Wystawa fotografii Zygmunta Stenwaka w Hiszpanii

W siedzibie Fundacji Carlos de Amberes w Madrycie zainaugurowana została wystawa fotografii artystycznych polskiego malarza, fotografika, grafika i filmowca Zygmunta Stenwaka pt. „Improwizacje”. Wystawę połączoną z koncertem muzycznym zorganizowała firma Global IberArtis przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) i Fundacji Carlos de Amberes.

W siedzibie Fundacji Carlos de Amberes w Madrycie zainaugurowana została wystawa fotografii artystycznych polskiego malarza, fotografika, grafika i filmowca Zygmunta Stenwaka pt. „Improwizacje”. Wystawę połączoną z koncertem muzycznym zorganizowała firma Global IberArtis przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej (PFN) i Fundacji Carlos de Amberes.

Wystawa fotografii polskiego artysty w Hiszpanii

.Na inaugurację przybyli liczni przedstawiciele hiszpańskiego świata kultury i sztuki, szkół muzycznych i Akademii Sztuk Pięknych, a także dyplomaci z ambasady Czech. PFN reprezentował Bartłomiej Krakiewicz.

Zdjęcia polskiego artysty zostały wykonane w latach 1996-2022; w Hiszpanii przedstawiono je po raz pierwszy. „Fotografie Stenwaka emanują blaskiem, tchną tajemnicą i stanowią miejsce, gdzie między fascynującą paletą kolorów każdy może odnaleźć swoją duszę” – powiedział PAP polski wiolonczelista i dyrektor Global IberArtis Michał Dmochowski.

Fundacja Carlos Amberes przedstawia Stenwaka na swoich stronach internetowych jako „multidyscyplinarnego artystę, który proponuje ciekawą podróż przez światło, kolor i wspaniałą treść, dając iluzję kontemplowania tajemniczego spektaklu”. Wskazuje, że „posługuje się własnym językiem wizualnym, inspirowanym literaturą i muzyką”.

Nauka u boku największych artystów

.Stenwak kształcił się pod okiem wybitego artysty Włodzimierza Kunza w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez dwie dekady mieszkał w Nowym Jorku, gdzie rozwinął znaczną część swojej kariery artystycznej.

„Jego dzieła są uniwersalne, ponadgraniczne, zachęcają do dialogu kulturowego” – oceniła hiszpańska wiolonczelistka Cecilia Garcia.

Podczas koncertu muzycznego towarzyszącego inauguracji wystawy Michał Dmochowski i Cecilia Garcia wykonali utwory Witolda Lutosławskiego, Jana Sebastiana Bacha oraz Luigiego Boccheriniego.

Wystawę reklamuje w Madrycie autobus, na którym umieszczono replikę fotografii Stenwaka. Zdjęcia polskiego artysty można oglądać w siedzibie Fundacji Carlos de Amberes do 20 stycznia br.; wstęp jest wolny.

Newsletter kulturalny „Wszystko co Najważniejsze”

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Grażyna Opińska/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2024
Fot.: http://www.stenwak.pl/fotografia/