Piękno fotografii. GRUPA MOBILNI. Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych (2)

Piękno fotografii. GRUPA MOBILNI. Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych (2)

Photo of Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI to jedno z ciekawszych wydarzeń w polskiej fotografii ostatnich lat. Gdy każdy posiadacz smartfona staje się fotoreporterem, swój renesans przeżywa fotografia amatorska. Już jednak nie w domach kultury prowadzone są warsztaty fotografii mobilnej, nie tam mistrzowie przekazują wiedzę adeptom sztuki, nie tam oceniane są ich prace i wybierane najlepsze. Internet otworzył wielkie możliwości budowy społeczności, także społeczności dobrej fotografii mobilnej. Współpraca “Wszystko Co Najważniejsze” z Grupą “Mobilni” i promocja na naszych łamach najciekawszych, najlepszych zdjęć wydaje nam się w tej sytuacji oczywista.

zobacz inne teksty Autora

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 5 (kurator: Adam Oczkoś)


Komentarz: Fotografia wykonana przez Krzysztofa Gębarowskiego kojarzy mi się z zabawami z dzieciństwa. Na tym czarno-białym zdjęciu bardzo dobrze uchwycona została chwila beztroskiej zabawy dziecka na tle tajemniczych Bieszczad. Zdjęcie cechuje wyraźny i rzucający się w oczy motyw główny. Nie ma wątpliwości, co jest motywem a co tłem. Zdjęcie opowiada pewną historię i to jest właśnie to, co sprawia, że uznałem je za najlepsze.

Komentarz: Zagoniona Warszawa, ludzie idący lub wracający z pracy. Wszyscy słyszą dźwięki saksofonu ale nikt nie zwraca uwagi na mężczyznę przy stacji metra. Zdjęcie posiada wyraźny motyw główny, a wykorzystanie tekstury nadaje mu ciekawy efekt zniszczonej fotografii.
Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 5 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 6 (kurator: Gosia Radziszewska)

::: #isfahan, iran | there is a poem 'return to isfahan’ written by polish poet #stanislawbalinski who was also a polish diplomat in iran before the worldwar2. here is a fragment which i dedicate to my iranian friends: “you’ll return to isfahan. as if a shepherd to the valleys. through alleys with yellow autumn trees. accompanied by the sounds of the strings of a musical instrument in the evening. accompanied by the sounds of the bells of the faithful camels of the caravan. through far away villages. amidst the roar of the rivers and the silence of eden. embraced within the scent of a rose, a scent sweeter than that of all the flowers of gilan. in the silvery shadows of a calm evening. […] you’ll return to isfahan. your mind free, your thoughts released. how happy you’ll be! how happy!” | wiersz ma tytuł 'powrót do isfahanu’ – można go wygooglować w sieci ;)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika funkyspion (@funkyspion) Wł.

Komentarz: Podróżnicze zdjęcia zawsze mnie fascynowały. Za to też właśnie kocham Instagram — dzięki niemu mogę odwiedzić mnóstwo spektakularnych miejsc oraz poznać setki ciekawych ludzi wraz z ich historiami i to bez wychodzenia z domu. Podobnie jest z tą fotografią z Iranu. Jest to bardzo ciekawy portret, którego tło stanowi fragment egzotycznej dla nas architektury. Poza starszego mężczyzny idealnie wpasowuje się w widoczny z tyłu złocisty meczet, a on sam lekko się uśmiecha i nawiązuje kontakt wzrokowy z odbiorcą. Jego otwarta postawa sama w sobie staje się komunikatem — to zaproszenie do zapoznania się z jego kulturą. Wyrazista postać wzmacnia przekaz i wzbudza emocje. Po prostu rewelacja!

Where are you going?! #igersitalia #igerspoland #igerstoscana #florence #fellowoctober #mobilnytydzien6

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @darom77 Wł.

Komentarz: Kolejna fotografia, która przykuła moją uwagę, to też “pocztówka” z podróży. O ile w tej pierwszej kolor był jak najbardziej trafnym wyborem, w tej scenie zupełnie by się nie sprawdził. Gwar włoskiej ulicy, gdzie turyści przecinają ścieżki zwyczajnych mieszkańców Florencji, do tego kolorowe kamieniczki i charakterystyczna cegła ratuszu wieńczącego uliczkę słusznie zostały wyciszone przez Darka konwersją monochormatyczną. Subtelne zadrapania i efekt postarzenia zdjęcia dodają uroku i podkreślają historyczny charakter tego miasta. Aż chce się zawołać “Bravissimo!”.
Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 6 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 7 (kurator: Mateusz Jaszak)

Komentarz: Kolorystyka i interesująca perspektywa sprawiają, że nie można przejść obojętnie obok zdjęcia Marcina Plezi. Zestawienie kobiety z mężczyzną w odrębnych częściach okna tworzy dwie zupełnie inne historie opowiedziane jednym obrazem.

na wysokości #Warszawa #igerswarsaw #igerspoland #poland #polska #zlotetarasy #mobilnytydzien7 #bnw #bnw_magazine #blackandwhite

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika a?sztuka (@asztuka) Wł.

Komentarz: Czerń i biel redukują formę i uwydatniają znaczenie treści. Tego zabiegu dokonał @asztuka, kóry opowiada historię opierając kompozycję zdjęcia na metalowych złączach szklanego dachu Złotych Tarasów. Gratulacje!

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 7 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 8 (kurator: Wojtek Papaj)

Komentarz: Zdjęcie Marcina Kosmowskiego przywołuje na myśl ikony sztuk wizualnych XX w.: malarstwo Hoppera i fotografię Haasa. Niesamowity nastrój budowany przez ciepłą kolorystykę oraz balans tego, co widoczne w jaskrawym świetle i tego, co skrywa się w półmroku długo nie pozwala oderwać wzroku od tej pracy.

#veľkýchoč #mountain #slovakia #mobilnytydzien8 #see #sun #landscapes

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @fotozielone Wł.

Komentarz: Autorem kolejnego zdjęcia tygodnia jest Paweł Głowacki. Doskonale znany sympatykom Mobilnego Tygodnia jako piewca przyrody Ojcowskiego Parku Narodowego, tym razem zabiera nas w nieco wyższe rejony (góry Słowacji). Głównym bohaterem jest tutaj słońce — widoczne „we własnej osobie” w środku kadru, ale przede wszystkim wykrawające sylwetki turystów na tle zalegającego w dolinie morza chmur. Do tego górskie szczyty dodające fotografii głębi. Pycha!

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 8 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Fotografia Dnia (kurator: Wojtek Papaj)

dots. #latergram #mobilnytydzien8 #vscocam #vscoeurope #stockholm #sverige #visitstockholm #sweden #igersstockholm #urbanshots #urbangeometry #geometry

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika warsaw / everywhere (@moikropka) Wł.

Komentarz: Tylko dwa kolory; znakomite kadrowanie podkreśla pełną dominację geometrii – trójkąty, kwadraty. Laboratoryjne zimno. Ale życie – jak mawiał dr Malcolm – znajdzie drogę. Wnoszą je i tytułowe kropki (opadłe liście [?] kontrastujące zarówno z białym, jak i czarnym tłem), i postać przechodzącej kobiety (parasol w k ó ł k a, jej odbicie na mokrej nawierzchni), i – przede wszystkim – twórczy zamiar i cierpliwość Autorki wyczekującej na „decydujący moment”).

Komentarz:  Zdjęcie z historią. Ledwie zaznaczony, rozmywający się w szarościach tekstury drugi plan – wieża (ratusz?), reprezentacyjne kamienice w pruskim stylu, ale i parking, garaże… Odpowiednie miejsce dla dobijania szemranych interesów. I jest on, dla odmiany w mocnych kontrastach: olbrzymia twarz dodatkowo zniekształcona zbliżeniem, gładko zaczesane włosy, aroganckie spojrzenie, wielkie sygnety na palcach ściskających papierosa. Sznyt prowincjonalnego mafiosa. Zenek must win.

Grupa Mobilni

 

Cykl Piękno Fotografii powstaje we współpracy z logo_mobilnych_kolor_2048

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 listopada 2014