Zielona energia pozyskiwana z maszyn przypominających rośliny

Zielona energia pozyskiwana z maszyn przypominających rośliny

Rekordowo wydajny system produkcji wodoru z dwutlenku węgla i wody stworzyli naukowcy z różnych europejskich ośrodków w ramach projektu A-Leaf. Opracowali też nowy sposób przechowywania tak powstającego paliwa.

Sztuczny liść

.Autorzy publikacji na łamach „Energy and Environmental Science” podkreślają, że opracowanie sztucznych liści, które z dwutlenku węgla, wody i słonecznego światła produkować będą cenne paliwa i inne związki chemiczne – naśladując działanie roślin – to jedno z większych wyzwań związanych z poszukiwaniem nowych źródeł zielonej energii. Opracowanie wydajnych sztucznych liści czy technologii fotosyntezy wciąż uważane jest za dość odległy cel w związku z różnymi ograniczeniami – takimi, jak choćby wysokie ceny potrzebnych materiałów czy mała wydajność uzyskanych dotychczas rozwiązań.

Ostatnio jednak, w ramach projektu A-leaf, naukowcy stworzyli autonomiczny system do produkcji wodorowego paliwa z użyciem wody, dwutlenku węgla i promieni słonecznych. Zielona energia może w przyszłości być pozyskiwana na szeroką skalę w ten sposób.

„Sztuczny liść” może odmienić produkcję energii – uważają naukowcy z konsorcjum obejmującego zespoły z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch i Szwajcarii.

Wysoka wydajność

.Urządzenie ma rekordową, 10-procentową wydajność – podkreślają naukowcy. Do jego produkcji nie są potrzebne żadne trudno dostępne czy drogie materiały. Prototyp produkuje prąd o mocy 17 mA na centymetr kwadratowy powierzchni przy napięciu 2,5 V, przez 24 godziny na dobę. Jednocześnie konsorcjum stworzyło metodę przechowywania wytwarzanego wodoru w mrówczanie, z którego można później wodór łatwo odzyskać nawet bez dostępu do słonecznego światła.

Obecnie twórcy urządzenia pracują nad prototypem wielkoskalowym i optymalizacją. Ich zdaniem wynalazek może pomóc w przejściu na nowe, ekologiczne źródła energii. Jednocześnie może pozwolić na decentralizację jej produkcji.

Zielona energia

.Twórcy wynalazku podkreślają, że jest to efekt pracy europejskiego zespołu ekspertów – wiodących w swoich dziedzinach w skali światowej. Chcieli oni pokazać, że “sztuczny liść może funkcjonować także, gdy zbuduje się go z niedrogich materiałów oraz, że może osiągnąć rekordową skuteczność” – mówi kierujący pracami prof. José Ramón Galán-Mascarós z Katalońskiego Instytutu Badań Chemicznych (Hiszpania).

„A-Leaf był dającym radość i pełnym wyzwań projektem, który zakończył się opracowaniem wysokowydajnego prototypu. Można powiedzieć, że był on wisienką na torcie” – podsumowuje inny uczestnik projektu, prof. Javier Pérez-Ramírez z Politechniki Federalnej w Zurychu (Szwajcaria).

Odejście od paliw kopalnych

Ekonomista i autor książki „Wzrost na dobre”, Alessio TERZI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Wojna Rosji z Ukrainą stanowi impuls do wprowadzenia radykalnych zmian w miksie energetycznym wielu krajów, sprawiając, że zielona polityka przestaje być prerogatywą młodych, kosmopolitycznych elit miejskich. Rozpacz klimatyczna jest zrozumiała, ale prawdopodobnie źle ulokowana. Kryzys naftowy w latach 70. jest dobrym przykładem wydarzenia na skalę światową, które popchnęło kraje do wprowadzenia rozwiązań niskoemisyjnych, takich jak przyjęcie przez Francję energii jądrowej czy bezprecedensowy nacisk na wprowadzenie komunikacji rowerowej w Holandii”.

„Fakt, że ceny paliw kopalnych rosną gwałtownie i w sposób niekontrolowany, jest równie silną zachętą do przyspieszenia zielonej transformacji jak ceny węgla, z tą jednak różnicą, że zakłócenia w perspektywie krótkoterminowej będą znaczniejsze. Na przykład, komentatorzy wskazują na wyraźną możliwość zrealizowania się scenariusza przewidującego konieczność racjonowania energii następnej zimy” – pisze Alessio TERZI w tekście „Uwolnienie Europy od Rosji. Kryzys energetyczny może być także szansą“.

PAP/Marek Matacz/WszystkocoNajważniejsze/EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 marca 2023