Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Wysoko ceniona na światowej scenie niemiecka skrzypaczka Arabella Steinbacher wystąpi 17 marca w koncercie inaugurującym 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Solistce towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka.

Trzynaście dni wielkanocnego festiwalu

.Arabella Steinbacher obecnie gra na instrumencie z 1718 r. wykonanym przez Antonia Stradivariusa.

W programie koncertu rozpoczynającego Festiwal znalazły się kompozycje Ludwiga van Beethovena: Uwertura „Poświęcenie domu”op.124 oraz Koncert skrzypcowy D-dur op.61. a także Richarda Straussa poemat symfoniczny op.30 „Also sprach Zarathustra” – („Tako rzecze Zaratustra”).

Festiwal trwać będzie do 29 marca. „Podczas trzynastu festiwalowych dni publiczność będzie miała okazje wysłuchać 11 koncertów symfonicznych, 2 recitale fortepianowe i 2 koncerty kameralne, podczas których wystąpi wielu znakomitych solistów, dyrygentów i zespołów, zaproszonych przez Elżbietę Penderecką, dyrektora generalnego Festiwalu” – poinformował PAP Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które jest organizatorem festiwalu

Program koncertów zbudowany został wokół przewodniego hasła tegorocznej edycji Festiwalu – „Beethoven i filozofowie”.

„Przypadająca w tym roku trzysetna rocznica urodzin Immanuela Kanta stanowiła inspirację do prześledzenia wpływów myśli filozoficznej na muzykę” – zaznaczył prezentując program dyr. Giza.

Dlatego też w programach koncertów znalazły się m.in. dzieła Ryszarda Wagnera, Ryszarda Straussa, Karola Szymanowskiego, a w koncercie Wiener Kammersymphonie zaprezentowanym tekstom o muzyce autorstwa Arthura Schopenhauera, recytowanym przez Franza Tschernego, towarzyszyć będą kompozycjom Beethovena.

Z koncertami symfonicznymi wystąpią takie polskie zespoły, jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia prowadzona przez maestro Leopolda Hagera; Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Jurka Dybała z wiolonczelistą Claudio Bohórquezem i flecistą Stathisem Karapanosem; Narodowe Forum Muzyki Orkiestra Leopoldinum pod kierownictwem artystycznym skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego; Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Michała Klauzę z pianistą Barry Douglasem.

Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Luksemburgskiej prowadzona przez wschodzącą gwiazdę dyrygentury – Gustava Gimeno. Solistką koncertu będzie włoska pianistka Beatrice Rana, która wykona mało znany Koncert fortepianow a-moll op. 7 Clary Schumann, zarejestrowany przez artystkę na płycie wydanej w roku 2023.

Debiutem będzie również występ Młodzieżowej Orkiestry Filharmonii w Bergen pod dyrekcją maestro Lawrence’a Fostera oraz solisty koncertu – młodego skrzypka izraelskiego pochodzenia Yamena Saadi’ego.

Jak zapewnia dyr. Giza, oczekiwany i gorąco polecany przez Elżbietę Penderecką jest recital jednego z największych współczesnych pianistów – Louise’a Lortie i jego prezentacja cykli wariacji skomponowanych przez Beethovena, Mendelssohna, Fauré’go i Thomasa Adesa.

Według organizatorów interesująco zapowiada się recital litewsko-francuskiej pianistki Muzy Rubackyte z utworami Ferenca Liszta i Beethovena. Twórczość patrona festiwalu na skład instrumentalny tria fortepianowego wypełni koncert cenionego zespołu Guarneri Trio Prague.

Festiwal Ludwiga van Beethovena – kto wystąpi na koncertach

.Do tradycji Festiwalu należy prezentacja koncertowego wykonania mało znanych oper. W tym roku w kontynuacji cyklu Nieznane opery Łukasz Borowicz zaproponował dwa dzieła sceniczne Dariusa Milhaud w wersji koncertowej: balet ze śpiewem „Salade” z roku 1924 i operę „Biedny marynarz” z roku 1927.

Wykonawcami partii solowych będzie grono polskich śpiewaków młodego pokolenia: Natalia Rubiś, Magdalena Lucjan, Mateusz Zajdel, Krystian Krzyszowiak i Adrian Janus, wspierani głosem doświadczonych artystów – Wojciecha Gierlacha i Roberta Gierlacha.

Również operowy wymiar będzie miał koncert zespołu I Virtuosi della Scala pod batutą Massimiliano Caldiego, który wypełni muzyka Giacomo Pucciniego, przypominając o przypadającej w tym roku 100. rocznicy śmierci operowego mistrza.

Na finał Festiwalu, który tradycyjnie przypada w Wielki Piątek, 29 marca zagra Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. W programie koncertu zamykającego Wielkanocny Festiwal znalazły się kompozycje: Requiem Gabriela Fauré’go, Stabat Mater Francisa Poulenca i Stabat Mater Krzysztofa Pendereckiego.

Pendereckiego w wykonaniu muzyków Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i pianisty Krzysztofa Książka pod kierownictwem Macieja Tworka.

Festiwal, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

..„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 marca 2024