Woda na Marsie? Dane z misji NASA InSight

Woda na Marsie? Dane z misji NASA InSight

Naukowcy analizujący dane zebrane przez należący do NASA lądownik InSight twierdzą, że na Marsie nie ma wody do 300 metrów pod jego powierzchnią. Badacze nie znaleźli również żadnego lodu ani minerałów, które mogłyby zawierać wodę.

.Misja Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport (pl. Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła) to robotyczny lądownik przeznaczony do badania głębokiego wnętrza planety Mars. Jednym z jego zadań było poszukiwanie śladów wody na Marsie.

Lądownik eksplorował strefę podrównikową ze względu na płaski teren i odpowiadającą mu wielkość trzęsień ziemi. Według danych zebranych przez naukowców z University of California w San Diego, misja InSight nie wykryła żadnych śladów wody ani lodu wodnego prawie 300 metrów pod powierzchnią. Znaleziono jedynie niewielką ilość ziaren lodu pomiędzy pęknięciami w rozluźnionej i porowatej powierzchni planety.

Naukowcy spodziewali się znaleźć wodę na Marsie a nawet duże jej ilości wody. – ‘Nasze modele przewidywały obecność na tej szerokości geograficznej zamarzniętego gruntu i znajdujących się pod nim warstw wodonośnych’ – podkreśla profesor Michael Manga, jeden z autorów badania.

– Dowiedzieliśmy się, że skorupa Marsa jest krucha i porowata. Osady nie są dobrze scementowane. W obecnych szczelinach nie ma jednak zbyt wiele lodu. […] Wyniki te nie wykluczają obecności ziaren lub małych skupisk lodu, które jednak nie skupiają razem minerałów – powiedział główny autor badania i geofizyk Vashan Wright ze Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

.Ostatnie badania wskazują, że w przeszłości na Marsie była obecna woda, w tym oceany. Dziś jednak woda ta nie jest obecna na Marsie. Według teorii ekspertów uważano, że jej cząsteczki stały się częścią minerałów, które tworzą podpowierzchniowe spoiwo skalne. – Jeśli woda wejdzie w kontakt ze skałami, powstają nowe minerały, takie jak glina. Woda przestaje być wtedy cieczą. Staje się częścią struktury mineralnej – wyjaśnił prof. Manga, zaznaczając, że na badanym obszarze takich minerałów jest zaskakująco mało.

Oprac. KR
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 sierpnia 2022