Zachód ofiarą rosyjskiej wojny hybrydowej

Zachód ofiarą rosyjskiej wojny hybrydowej

Inwazja rosyjska to nie tylko wojna militarna wypowiedziana Ukrainie, ale także rosyjska wojna hybrydowa i szereg operacji wywiadowczych, wykorzystujących środki aktywne, agresja pozamilitarna przeciwko całemu Zachodowi – podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

– Rosja od roku prowadzi brutalną wojnę przeciwko Ukrainie. Operacja stricte militarna jest uzupełniana działaniami hybrydowymi. Są one wykorzystywane także przeciwko Zachodowi. Nie można ich lekceważyć – napisał w niedzielę na Twitterze Stanisław Żaryn.

W serii wpisów pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP zaznaczył, że zagrożenia związane z działaniami informacyjnymi, hybrydowymi bazują na doświadczeniach sowieckiego KGB. – Kreml od dziesięcioleci prowadzi i udoskonala działania agresywne poniżej progu wojny – ocenił. – Głównym zadaniem walki informacyjnej jest zniszczenie fundamentów tożsamości narodowej i sposobu życia obywateli wrogiego państwa – pisał w 2009 roku Anatolij Nogowicyn, zastępca naczelnika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – przypomniał Stanisław Żaryn.

Rosyjska wojna hybrydowa i działania poniżej progu wojny

Minister zacytował jeszcze, że według Nogowicyna “zagrożenie najważniejszych elementów narodowej infrastruktury informacyjnej może wywierać nacisk na proces podejmowania działań oraz dezorganizować cały system zarządzania państwem”.

– Tak zwane działania informacyjne, co wynika wprost z tekstów rosyjskich dowódców, są obliczone na zniszczenie państwa przy pomocy działań trudno identyfikowanych, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z agresją militarną – wskazał.

Przekazał przy tym, że według kolejnych teorii przepisanych na nowo przez Walerija Gierasimowa wynika, że “działania pozamilitarne są dla Rosjan coraz ważniejsze w jej agresywnej polityce imperialnej”. – Środek ciężkości dzisiejszych konfliktów coraz bardziej przesuwa się w kierunku zintegrowanego użycia środków pozamilitarnych: politycznych, gospodarczych, informacyjnych i innych, stosowanych przy wsparciu sił zbrojnych – pisał Gierasimow w 2016 roku – podał Stanisław Żaryn.

“Dodawał, że celem działań pozamilitarnych Rosji jest osiągnięcie celów politycznych przy minimalnym wpływie militarnym na wroga. Dokonuje się tego przez zneutralizowanie jego potencjału wojskowego i gospodarczego za pomocą oddziaływania informacyjnego i presji psychologicznej” – dodał.

Rosyjska inwazja atakiem nie tylko militarnym

Według pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP “inwazja rosyjska to nie tylko wojna militarna wypowiedziana Ukrainie, ale także szereg operacji wywiadowczych, wykorzystujących środki aktywne, agresja pozamilitarna przeciwko całemu Zachodowi”. – Dobra identyfikacja realnych działań Rosji, mapowanie wszystkich narzędzi, którymi Rosja prowadzi działalność agresywną wobec innych państw jest konieczne, by skutecznie neutralizować agresję Rosji – podkreślił. – Zachodu nie stać dziś na naiwność. Musimy być w stanie blokować rosyjskie operacje wywiadowcze, które nie sięgają po działania stricte militarne, ale są równie groźne jak klasyczna wojna – dodał Stanisław Żaryn.

MK / PAP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2023