W Nimrud odkryto dwie starożytne świątynie
W trakcie ostatnich wykopalisk w Nimrud, które były realizowane przez amerykańskich archeologów z Muzeum Penn współpracujących z irackimi badaczami, odkryto dwa niezwykle dobrze zachowane sanktuaria, które stanowiły część dawnej asyryjskiej świątyni. Jak twierdzą eksperci świątynia ta została zniszczona około 2600 lat temu.
W Nimrud odkryto dwie starożytne świątynie
.Archeolodzy prowadzący w 2024 roku wykopaliska w świątyni Ninurty w Nimrud i przylegającym do niej zigguracie dokonali niezwykłego odkrycia w postaci znakomicie zachowanych dwóch sanktuariów. Prace badawcze w tym miejscu były prowadzone przez amerykańsko-iracki zespół archeologów w ramach specjalnego projektu „Nimrud”, mającego na celu odsłonięcie jak największej liczby zabytków związanych z tym stanowiskiem archeologicznym.
Z kolei sam ten projekt stanowi część irackiego programu mającego na celu ochronę dziedzictwa kulturowego Iraku, który jest określany jako IHSP. Ma on na celu ochronę zagrożonych stanowisk archeologicznych oraz odbudowę i rekonstrukcję tych, które zostały zniszczone przez Państwo Islamskie w latach 2014-2017 – taki przykry los spotkał m.in. słynny Pałac Północno-Zachodni, świątynię Ninurty oraz jej ziggurat w Nimrud.
Nimrud za panowania Aszurnasirpala II (którego rządy przypadały na lat 883–859 p.n.e.) było stolicą państwa nowoasyryjskiego. W czasach starożytnych miasto to było zwane przez Asyryjczyków jako Kalhu. Z kolei w Biblii było ono znane pod nazwą Kalach. Z uwagi na to, że Nimrud było jednym z najważniejszych ośrodków miejskich jednego z pierwszych imperiów w dziejach miejsce to ma ogromne znaczenie historyczne. Stanowisko Nimrud jest także jednym z najbardziej znaczących miejsc dla dziedzictwa historyczno-kulturowego Iraku. Niestety, w latach 2014–2017 islamiści uszkodzili lub zniszczyli wiele zabytków z Nimrud.
Podczas trzeciego sezonu prac archeologicznych w rozległej Świątyni Ninurty odkryto dwa nowe sanktuaria. W większym z nich archeolodzy natrafili na masywną kamienną platformę, która służyła jako podstawa dla posągu bóstwa czczonego w świątyni. Na obiekcie tym znajdowała się inskrypcja klinowa, która była poświęcona najpewniej królowi Aszurnasirpalowi II. W mniejszym sanktuarium odkryto podobną platformę, jednak była ona poważnie uszkodzona już kilka tysięcy lat temu.
.W sanktuariach znaleziono także fragmenty posągów nieznanych bóstw, które niegdyś stały na platformach. Niestety, między 614 a 612 r. p.n.e., podczas upadku imperium asyryjskiego, świątynia ta została splądrowana i spalona przez Babilończyków (których państwo znajdowało się na terenach dzisiejszego południowego i centralnego Iraku) oraz Medów (zamieszkujących w starożytności zachodni Iran). Po zniszczeniach pozostały jedynie fragmenty tych posągów oraz ich dekoracje.
Oprac. Marcin Jarzębski