Popołudniowe Espresso: Dzień Zdobycia Bastylii | Fête Nationale du 14 juillet 🇫🇷

Dzień Zdobycia Bastylii | Fête Nationale du 14 juillet 🇫🇷

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 14. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇫🇷

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Święto Narodowe Francji. Tegoroczne obchody są hołdem dla Ukrainy

W czwartek Francuzi obchodzą święto upamiętniające rozpoczęcie Wielkiej Rewolucji Francuskiej i zdobycie Bastylii. Dzień Bastylii jest najważniejszym świętem narodowym we Francji. Głównym punktem obchodów jest defilada wzdłuż Pól Elizejskich. W tym roku – ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę – na czele defilady stanęli żołnierze z dziewięciu krajów Europy Środkowej – Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. – Parada uwzględnia kontekst strategiczny. […] Podkreśla strategiczną solidarność z naszymi sojusznikami – przekazał doradca prezydenta Emmanuela MACRONA cytowany przez AFP. Łącznie – razem z wojskami francuskimi – w paradzie uczestniczy ok. 6300 żołnierzy, 64 samoloty, 25 helikoptery, 200 koni i 181 pojazdów silnikowych. Prezydent Emmanuel MACRON zapowiedział zwiększenie budżetu obronnego na najbliższe lata „aby dopasować środki do zagrożeń”. – My, Francuzi, wiemy, jak bardzo kruchą wartością jest wolność, gdy zagraża jej z zewnątrz powrót wojny – pisał Emmanuel Macron na łamach Wszystko co Najważniejsze. [LINK].

W Dzień Bastylii Wszystko co Najważniejsze publikuje teksty poświęcone Francji. Wśród autorów m.in. Emmanuel MACRON, prof. Michel WIEVIORKA czy Nicolas SARKOZY.  Odpowiedź na pytanie „Co dalej z Francją?” znajdą Państwo w specjalnym wydaniu “Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

Nowe prognozy ekonomiczne Komisji Europejskiej. Roczna inflacja najwyższa w historii

Inwazja Rosji na Ukrainę nadal negatywnie wpływa na gospodarkę UE, wprowadzając ją na ścieżkę niższego wzrostu i wyższej inflacji w porównaniu z wiosenną prognozą – czytamy w informacji Komisji Europejskiej na temat predykcji inflacji i wzrostu gospodarczego dla UE. Według danych UE prognoza gospodarcza z lata 2022 (przejściowa) przewiduje, że gospodarka UE wzrośnie o 2,7% w 2022 r. i o 1,5% w 2023 r. Wzrost w strefie euro wyniesie 2,6% w 2022 r. i zmaleje do 1,4% w 2023 r. Średnia roczna inflacja osiągnie w 2022 r. najwyższy poziom w historii, wynosząc 7,6% w strefie euro i 8,3 % w UE, po czym w 2023 r. zmniejszy się do odpowiednio 4,0 % i 4,6 %.

Według prognozy KE średnia roczna inflacja w 2022 r. dla Polski wyniesie 12,2%. i zmaleje w 2023 r. do 9%. Tymczasem wzrost gospodarczy w 2022 r. wyniesie 5,2% a w 2023 r. spadnie do 1,5%. Gospodarka UE pozostaje szczególnie wrażliwa na zmiany na rynkach energetycznych ze względu na jej dużą zależność od rosyjskich paliw kopalnych, a słabnący globalny wzrost gospodarczy zmniejsza popyt zewnętrzny – podaje Komisja Europejska.

Przełom w rozmowach na temat eksportu zboża na Ukrainie?

Rosja, Ukraina, Turcja i Organizacja Narodów Zjednoczonych mają podpisać w przyszłym tygodniu porozumienie mające na celu wznowienie ukraińskiego eksportu zboża z Morza Czarnego.  Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że jest jeszcze „długa droga do przebycia”, zanim dojdzie do rozmów pokojowych w celu zakończenia wojny. Jeszcze w środę Guterres określił postępy między Rosją a Ukrainą w sprawie zezwolenia na wznowienie eksportu zboża podczas pośredniczących przez ONZ rozmów w Turenii jako „promyk nadziei na złagodzenie ludzkiego cierpienia i złagodzenie głodu na całym świecie”.

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział, że umowa, która ma być podpisana w przyszłym tygodniu, obejmuje wspólne kontrole sprawdzania przesyłek w portach i zapewnienie przez Turcję bezpieczeństwa czarnomorskich szlaków eksportowych. Turcja miałaby również utworzyć centrum koordynacyjne z Ukrainą, Rosją i ONZ dla eksportu zboża.

“Co z tą Francją, Panie Macron?” prof. Michela WIEVIORKI – wydana przez “Wszystko co Najważniejsze”

🎧 #RozmowyNajważniejsze: Wrocław w czasie powodzi tysiąclecia

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 lipca 2022