Popołudniowe Espresso: Chiny i Rosja zacieśniają więzi gospodarcze

Chiny i Rosja zacieśniają więzi gospodarcze

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś piątek, 10 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy, o czym poinformował minister zdrowia Adam NIEDZIELSKI. Pacjent przebywa na izolacji w szpitalu. – Mieliśmy około 10 podejrzeń małpiej ospy; próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy potwierdził się pierwszy przypadek – powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jak potwierdził rzecznik MZ Wojciech ANDRUSIEWICZ pacjent jest na izolacji w szpitalu, w którym przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny.

Małpia ospa to choroba spotykana w Afryce, najczęściej w zachodnich i środkowych krajach. W tym roku wirus rozprzestrzenił się poza kontynent. Zachorowało już ponad tysiąc osób. W środę, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom GHEBREYESUS oświadczył, że nie stwierdzono jeszcze ani jednego przypadku śmiertelnego. Dodał, że zadomowienie się małpiej ospy w nieendemicznych krajach jest realne, ale w tym momencie można temu zapobiec, chociaż w niektórych miejscach zakażenia wykazywały oznaki transmisji społecznej.

Rosja i Chiny otwierają most transgraniczny

Rosja i Chiny otworzyły w piątek nowy most transgraniczny na dalekim wschodzie, który ma za zadanie zwiększyć handel między państwami. Most łączący rosyjskie miasto Błagowieszczeńsk z chińskim miastem Heihe ma ponad kilometr długości. Kosztował 19 mld rubli (342 mln dolarów), o czym poinformowała agencja informacyjna RIA. Zdaniem rosyjskich władz, most zbliży Moskwę i Pekin poprzez zwiększenie handlu. W lutym kraje ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”.

– W dzisiejszym podzielonym świecie most Blagoveshchensk-Heihe między Rosją a Chinami ma szczególne znaczenie symboliczne – powiedział Jurij TRUTNIEW, przedstawiciel Kremla na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Wicepremier Chin Hu CHUNHUA podczas otwarcia mostu wspomniał natomiast, że Chiny chcą pogłębić praktyczną współpracę z Rosją we wszystkich dziedzinach. Rosyjski minister transportu Witalij SAWIELEW powiedział, że most pomoże zwiększyć roczny handel dwustronny do ponad 1 mln ton towarów.

Iran usuwa kamery monitorujące obiekty jądrowe

Iran zdemontował 27 kamer, które służyły Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do monitorowania tamtejszych ośrodków nuklearnych. Usunięcie kamer było odpowiedzią Iranu na rezolucję MAEA, w której agencja skrytykowała Iran za niewystarczające ujawnianie informacji na temat ich programów nuklearnych.

Dyrektor generalny MAEA – Rafael GROSSI – powiedział, że to posunięcie stanowi „poważne wyzwanie” dla wysiłków agencji. GROSSI ostrzegł, że MAEA za trzy do czterech tygodni nie będzie w stanie utrzymać „ciągłości wiedzy” o programie Iranu. W Iranie pozostało ponad 40 rejestrujących aparatów. Miejsca, w których usunięto kamery, obejmują podziemne zakłady wzbogacania uranu w Natanz, a także zakład w Isfahanie, o czym poinformował GROSSI. Dyrektor MAEA wyraził także obawy, że sytuacja wpłynie negatywnie na negocjowaną w Wiedniu umowę nuklearną między państwami Zachodu a Iranem.

Rafał ROGALA: Polska wobec największego kryzysu humanitarnego od II wojny światowej

🎧 Podcast #WspólnyŚwiat
Beata PAWLIKOWSKA: Żyjemy w najbardziej wygodnym ze światów

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2022