Popołudniowe Espresso: Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie. Rosja i Chiny ostrzegają USA

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie. Rosja i Chiny ostrzegają USA

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 1sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier MORAWIECKI: Ponad 500 tysięcy rodzin skorzystało już z wakacji kredytowych

– Ponad 500 tys. rodzin skorzystało już z rządowych wakacji kredytowych – powiedział we wtorek 2. sierpnia premier Mateusz MORAWIECKI prezentując projekt. Kredytobiorcy będą mogli skorzystać z czterech rat wakacji kredytowych w każdym z lat 2022 i 2023. Jak dodał premier, uprawnionych do wakacji kredytowych jest około 2 mln osób. Morawiecki podkreślił, że wstępne dane z sektora bankowego wskazują na to, że wyniki banków za drugi kwartał są solidne co pozwolić ma na płynne przeprowadzenie projektu wakacji kredytowych. – Naprawdę nie żałujmy banków, bo widzę że pojawiły się takie głosy komentatorów, co z wynikiem bankowym, co z kapitałami bankowymi. Chcę tutaj uspokoić wszystkich państwa, także ekonomistów, którzy do swoich niepokojów mają prawo. (…) Otóż polski sektor bankowy jest bardzo silnie dokapitalizowany, jest płynny, ma bardzo solidne fundamenty rentowności i nie ma zagrożenia dla tego sektora – podkreślił Morawiecki. Szef rządu oświadczył też, że dla sektora bankowego koszt rządowych wakacji kredytowych wynosi ok. 20 mld zł. – Każdy, kto ma kredyt hipoteczny w złotówkach, ma prawo do skorzystania z wakacji – przypomniał Morawiecki.  Minister finansów Magdalena Rzeczkowska przypomniała także, że można wnioskować o przesuniecie 8 rat kredytu i że rządowe wakacje kredytowe dotyczą zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej, ale jeśli z kredytem są związane dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenie, to kredytobiorca musi je opłacić. – Bank ma obowiązek poinformować w ciągu 21 dni, że przyjął do wiadomości naszą decyzję o wakacjach kredytowych. W tej informacji musi także zawrzeć informacje, czy z kredytem wiążą się dodatkowe opłaty – powiedziała Rzeczkowska.  

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty kredytu na określony czas. Istnieją dwa sposoby rozliczania środków niespłaconych w trakcie wakacji kredytowych: wydłużenie okresu kredytowania lub rozłożenie tej wartości na pozostałe raty przy niezmiennym okresie kredytowania .

Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie. Rosja i Chiny ostrzegają USA

Stany Zjednoczone otrzymały od Kremla ostrzeżenie dotyczące wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie. Zdaniem Kremla, spiker Izby Reprezentantów USA Nancy PELOSI wprowadzi Amerykę na kurs kolizyjny z Chinami i tym samym sprowokuje napięcia w regionie. – Nie możemy teraz powiedzieć na pewno, czy ona tam dotrze, czy nie, ale wszystko, co dotyczy tej podróży i ewentualnej wizyty na Tajwanie, jest czysto prowokacyjne – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Peskow.

Według nieoficjalnych doniesień Pelosi ma przybyć na Tajwan we wtorek 2 sierpnia po południu lub w środę rano czasu lokalnego. We wtorek chińskie samoloty wojskowe, a także okręty, pojawiły się w pobliżu Cieśniny Tajwańskiej. Działania chińskich samolotów są monitorowane przez myśliwce z Tajwanu. Z kolei ministerstwo obrony Tajwanu oświadczyło, że kontroluje wszystkie działania wojskowe w pobliżu wyspy. Wczoraj ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun powiedział, że wizyta spiker Izby Reprezentantów USA na Tajwanie przyczyni się do osłabienia stosunków między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. – Chcemy po raz kolejny przekazać Stanom Zjednoczonym, że (…) Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nigdy nie będzie siedzieć bezczynnie, a Chiny podejmą zdecydowane odpowiedzi i silne środki odwetowe w celu ochrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej – powiedział rzecznik MSZ w Pekinie. Amerykańscy urzędnicy informują, że bezpieczeństwo, partnerstwo gospodarcze i demokracja w regionie mają być głównymi tematami rozmów podczas podróży po Azji.

Ostatni z odpowiedzialnych za zamachy 11 września zabity przez USA

Jeden z przywódców Al Kaidy Ayman al-Zawahiri został w miniony weekend zabity w wyniku ataku drona wysłanego przez służby USA. Operacja miała miejsce w Kabulu, a po fakcie zawiadomił o niej osobiście prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W ataku nie zginął nikt inny. – Wyrył ślad morderstwa i przemocy przeciwko obywatelom amerykańskim, amerykańskim członkom służby, amerykańskim dyplomatom i amerykańskim interesom. Teraz sprawiedliwość została wymierzona, a tego przywódcy terrorystów już nie ma – powiedział prezydent Biden w oświadczeniu wygłoszonym w poniedziałek z Białego Domu. Relacjonował również, że wywiad USA namierzał al-Zawahiriego od dawna, ale ostatecznie jego kryjówka została zlokalizowana na początku 2022 r. – Po rozważeniu jasnych i przekonujących dowodów lokalizacji al-Zawahiriego zezwoliłem na precyzyjne uderzenie, które raz na zawsze usunęłoby go z pola bitwy. Ostateczną zgodę wydałem tydzień temu – oświadczył prezydent USA. Ayman al-Zawahiri był ostatnim z przywódców Al-Kaidy stojących za zamachami 11 września 2001 r. na USA i ściganych przez służby amerykańskie.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI [czytaj więcej].

Allen PAUL: Osiemdziesiąt dwa lata różnicy | Podcasty WcN

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 sierpnia 2022