Wojciech Gerwel został nowym wiceministrem spraw zagranicznych

Dotychczasowy ambasador RP w Wietnamie, Wojciech Gerwel, został powołany na wiceministra spraw zagranicznych. Jak informuje MSZ, będzie się zajmował m.in. polityką azjatycką.

.Wojciech Gerwel jest zawodowym dyplomatą. Od sierpnia 2018 roku pełnił funkcję Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Socjalistycznej Republice Wietnamu. Wcześniej był m.in. stypendystą Centrum Spraw Międzynarodowych im. Weatherheada na Uniwersytecie Harvarda oraz pierwszym radcą ds. analiz strategicznych w Departamencie Strategii Polityki Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Kierował również referatem ds. rynków pozaeuropejskich w Departamencie Współpracy Ekonomicznej MSZ, a także zajmował stanowisko ds. rynków pozaeuropejskich, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki i Bliskiego Wschodu. Od 2007 roku do 2014 roku pełnił funkcję radcy ekonomicznego w Ambasadzie RP w Hanoi – czytamy w komunikacie MSZ.

MSZ informuje, że Garwel przed rozpoczęciem pracy w polskiej dyplomacji był analitykiem w Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie, a także współpracował z innymi waszyngtońskimi think tankami, w tym z Center for Strategic and International Studies. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje też konsulting dla zrzeszenia siedmiu plemion indiańskich w Kanadzie.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w zastępstwie premiera Mateusza Morawieckiego wręczył we wtorek Wojciechowi Gerwelowi akt powołania na stanowisko podsekretarza stanu w MSZ ds. współpracy ekonomicznej, Narodów Zjednoczonych oraz polityki azjatyckiej – informuje MSZ.

Na kluczowe kwestie związane z rozwojem polskiej misji dyplomatycznej na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” zwraca uwagę Prof. Jacek CZAPUTOWICZ.

„W ostatnich trzech latach otworzyliśmy ponownie placówki w Panamie, Tanzanii, Senegalu i na Filipinach. Utworzyliśmy konsulaty w Houston, Belfaście oraz Instytut Polski w Tbilisi. Analizy wskazują, że mamy zbyt szczupłą obsadę personalną w placówkach w obu Amerykach, Azji i Afryce, natomiast nadmierną w Europie, zarówno zachodniej, jak i wschodniej. Będziemy stopniowo zmieniać te proporcje, wzmacniać placówki pozaeuropejskie, tam bowiem przesuwa się punkt ciężkości światowej gospodarki i tam mamy coraz większe interesy.”

„Pracujący w centrali pracownicy MSZ rozmieszczeni są w różnych, często odległych od siebie lokalizacjach na terenie Warszawy, co utrudnia koordynację działań i generuje koszty. Podjęliśmy zatem decyzję o rozpoczęciu budowy budynku na działce będącej naszą własnością, która przylega do głównego budynku MSZ. Inwestycja ta umożliwi przeniesienie pracowników w jedno miejsce, usprawni zarządzanie, ograniczy koszty funkcjonowania resortu poprzez ograniczenie wynajmu. Inwestycje te prowadzone są także za granicą. W zeszłym roku oddaliśmy do użytku połączoną siedzibę ambasady i Instytutu Polskiego w odrestaurowanym Pałacu Paców w Wilnie. Trwają również intensywne przygotowania do budowy nowej siedziby ambasady w Berlinie i ambasady w Mińsku.”

„Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną. Rolą ministra spraw zagranicznych jest zdobywanie dla niej ponadpartyjnego poparcia.” – pisze prof. Jacek CZAPUTOWICZ w tekście „Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną” [LINK]

PAP/Adrian Kowarzyk/WszystkoCoNajważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 grudnia 2022
Fot. Gov.pl