Żywieckie Gody - najstarszy festiwal kolędniczy w...
W styczniu po raz 56. odbędzie się beskidzki karnawał – Żywieckie Gody. Weźmie w nim udział pod 1 tys. uczestników – podała Sabina Słowiak-Wandzel, rzecznik bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury, który jest głównym organizatorem wydarzenia.
Żywieckie Gody ukazują piękno góralskiego Bożego Narodzenia
.„W góralskiej kulturze Boże Narodzenie jest okresem wielkiej radości i hucznego świętowania. (…) Tak będzie podczas 56. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody, które są najstarszą, wciąż odbywającą się imprezą tego typu w Polsce. Ma ona na celu kultywowanie i popularyzację tradycji związanych z zimowym świętowaniem w Beskidzie Śląskim, na Żywiecczyźnie oraz w paśmie Babiej Góry, w czasie od św. Andrzeja poprzez Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, aż po kres karnawału” – powiedziała Sabina Słowiak-Wandzel.
Jak dodała, corocznie w Żywieckich Godach bierze udział ponad tysiąc uczestników.
„Podczas pierwszej części – 11 i 12 stycznia – w auli Domu Katolickiego w Żywcu, zaprezentują się kolędnicy tradycyjnie występujący w izbie, którzy, przychodząc z gwiazdą, szopką, kulą, soplem, owsem, różanką, Turoniem, kozą, rajem, konikiem, Dorotą, czy szopką ruchomą, będą winszowali gospodarzom wszelkiej pomyślności w kolejnym roku” – powiedziała rzecznik.
18 stycznia w Milówce odbędzie się konkurs z udziałem grup występujących w plenerze, czyli Dziadów Noworocznych i Jukacy. „Feeria barw, radosnej muzyki, dźwięku dzwonków i donośnych trzasków z bata wypełni wydarzenia tego dnia. Miejscowość opanują kolorowe i dziwacznie przebrane postacie, które po zakończeniu konkursu trzaskania z bata przebiegną w brawurowym korowodzie pod miejscowy amfiteatr. Wśród nich nie zabraknie pełnych witalności Koni i Niedźwiedzi, siejących postrach Diabłów oraz Śmierci, a także innych abstrakcyjnie przebranych postaci, będących uosobieniem członków dawnej wiejskiej społeczności” – oznajmiła Sabina Słowiak-Wandzel.
Kolejny korowód, połączony z prezentacją Dziadów Noworocznych i Jukacy, przejdzie 25 stycznia ulicami Żywca. „Następnego dnia najlepsi spośród laureatów Przeglądu porwą do kolędniczej zabawy mieszkańców Bielska-Białej, którzy zechcą odwiedzić Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz” – dodała przedstawicielka bielskiego ośrodka.
Poza głównymi wydarzeniami organizatorzy przygotowali koncerty kolęd, potańcówki, degustacje jadła regionalnego, a nawet pokazy tradycyjnego skubania pierza, łuskania fasoli czy przędzenia wełny.
Gody odbędą się po raz 56. Ich celem jest ocalenie od zapomnienia zwyczajów związanych z kolędowaniem w Beskidach. Dzięki nim udało się uchronić między innymi postać Heroda, która znikała już z tradycji kolędowania na Żywiecczyźnie.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB