Patryk PALKA
Izolacjonizm czy obecność w Europie? USA między Wilsonem a Trumpem
Stosunek Trumpa do NATO i wojny na Ukrainie nie jest novum, ale ma korzenie w tradycji strategicznej USA, której częścią jest izolacjonizm.
Kacper PŁAŻYŃSKI
Keep it calm i róbmy swoje
Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze – zamiast wrzaskliwie kibicować któremuś z Jankesów, musimy się na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych spokojnie przygotować. To truizm, ale Polska musi mieć dobre relacje z demokratami i republikanami. Trzeba je mozolnie i po cichu budować, a nie prowokować i obrażać partnerów.
Anne APPLEBAUM
Trump porzuci NATO
„Gówno mnie obchodzi NATO” – tak były prezydent Donald Trump wyraził kiedyś swój stosunek do najstarszego i najsilniejszego sojuszu wojskowego Ameryki. Wypowiedź ta, wygłoszona w obecności Johna Boltona, ówczesnego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, nie była zaskoczeniem. Trump kwestionował wartość amerykańskich sojuszy na długo przed swoim wejściem do świata polityki. O Europejczykach napisał kiedyś, że „ich konflikty nie są warte krwi Amerykanów. Wycofanie się z Europy pozwoliłoby naszemu państwu zaoszczędzić miliony dolarów rocznie”.
Prof. Carl R. TRUEMAN
Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena?
Czasy przemian kulturowych są trudne dla tradycyjnych chrześcijan. Amerykański ewangelikalizm okazał się idealnym celem ataków dla tych osób spoza Kościoła i z wewnątrz niego, które chcą wywołać powszechną panikę związaną z chrześcijańskim nacjonalizmem i rasizmem, homofobią oraz wszystkimi innymi źle zdefiniowanymi, ale wciąż śmiertelnymi grzechami naszych czasów.
Prof. Jesse SMITH
Prawica stała się postreligijna
Trump – a szerzej styl polityki, który reprezentuje – nie zdobył władzy dzięki religijnej prawicy, ale raczej dzięki prawicy postreligijnej. Jego prezydenturę umożliwił proces sekularyzacji, który prawica religijna od dawna usiłuje zwalczać.
Adam DĄBROWSKI
Czy amerykańska prawica staje się prorosyjska?
Amerykańska postawa wobec Kremla, której doświadczyliśmy w lutym i marcu 2022 r., może nie powtórzyć się w przyszłości. Na taki scenariusz musimy być gotowi
Popołudniowe Espresso
FBI przeszukało posiadłość Donalda Trumpa
W poniedziałek agenci FBI przeszukali posiadłość byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie, skąd wynieśli kartony z dokumentami.
Prof. Richard A. EPSTEIN
Rok życia na krawędzi. 365 dni prezydentury Joe Bidena
Jako kandydat na urząd prezydenta Joe Biden składał obietnice, dzięki którym wygrał wybory. Jako urzędujący prezydent nie potrafi ich jednak spełnić.
Prof. Jeff JARVIS
Dziennikarstwo nas zawiodło
Musimy stworzyć internet nowej generacji, który nie tylko umożliwia rozmowę, ale umożliwia słuchanie, a następnie odnalezienie tego, co warto usłyszeć. Wtedy możemy rozpocząć pełną szacunku, świadomą i produktywną rozmowę. Zamiast narzekać na Facebook, który teraz mamy, stwórzmy jego następcę.
Michel HOUELLEBECQ
Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją
Europa nie ma ani wspólnego języka, ani wspólnych wartości, ani wspólnych interesów; mówiąc w skrócie, Europa nie istnieje, nigdy nie będzie stanowić jednego narodu, a tym bardziej wsparcia dla ewentualnej demokracji.
Prof. Kazimierz DADAK
Amerykański wywiad o przyszłości
Najbliższe dwie dekady staną pod znakiem „kwestionowania istniejącego porządku” zarówno w ramach poszczególnych społeczeństw, jak i w skali ogólnoświatowej, wynikającego z wyzwania, jakie dla Zachodu stanowi rosnąca potęga Chin.
Prof. Kazimierz DADAK
Rozdarta Ameryka
Trump i jego wyborcy rozumieją wielkość Ameryki jako spokój i dobrobyt w kraju, elity zaś – jako ogromne wpływy w świecie.
Robert W. MERRY
Krajobraz po powstaniu. Odbudowa koalicji Trumpa bez Trumpa
Trump stał się obciążeniem. Idąc z nim dalej, republikanie nie wygrają, ale też nie mogą zupełnie porzucić jego programu.
Benjamin RHODE
Trump i polityka paranoi
Musimy pogodzić się z faktem, że irracjonalne i przerażające przekonania mogą urzekać, ludzie zaś skłonni są działać w zgodzie ze swoimi przekonaniami.
Jan ŚLIWA
Reichstag na Kapitolu
Donald Trump nie pasował do systemu. Nadepnął też wielu na odcisk. Dla milionów był za to nadzieją, może fałszywą. Dla tych milionów wyzywanych regularnie od prymitywów, rasistów, kseno- i homofobów. Dla tych milionów, na których się trzymała Ameryka, którzy kiedyś „Made America Great”. Czy również w Ameryce nastąpi „normalizacja”? Czy Trump stanie się efemerydą, o której pamięć szybko przeminie? Czy poddani zmasowanej propagandzie jego wyborcy zapomną, że kiedyś na niego głosowali? Może się będą musieli tego wstydzić?
Jacques ATTALI
Przed nami exodus na Stary Kontynent. Exodus z Ameryki do Europy - ludzi, idei, kapitału
Jeśli nie odrodzi się naród wierny zasadom ojców założycieli, amerykańska demokracja zacznie przeżywać swoją najczarniejszą godzinę. Przed nami exodus ze Stanów Zjednoczonych w stronę Starego Kontynentu. Exodus do Europy ludzi, idei, kapitału.
Jan ŚLIWA
Tajemniczy Mr. Q, fakes i deepfakes
Im bardziej się zbliża termin amerykańskich wyborów, tym ostrzejsza jest walka. Tym bardziej też prosta strategia, jak głoszenie programu, głosowanie i liczenie głosów, uzupełniana jest rozmaitymi narracjami.
Patrycja KITA-DZIEDZIC
Polonia w wyborach amerykańskich - "udział nieprzemyślany do końca"
Krzywdzące jest twierdzenie, że dziesięciomilionowa Polonia w USA decyduje o wynikach wyborów. Niebezpieczna megalomania wyrządza więcej krzywdy, niż dostarcza potencjalnych profitów.
Prof. Kazimierz DADAK
Ameryka czy Chiny. Kto wygra technologiczną zimną wojnę?
Administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję mającą na celu zamknięcie tej furtki, rząd USA obwieścił, że międzynarodowe koncerny nie mogą bez pozwolenia amerykańskiego ministerstwa handlu dostarczać Huawei podzespołów elektronicznych wytwarzanych przy pomocy amerykańskich maszyn i usług dostarczanych z użyciem amerykańskiego oprogramowania. Uderzono w najczulszy punkt Huawei w szczególe i gospodarki chińskiej w ogóle, bo Kraj Smoka jeszcze nie doścignął USA, Japonii i Europy Zachodniej w zakresie najbardziej zaawansowanych metod produkcji.
Jan BŁOŃSKI
Sprawa nie tylko smaku. O tym, kto i jak może protestować
W ruchu #BlackLivesMatter nie chodzi o to, by w czymkolwiek umniejszać białym, lecz o to, by czarni byli traktowani w pełni jak ludzie, równe obywatelki i równi obywatele.