FBI przeszukało posiadłość Donalda Trumpa
Jest wtorek, 9. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Premier Mateusz Morawiecki w brytyjskim The Spectator
Premier Mateusz MORAWIECKI na łamach brytyjskiego tygodnika The Spectator zwraca uwagę, że Rosja zdołała odbudować swoje imperium, ponieważ kraje europejskie jej na to pozwoliły. Jak podkreśla premier, przywódcy Europy muszą dziś myśleć “w kategoriach na miarę czasów”, co pozwoli na pokonanie imperialnej Rosji. Premier zwraca uwagę, że odbudowa rosyjskiego imperializmu nie powinna być zaskoczeniem. – Europa znalazła się w dzisiejszej sytuacji nie dlatego, że była niewystarczająco zintegrowana, ale dlatego, że nie chciała słuchać głosu prawdy. Ten głos od wielu lat płynie z Polski – pisze premier Mateusz MORAWIECKI w The Spectator. Jak zaznacza premier, gdyby nie zasada jednomyślności, UE popełniłaby takie błędy jak otwarcie Nord Streamu, zorganizowanie szczytu UE-Rosja w czerwcu 2021 roku czy przyjęcie niekorzystnych zasad rozmieszczenia migrantów w 2015 roku. UE nie dostarczałaby też broni na Ukrainę. – Dziś każdy głos z Zachodu, aby ograniczać dostawy broni dla Ukrainy, łagodzić sankcje, doprowadzić „obie strony” (a więc agresora i ofiarę) do dialogu – to dla Putina oznaka słabości. A przecież Europa jest dużo silniejsza niż Rosja – podkreśla premier.
Jak wskazuje premier, w obliczu dzisiejszego zagrożenia imperializmu z zewnątrz i wewnątrz UE, trzeba zredefiniować zasady jej działania. – Perspektywa powrotu do zasad organizujących wspólnotę europejską od podstaw wydaje się najpewniejszą Nie chodzi o to by podważać fundamenty UE, ale o to by je wzmocnić, a nie budować w poprzek nich. Europa jak nigdy potrzebuje nadziei. A tę znaleźć może tylko w powrocie do zasad, a nie we wzmacnianiu instytucjonalnej nadbudowy – puentuje premier. [przeczytaj tekst po polsku]
Pożary lasów na południu Francji
Pożar zniszczył tej nocy 700 hektarów lasów w Oksytanii. Ponad trzy tysiące osób zostało ewakuowanych. W nocy z poniedziałku na wtorek pożar w Oksytanii zniszczył 700 hektarów lasów. Ponad trzy tysiące osób zostało ewakuowanych. Akcja gaśnicza wciąż trwa. Wciąż rozwija się również pożar w regionie Nowa Akwitania, na zachodzie Francji. Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem, zniszczył 150 hektarów lasów a 30 osób zostało ewakuowanych. Od początku lata Francja, borykająca się z problemem suszy, zanotowała również rekordową liczbę pożarów lasów. Według Europejskiego systemu informacji o pożarach lasów, lipiec 2022r. był miesiącem rekordowym pod względem wielkości powierzchni objętej pożarami, od czasu prowadzenia statystyk od roku 2006.
Od początku 2022r. pożar objął we Francji ponad 47 000 hektarów lasów.
FBI przeszukało posiadłość Donalda Trumpa w ramach śledztwa o przywłaszczenie akt prezydenckich
W poniedziałek agenci FBI przeszukali posiadłość byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie, skąd wynieśli kartony z dokumentami. Jak przekazali dziennikarze CNN przeszukanie miało związek ze śledztwem w sprawie dokumentów – w tym opatrzonych klauzulą „ściśle tajne” – które Donald Trump miał zabrać do swej posiadłości. Jak przekazała agencja Reuters syn byłego prezydenta – Eric Trump – powiedział, że przeszukanie dotyczyło pudeł z dokumentami, które Trump przywiózł ze sobą z Białego Domu.
Prawo federalne U.S. Presidential Records Act wymaga przechowywania przez Biały Dom notatek, listów, e-maili, faksów i innych pisemnych komunikatów związanych z oficjalnymi obowiązkami prezydenta. W lutym 2022 r. Archiwa Narodowe USA poinformowały, że Trump zwrócił przechowywane wcześniej 15 pudeł z dokumentami. Wśród nich miała być m.in. korespondencja prezydenta z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Jak informuje CNN w czerwcu śledczy wraz z prawnikami Trumpa zabezpieczyli dokumenty w piwnicy posiadłości. Według komunikatu Białego Domu, administracja nie wiedziała o przeszukaniu. Informacje o przeszukaniu wywołały oburzenie wśród Republikanów i zwolenników byłego prezydenta. Każde przeszukanie prywatnej rezydencji musiałoby być zatwierdzone przez sędziego generalnego, po tym jak prowadzący śledztwo organ uzasadniłby przyczynę przeszukania. Lider partii w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy zapowiedział, że po spodziewanej wygranej w listopadowych wyborach do Izby partia przeprowadzi śledztwo w sprawie decyzji podejmowanych przez ministerstwo sprawiedliwości. Deputowany stanowego parlamentu Florydy Anthony Sabatini wezwał z kolei legislaturę, by „zerwała związki” z federalnym resortem sprawiedliwości i aresztowała funkcjonariuszy federalnych wykonujących nakaz przeszukania.
Gdy wczorajsi sojusznicy stają się dzisiaj wrogami, pojawia się pytanie, jakie są ich wpływy wewnątrz kraju. Zwłaszcza zadziwiająco szybko zbudowana bomba atomowa budziła podejrzenia. Czy naprawdę Sowieci doszli do tego sami, czy wykradli sekrety Amerykanom? [czytaj więcej].
🎧 #Podcasty WcN
„Braterstwo albo śmierć” – już jest 43. numer „Wszystko co Najważniejsze”. A w nim…
Klub kawowy
Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK
O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI
Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!