Popołudniowe Espresso: Chiny kontynuują manewry wokół Tajwanu

Chiny kontynuują manewry wokół Tajwanu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 8. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji

W sobotę 6 sierpnia rano polski autokar jadący autostradą A4 w kierunku chorwackiego Zagrzebia wypadł z trasy. Zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym większość pasażerów ciężko. Do wypadku doszło między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podworzec. Autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie — przekazała policja.

Spośród 32 osób rannych, które przewiezione zostały do pięciu chorwackich szpitali, cztery osoby powróciły już w nocy z soboty na niedzielę do kraju samolotem wraz z rządową delegacją z ministrem Adamem Niedzielskim na czele. Pozostali wciąż leczeni są na miejscu. Tymczasem w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęte zostało śledztwo w sprawie sprowadzenia w dniu 6 sierpnia 2022 r. na autostradzie A4 w pobliżu miejscowości Podvorec katastrofy w ruchu lądowym zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób, w następstwie której zginęło 12 osób.

Izrael i Palestyński Islamski Dżihad ogłosiły zawieszenie broni

Po trzech dniach walk między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem, w niedzielę strony ogłosiły rozejm. Urzędnicy Gazy przekazali, że do tej pory zginęło 44 Palestyńczyków, prawie połowa z nich to cywile, w tym także dzieci; ponad 300 Palestyńczyków zostało rannych. 

Po wystąpieniu na konferencji prasowej w Teheranie przywódca Islamskiego Dżihadu Ziyad al-Nakhala powiedział, że Kair będzie „pracował nad uwolnieniem” aresztowanego wcześniej przez Izrael przywódcy grupy, Bassama al-Saadiego. W związku z tym oświadczenie w piątek 5. sierpnia Izrael rozpoczął „uderzenia wyprzedzające”. W piątek i sobotę siły zbrojne Izraela ostrzelały w ramach działań Strefę Gazy zabijając dwóch przywódców Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Izraelska armia poinformowała, że od piątku Palestyński Islamski Dżihad wystrzelił ze Strefy Gazy w kierunku Izraela ponad 900 rakiet. Jak poinformowała agencja AFP, mimo wejścia w życie rozejmu Izrael dokonał nowych ataków na Strefę Gazy. Na południu Izraela, w pobliżu Strefy Gazy ogłoszono natomiast alarm w związku z kolejnymi atakami rakietowymi.

Chiny kontynuują manewry wokół Tajwanu

Mimo, że chińskie manewry wokół Tajwanu zakończyć się miały w minioną niedzielę, chińska armia kontynuuje ćwiczenia bojowe w Cieśninie Tajwańskiej. O przedłużeniu manewrów, które miały zakończyć się w niedzielę, poinformowało w mediach społecznościowych dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Od czwartku Pekin prowadzi ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan, które część ekspertów uznaje za najpoważniejszy kryzys bezpieczeństwa w regionie od 1996 roku. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od tajwańskich wybrzeży. Wszystko w związku z wizytą spiker Nancy Pelosi na wyspie w ubiegłym tygodniu. Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. W ramach ćwiczeń wojskowych przeprowadzono między innymi ostrzał rakietowy, oraz częściowo zablokowano przestrzeń morską i powietrzną Tajwanu. W prowadzonej obecnie fazie ćwiczeń chińska armia będzie prowadzić „praktyczne ćwiczenia w przestrzeni morskiej i powietrznej”, a chińscy żołnierze mają się szkolić m.in. w atakowaniu okrętów podwodnych, dowiadujemy się w oświadczeniu zamieszczonym na chińskiej platformie Weibo.

Jan ŚLIWA: Jak Rosja przenikała Amerykę

Gdy wczorajsi sojusznicy stają się dzisiaj wrogami, pojawia się pytanie, jakie są ich wpływy wewnątrz kraju. Zwłaszcza zadziwiająco szybko zbudowana bomba atomowa budziła podejrzenia. Czy naprawdę Sowieci doszli do tego sami, czy wykradli sekrety Amerykanom? [czytaj więcej].

🎧 #Podcasty WcN
“Braterstwo albo śmierć” – już jest 43. numer „Wszystko co Najważniejsze”. A w nim…

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 sierpnia 2022