Popołudniowe Espresso: Dziennikarka Al Jazeery została zastrzelona podczas relacjonowania izraelskiego nalotu

Dziennikarka Al Jazeery została zastrzelona podczas relacjonowania izraelskiego nalotu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 11 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Dziennikarka Al Jazeery została postrzelona i zabita podczas relacjonowania izraelskiego nalotu

Dziennikarka Al Jazeery Shireen Abu AKLEH została postrzelona i zabita podczas relacjonowania izraelskiego nalotu w okupowanym mieście Jenin na Zachodnim Brzegu Jordanu we wczesną środę. Ali SAMOUDI, inny palestyński dziennikarz, został hospitalizowany w stanie stabilnym po postrzale w plecy. Nadawca i reporter, który został ranny w tym incydencie, obwinili siły izraelskie. Izraelski dowódca wojskowy twierdzi, że nie jest jasne, kto wystrzelił pocisk. W komentarzu wycofano się z wcześniejszych stwierdzeń, że za zabójstwo mogli być odpowiedzialni palestyńscy bojownicy.

Katarska stacja przerwała nadawanie programu, aby poinformować o jej śmierci. W oświadczeniu wyświetlonym na swoim kanale wezwała społeczność międzynarodową do „potępienia i pociągnięcia do odpowiedzialności izraelskich sił okupacyjnych za celowe namierzenie i zabicie naszej koleżanki”. „Zobowiązujemy się ścigać sprawców zgodnie z prawem, bez względu na to, jak bardzo będą się starali ukryć swoją zbrodnię, i postawić ich przed sądem” – podała Al Jazeera. Izrael poinformował, że zaproponował przeprowadzenie wspólnego śledztwa i autopsji z Autonomią Palestyńską, która odrzuciła tę propozycję. Autonomia Palestyńska, która zarządza częścią okupowanego Zachodniego Brzegu i współpracuje z Izraelem w kwestiach bezpieczeństwa, potępiła to, co uznała za „szokującą zbrodnię” popełnioną przez siły izraelskie. 

Spotkanie ambasadorów UE w Brukseli oraz zatwierdzenie pakietu pomocy dla Ukrainy w USA

Prezydent Joe BIDEN wystąpił do Kongresu o 33 miliardy dolarów dodatkowej pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej. Z inicjatywy Demokratów pakiet został powiększony do 39 miliardów 800 milionów dolarów. Kwota ta obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy dla Ukrainy, 8 miliardów 700 milionów na uzupełnienie uzbrojenie już przekazanego Ukrainie i 3 miliardy 900 milionów na zwiększoną obecność sił USA w regionie. Izba Reprezentantów przeznaczyła 8 miliardów 800 milionów na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 miliardy na zakup sprzętu wojskowego przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 milionów na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

Pakiet pomocy dla Ukrainy poparło 368 członków Kongresu, w tym wszyscy demokraci i trzy czwarte republikanów. Pozostałych 57 republikanów było przeciw. Tymczasem w Brukseli spotykają się w środę unijni ambasadorowie. Jednym z głównych tematów będą sankcje wobec Rosji, w tym embargo na import ropy, które blokują Węgry. Jest oczekiwanie, że Komisja Europejska poinformuje, w jaki sposób chce rozwiązać ten problem i zmienić swoje propozycje.

Antyrządowe protesty na Sri Lance

Prezydent Sri Lanki wezwał w środę obywateli do odrzucenia tego, co nazwał próbami podsycania dysharmonii na tle rasowym i religijnym, podczas gdy w wielu częściach kraju wybuchły starcia dotyczące sposobu, w jaki rząd radzi sobie z wyniszczającym kryzysem gospodarczym. W gwałtownych protestach ulicznych zmarło w tym tygodniu osiem osób. Rezygnacja starszego brata prezydenta Gotabayi Rajapaksy ze stanowiska premiera oraz wprowadzenie godziny policyjnej nie zdołały stłumić gniewu opinii publicznej. Rząd wydał żołnierzom rozkaz strzelania do wszystkich, którzy niszczą własność publiczną lub zagrażają życiu innych obywateli.

Mieszkańcy Sri Lanki obwiniają dynastię Rajapaksa za krach gospodarczy, który sprawił, że w kraju pozostało jedynie około 50 milionów dolarów rezerw, co zahamowało większość importu i doprowadziło do ogromnych niedoborów paliwa, gazu kuchennego i innych artykułów pierwszej potrzeby. W poniedziałek protestujący podpalili dom przodków rodziny na południu kraju. 

Mikoła BAŁABAN: Najważniejsze będzie utrzymanie uwagi społeczeństw Zachodu

Rola komunikacji w tej wojnie jest kluczowa. Uzmysłowienie zachodniej opinii publicznej, o co tak naprawdę walczy Ukraina i co robi Rosja, będzie fundamentem dalszych decyzji zachodniego establishmentu

[czytaj więcej]

RozmowyNajważniejsze.
Nicolas TENZER: Europa musi zerwać
wszelkie więzi gospodarcze z Rosją

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 maja 2022