nim uplasował się Uniwersytet Jagielloński, który z 309. miejsca w roku 2021, przesunął się na miejsce 293.
W międzynarodowym rankingu europejskich uczelni 2022 Uniwersytet Warszawski znalazł się na 119 miejscu, a Uniwersytet Jagielloński na 123 miejscu.
Najlepsze polskie uniwersytety:
- Uniwersytet Warszawski (284)
- Uniwersytet Jagielloński (293)
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (521-530)
- Politechnika Warszawska (521-530)
- Akademia Górniczo Hutnicza
- Uniwersytet Adama Mickiewicza
- Politechnika Krakowska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Łódzka
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Politechnika Poznańska
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Wrocławski
- Politechnika Wrocławska
- Politechnika Śląska
- Politechnika Lubelska
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Śląski
Każda uczelnia oceniana jest na bazie sześciu kryteriów: reputacji wśród pracodawców i w środowisku akademickimi wśród pracodawców (50% wagi), stopnia umiędzynarodowienia mierzonego liczbą pracowników naukowych i studentów z zagranicy (odpowiednio po 5%), liczby cytowań (20%) oraz stosunku liczby wykładowców do liczby studentów (20%).
Quacquarelli Symonds
Quacquarelli Symonds publikuje rankingi od 2004 r., kiedy to pojawił się pierwszy QS World University Rankings. Lista najlepszych uniwersytetów i politechnik na świecie obejmuje globalne rankingi ogólne i przedmiotowe (wymieniające najlepsze uniwersytety na świecie w zakresie 51 różnych przedmiotów i pięciu złożonych obszarów wydziałowych), a także tabele regionalne (takie jak Azja, Ameryka Łacińska, Europa Wschodząca i Azja Środkowa oraz Region Arabski). Najlepsze polskie uniwersytety przebijają się z roku na rok coraz wyżej.