
W Szwecji odkryto 1000-letni srebrny skarb Wikingów. Skarb został znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie osady z czasów epoki Wikingów w Täby, miejscowości położonej niedaleko Sztokholmu.
.Jak informuje portal Arkeonews, archeolodzy w miejscowości Täby odkryli ponad 20 domów i budynków, z których najstarsze datowane są na około 400 r. n.e. Pozostała część obejmuje domostwa powstałe we wczesnym średniowieczu. Znamienita część budynków powstała w czasach „epoki Wikingów„. To właśnie w ten sposób dzisiaj jest określany jakże znaczący dla dziejów Europy okres średniowiecza, obejmujący najazdy normańskich łupieżców w latach 793–1066.
Skarb został ukryty pod dawną drewnianą podłogą jednego z wczesnośredniowiecznych budynków. W skład jego zawartości wchodzi osiem wyjątkowo dobrze zachowanych plecionych pierścieni na szyję, dwa pierścienie na ramię, jeden pierścień na palec, dwa koraliki i 12 monet przeznaczonych do użycia jako wisiorki, z których 11 jest przymocowanych do zawieszek. Biżuterię w maleńkim ceramicznym garnku połączono z monetami, które umieszczono w lnianym woreczku. Dzięki temu, że w dobrym stanie zachowały się resztki lnianego woreczka, archeolodzy mają niepowtarzalną szansę zbadania materiału organicznego.
Zdaniem ekspertów monety są doskonałym przykładem rozległych powiązań i kwitnącego handlu, który miał miejsce w Skandynawii doby Wikingów. Cenne znalezisko obejmowało kilka średniowiecznych europejskich monet, pochodzących z krajów takich jak Anglia, Czechy oraz Bawaria. W skład skarbu wchodziło również pięć arabskich monet określanych dirhamami. Jedna z odnalezionych monet europejskich jest niezwykle rzadka, gdyż została wybita w Rouen w Normandii we Francji. Moneta powstała prawdopodobnie około X wieku naszej ery. Według profesora Jensa Christiana Moesgaarda z Uniwersytetu Sztokholmskiego ten rodzaj monety był wcześniej identyfikowany na podstawie rysunków zawartych w XVIII-wiecznej książce.
Jak powiedziała archeolog Maria Lingström, będąca członkinią zespołu archeologicznego odpowiedzialnego za to niezwykłe znalezisko: „To jest odkrycie, które jako archeolog prawdopodobnie doświadczysz tylko raz w życiu. […] W sumie było tam osiem wysokiej jakości pierścieni szyjnych, nadzwyczaj dobrze zachowanych, mimo że zostały wykonane i złożone prawie tysiąc lat temu. Wyglądały jak nowe” – stwierdziła badaczka.
Archeolodzy odkryli także inne przedmioty w regionie, w tym strzały, żarnowce i wykwintne amulety pierścienne.
.Wikingowie wywarli głęboki wpływ na wczesnośredniowieczną historię Skandynawii, Wysp Brytyjskich, Francji, Rusi Kijowskiej. Obszar władania i osadnictwa prowadzony przez normańskich Wikingów objął Wyspy Brytyjskie, Wyspy Owcze, Islandię, Grenlandię, Normandię, znaczną część wybrzeża Bałtyku, a także Ruś, gdzie znani byli jako Waregowie. W przypadku tej ostatniej opanowali szlaki handlowe Dniepru i Wołgi przebiegające przez współczesną Rosję, Białoruś i Ukrainę. Wikingowie na swoich drakkarach dotarli do stolicy Cesarstwa Bizantyjskiego, Konstantynopola, krain dalekiego południa i wschodu takich jak Iran oraz Arabia. Jako pierwsi Europejczycy osiedlili się na krótko w Ameryce Północnej, na obszarze dzisiejszej Nowej Funlandii, który nazwali Winlandią.
Oprac. MJ