
Dziś środa, 16 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Delegacja premierów Polski, Czech i Słowenii wróciła z Kijowa
.Delegacja premierów Polski, Czech i Słowenii, która wczoraj wieczorem złożyła wizytę w Kijowie, wróciła bezpiecznie do Polski. Poinformował o tym rzecznik rządu Piotr Müller. W Kijowie premierzy Mateusz MORAWIECKI, Petr FIALA i Janez JANSZA oraz wicepremier Jarosław KACZYŃSKI spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZEŁENSKIM oraz premierem tego kraju Denysem SZMYHALEM. Wicepremier Jarosław KACZYŃSKI powiedział w Kijowie, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego. Powinna to być misja, która będzie także w stanie się obronić. Misja, która będzie działała na terenie Ukrainy. Natomiast premier Mateusz MORAWIECKI wezwał, by Ukraina jak najszybciej uzyskała status państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Premier Polski podkreślił, że Europa nie może stracić Ukrainy na rzecz Rosji.
Za gest solidarności i wsparcia europejskich przywódców dziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI. „Wasza wizyta w Kijowie, w tym trudnym dla Ukrainy czasie jest silnym znakiem wsparcia. Bardzo to doceniamy” – zapewnił po spotkaniu prezydent. Zauważył również, że do wizyty doszło w momencie, kiedy większość dyplomatów – z obawy o swoje bezpieczeństwo – opuściło ukraińską stolicę.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze podejmie decyzje w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych
.Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze ma zdecydować w środę, około godziny 16:00, o krokach w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pozew złożyły, 26 lutego, władze w Kijowie domagając się zakwalifikowania agresji Rosji jako zbrodni ludobójstwa i odrzucenia rosyjskich oskarżeń o to, że ukraińskie oddziały dopuszczały się zbrodni przeciwko rosyjskiej mniejszości. Podstawą jest Konwencja o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. 7 marca przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości występowali przedstawiciele Ukrainy, którzy apelowali o zastosowanie środków tymczasowych. Przedstawiciele Rosji, którzy mieli się stawić dzień później, zignorowali wezwanie. Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI we wniosku do Trybunału napisał, że domaga się pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Zwrócił się też do Trybunału o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojennych.
Sprawą rosyjskiej napaści na Ukrainę zajmuje się też drugi Trybunał w Hadze – Międzynarodowy Trybunał Karny. „Otrzymaliśmy wnioski w tej sprawie z 39 państw, utworzyłem zespół, który przeprowadzi dochodzenie” – poinformował prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim KHAN. Chodzi o zarzuty dotyczące zbrodni wojennych, zbrodni przeciw ludzkości lub ludobójstwa na Ukrainie. Sam prezydent Andrzej DUDA podkreślał, że do Polski przybywają uchodźcy z Ukrainy, ludzie, którzy „byli świadkami zniszczenia ich domów, zabijania ich sąsiadów, bombardowania szpitali, strzelania do cywilów, do dzieci”. „To są dowody z zeznań świadków, to są także dowody, które są w ich smartfonach” – powiedział dodając, że są to dowody czynów, których sprawcami są Rosjanie.
Senat USA potępił Władymira PUTINA za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie
.Senat USA jednogłośnie uchwalił rezolucję potępiającą Władimira PUTINA za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie. „Władimir PUTIN nie może uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na narodzie ukraińskim” – czytamy w dokumencie, który uzyskał poparcie zarówno Republikanów, jak i Demokratów. W środę, amerykański sekretarz stanu USA zapewnił w Brukseli o transatlantyckiej jedności i zobowiązaniach w ramach artykuł 5 dotyczącego kolektywnej obrony sojuszników w NATO. Lloyd AUSTIN mówił o tym przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odbywa się ono nieco ponad tydzień przed nadzwyczajnym szczytem NATO w Brukseli, w którym weźmie udział prezydent USA Joe BIDEN.
We wtorek prezydent Joe BIDEN podpisał ustawę budżetową obejmującą pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości ponad 13 i pół miliarda dolarów. Pieniądze te zostaną przeznaczone między innymi na dostawy uzbrojenia dla Ukrainy, pomoc humanitarną i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Ponad połowa pakietu pomocowego dla Ukrainy – 6 miliardów 650 milionów dolarów pokryje wydatki wojskowe – rozlokowanie dodatkowych sił USA w Europie wschodniej, dostawy uzbrojenia dla Ukrainy oraz wsparcie militarne krajów wschodniej flanki NATO. Ponad 4 miliardy przeznaczono na pomoc humanitarną dla uchodźców. Na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy i jej sąsiadów Amerykanie przeznaczają 1 miliard 800 milionów dolarów.

Osobowość Władimira Putina od jego dzieciństwa kształtowana była przez opresyjny system sowiecki. Jednak to nieograniczona władza ostatecznie ukształtowała go jako ekstremalnego, narcystycznego hazardzistę.
#NajważniejszeDnia
🎧 Ambasador Andrij DESZCZYCA:
Ukraina potrzebuje solidarności

Klub kawowy
Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL
“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI
Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!