Popołudniowe Espresso: KE proponuje ograniczenie zużycia gazu o 15%

KE proponuje ograniczenie zużycia gazu o 15%

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest środa, 20. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Komisja Europejska proponuje ograniczenie zużycia gazu o 15%

Dostawy przez gazociąg Nord Stream 1, który stanowi ponad jedną trzecią eksportu rosyjskiego gazu do UE, mają zostać wznowione w czwartek po 10-dniowej przerwie na coroczną konserwację. Jednak dostawy tą drogą zostały ograniczone jeszcze przed przerwą konserwacyjną w wyniku sporu o części objęte sankcjami, a teraz mogą zostać jeszcze bardziej ograniczone, podczas gdy przepływy przez inne trasy również spadły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. Komisja Europejska zaproponowała dobrowolny cel dla wszystkich państw UE, aby zmniejszyć zużycie gazu o 15% od sierpnia do marca, w porównaniu z ich średnim zużyciem w tym samym okresie w latach 2016-2021. „Rosja nas szantażuje. Rosja używa energii jako broni. I dlatego w każdym przypadku, czy to będzie częściowe, główne odcięcie rosyjskiego gazu, czy całkowite odcięcie rosyjskiego gazu, Europa musi być gotowa” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN.

Propozycja Komisji umożliwiłaby Brukseli wprowadzenie obowiązku realizacji celu w sytuacji nadzwyczajnej, gdyby UE ogłosiła znaczne ryzyko poważnych niedoborów gazu. Posunięcie, które wymaga poparcia państw UE, będzie omawiane w piątek, by ministrowie mogli je zatwierdzić 26 lipca. „Uważamy, że pełne zakłócenie jest prawdopodobne” – powiedział jeden z urzędników UE agencji Reuters. „Jeśli będziemy czekać, będzie to droższe i będzie oznaczało, że tańczymy do melodii Rosji”. Państwa UE starają się zapewnić 80% zapełnienie magazynów do 1 listopada, z około 65% obecnie. 

Putin spotkał się z Erdoganem i Chameneiem. Jednym z tematów był eksport ukraińskiego zboża

Władimir PUTIN udał się do Teheranu, gdzie spotkał się m.in. z prezydentami Iranu i Turcji. Była to druga od rozpoczęcia wojny w Ukrainie podróż zagraniczna. PUTIN podziękował ERDOGANOWI za „wysiłki mediacyjne i zapewnienie tureckiej platformy do negocjacji w kwestiach żywnościowych, w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne”. Putin przyleciał do Teheranu we wtorek i wziął udział w siódmym trójstronnym szczycie z prezydentem Iranu Ebrahimem Ra’isim i prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Spotkanie odbyło się w ramach tzw. procesu astańskiego, czyli rozmów na temat uregulowania konfliktu w Syrii.

Przywódca Iranu podczas spotkania z Putinem podkreślił, że militarny atak na Syrię będzie niekorzystny dla regionu i korzystny dla terrorystów. Chamenei dodał, że Teheran i Moskwa powinny zachować czujność wobec „oszustw Zachodu”. Jego zdaniem zarówno Moskwa, jak i Teheran zyskają na długoterminowej współpracy. W trakcie rozmów poruszono również kwestie dotyczącą wojny na Ukrainie. Chamenei skomentował, że ”jest ona przykrym i trudnym zdarzeniem, a Republika Islamska „w ogóle nie jest zadowolona” w związku z tym, że cierpią zwykli ludzie. Podczas spotkania poruszono także kwestie bezpieczeństwa. Jak podaje Reuters, w takcie trójstronnego spotkania prezydent Turcji powiedział, że „turecka walka z terroryzmem będzie kontynuowana bez oglądania się na to, kto ją popiera”. Mówił o tureckiej walce z kurdyjską milicją. Erdogan wyraził swoje oczekiwanie wobec Iranu i Rosji, że kraje te będą wspierały Turcję w jej wysiłkach przeciw terroryzmowi.

Dotychczasowy premier Sri Lanki został wybrany na prezydenta

Parlament Sri Lanki wybrał w środę większością głosów dotychczasowego premiera Ranila WICKREMESINGHE na urząd prezydenta. Oficjalne wyniki pokazały, że WICKREMESINGHE pokonał partyjnego rywala Dullusa ALAHAPPERUMA stosunkiem głosów 134 do 82. Tymczasem Lewicowa przeciwniczka Anura DISSANAYAKE uzyskała zaledwie trzy głosy. Ranil WICKREMESINGHE był sześciokrotnym premierem Sri Lanki, jednak od ubiegłego piątku sprawował funkcję prezydenta kraju po tym, jak Gotabaya RAJAPAKSA podał się do dymisji. Podczas wystąpienia w parlamencie zaraz po głosowaniu WICKREMESINGHE oświadczył, że „podziały w kraju się skończyły”.

Wybór WICKREMESINGHE na prezydenta może nie zakończyć protestów społeczności Sri Lanki. 9 lipca, gdy tłum wdarł się do rezydencji prezydenta RAJAPAKSY, część z osób podpaliła rezydencję premiera.

Prof. Keith G. BANTING: Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?

#RozmowyNajważniejsze: Ryszard BUGAJ: Gospodarka światowa – wielki eksperyment post-pandemiczny

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 lipca 2022