Popołudniowe Espresso: Antony Blinken w Afryce Subsaharyjskiej

Antony Blinken w Afryce Subsaharyjskiej

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest środa, 10sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

10 rannych w wypadku autokarowym w Chorwacji trafi do szpitali w Polsce

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że 10 poszkodowanych w weekendowym wypadku autokarowym w Chorwacji, trafi w środę do szpitali w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. W środę przed południem z Warszawy do Zagrzebia wyleciał samolot Ministerstwa Obrony Narodowej, który przetransportuje rannych.

Jak przekazał rzecznik, sytuacja stanu zdrowia pacjentów dynamicznie się zmienia, o czym polskie MZ jest na bieżąco informowane, przez MZ w Chorwacji. Podczas środowej popołudniowej wideokonferencji przedstawiciele chorwackich lekarzy i polskich służb mają planować kolejne transporty. Jak poinformował Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) prof. Robert Gałązkowski najprawdopodobniej będą one realizowane samolotami LPR i będą zabierać trzech pacjentów naraz, w tym jednego w stanie cięższym. O wyborze pacjentów zdecyduje ich stan. Rzecznik MZ zapewnił, że wszyscy pacjenci, którzy byli przyjęci do klinicznych szpitali w Chorwacji zostali od samego początku objęci opieką specjalistyczną – zostali poddani operacjom ratującym życie.

Tysiące osób ewakuowanych z powodu pożaru we francuskim regionie Gironde

Ogromny pożar, który zniszczył kilkanaście domów i zmusił do ewakuacji tysiące mieszkańców, przetoczył się w środę przez region Gironde w południowo-zachodniej Francji. Ponad 1000 strażaków wspieranych przez samoloty z bombami wodnymi walczyło z ogniem, który zrównał z ziemią ponad 6 000 hektarów i wciąż nie został opanowany.

Francja, podobnie jak reszta Europy, zmaga się z falami upałów i najgorszą w historii suszą. W całym kraju płoną dziesiątki dzikich pożarów, w tym co najmniej cztery inne duże.  Lokalne władze Gironde określiły pożar jako „szalejący”. Strażacy powiedzieli, że prawdopodobne są kolejne ewakuacje. W lipcu Gironde nawiedziły wielkie pożary, które zniszczyły ponad 20 tys. hektarów  lasów i zmusiły tymczasowo do opuszczenia domów prawie 40 tys. osób. Władze uważają, że najnowsze pożary były wynikiem poprzednich pożarów, które wciąż tliły się w torfowej glebie na tym obszarze.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken z wizytą w Afryce Subsaharyjskiej

Antony Blinken rozpoczął w poniedziałek podróż, podczas której odwiedzi trzy kraje Afryki Subsaharyjskiej. Podróż Blinkena do Afryki ma być elementem planu Waszyngtonu, który stara się neutralizować wpływy Rosji w regionie. Sekretarz stanu USA, zaapelował do „rządów, społeczności i narodów” w całej Afryce o przyjęcie waszyngtońskiej wizji demokracji, otwartości i partnerstwa gospodarczego.

Blinken spotkał się w poniedziałek w Johannesburgu z szefową dyplomacji Republiki Południowej Afryki Naledi Pandor. Podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślał,  że „nie można pozwolić Rosji na odbieranie terytorium Ukrainie”. „Jeśli pozwolimy wielkiemu krajowi, by znęcał się nad mniejszym, po prostu dokonywał inwazji i zabierał jego terytorium, to będzie to początek sezonu myśliwskiego (dla wielkich krajów) nie tylko w Europie, ale na całym świecie”  – dodał. Z kolei szefowa dyplomacji Republiki Południowej Afryki Naledi Pandor powiedziała, że „powinniśmy być równie zaniepokojeni tym, co dzieje się z ludźmi w Palestynie, jak tym, co dzieje się z narodem ukraińskim”. Odmawiając potępienia Moskwy za inwazję na Ukrainę, argumentowała, że obie strony popełniły błędy, a ekspansja NATO była jedną z przyczyn wojny. Rządząca partia ANC, sprawująca władzę od 1994 roku, powiedziała, że ​​chce pozostać neutralna, aby lepiej sprzyjać pokojowi.

Prof. Michał LUBINA: Chiny i Azja w kulturowym patchworku

Jeśli Chiny nie zdecydują się dziś na inwazję na Tajwan, to z pewnością w ciągu najbliższych 50–100 lat będzie to państwo tak odrębne kulturowo od Chin, jak dziś Korea czy Wietnam. Chińska Republika Ludowa chce ten proces powstrzymać politycznie. Jednak transformacja kulturowa, która już się dokonała, jest czymś bardzo trudnym do odwrócenia [czytaj więcej]

🎧 #Podcasty WcN
“Braterstwo albo śmierć” – już jest 43. numer „Wszystko co Najważniejsze”. A w nim…

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 sierpnia 2022