Popołudniowe Espresso: Polski plan odejścia od surowców energetycznych z Rosji

Polski plan odejścia od surowców energetycznych z Rosji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 30 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska planuje odejście od surowców energetycznych z Rosji – węgla, ropy i gazu

Minister klimatu i środowiska Anna MOSKWA podczas konferencji prasowej w środę, 30 marca, powiedziała, że Polska realizowała i realizuje konsekwentny plan uniezależniania się od surowców z Rosji. Dodała, że jesteśmy gotowi na pełną niezależność od dostaw rosyjskiego gazu i ropy. Obecny na konferencji premier Mateusz MORAWIECKI wyraził nadzieję, że w kwietniu, a najdalej w maju, uda się odejść od importu węgla z Rosji. Minister Anna MOSKWA dodała, że w 2021 roku sprowadziliśmy z Rosji 8 milionów ton węgla. „Przy 59 milionach całości to nie jest dużo, jesteśmy w stanie szybko odejść od tego importu” – zaznaczyła.

Premier Mateusz MORAWIECKI poinformował, że polski plan odejścia od rosyjskich węglowodorów jest najbardziej radykalny w Europie. Na konferencji prasowej w związku z ogłoszeniem planu mówił, że jest on potrzebny, żeby w całej Europie przyszło otrzeźwienie. „I dlatego przekonujemy, nie od kilku tygodni albo miesięcy, a od lat, żeby zabrać Władimirowi Putinowi narzędzia szantażu z jego arsenału (…) Wzywamy wszystkich w Europie aby poszli w nasze ślady!” – podkreślił premier. Wczoraj polski rząd zdecydował o zakazie importu rosyjskiego węgla.

Rozmowy szefów dyplomacji Rosji i Chin

Oficjalnym celem wizyty Siergieja ŁAWROWA w Chinach jest udział w rozmowach poświęconych sytuacji w Afganistanie. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele Talibów oraz Iranu, Pakistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. W osobnym spotkaniu m.in. z reprezentantami Rosji weźmie udział specjalny wysłannik USA ds. Afganistanu. W tym forum, według zapowiedzi mediów, nie przewidziano udziału ani ŁAWROWA, ani też szefa chińskiej dyplomacji Wang YI. Rozmowy ze względów pandemicznych odbywają się poza Pekinem, w położonej we wschodnich Chinach miejscowości Tunxi.

Spotkanie szefów rosyjskiej oraz chińskiej dyplomacji, zbiega się z komunikatem władz rosyjskich o wycofaniu wojsk spod Kijowa, w Ukrainie. W środę jednak, Sekretarz Generalny NATO, Jens STOLTENBERG, powiedział w rozmowie z francuskim dziennikiem Le Monde, że należy ostrożnie traktować wtorkowe stwierdzenia Rosji o wycofaniu wojsk z obwodów kijowskiego i czernihowskiego. Jens STOLTENBERG wezwał do utrzymania „maksymalnej presji” na Rosję. Szef NATO zwrócił uwagę, że postęp w negocjacjach rosyjsko-ukraińskich nie jest pewny, gdyż w przeszłości rosyjskie władze wielokrotnie kłamały, zapewniając, że nie zaatakują Ukrainy. 

Trzeci atak w Izraelu w ciągu tygodnia. Zginęło 5 osób

Pięć osób zginęło we wtorek w atakach z użyciem broni palnej w pobliżu nadmorskiego miasta Tel Awiw. Jest to trzeci taki atak w Izraelu w ciągu tygodnia.  Mieszkańcy miasta Bnei Brak i sąsiedniego Ramat Gan poinformowali, że mężczyzna, który przeprowadził atak,  otworzył ogień do przechodniów z samochodu. Izraelska policja ogłosiła, że siły bezpieczeństwa zabiły napastnika. Tożsamość zamachowcy nie jest znana, ale izraelskie media podały, że z atakami związany jest Palestyńczyk z okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu, który spędził cztery lata w więzieniach państwa żydowskiego. Zidentyfikowano go jako Diaa Hamarshah.

„Zginęło pięć osób” – powiedział Eli BIN, szef służb ratowniczych. Jak poinformowała w środę izraelska policja, dwie z pięciu ofiar to obywatele Ukrainy. Prezydent Palestyny Mahmud ABBAS, który przebywa na Zachodnim Brzegu, potępił ataki. „Zabijanie palestyńskich i izraelskich cywilów doprowadzi jedynie do dalszego pogorszenia sytuacji, podczas gdy wszyscy dążymy do stabilizacji” – powiedział ABBAS w oświadczeniu przekazanym przez agencję prasową Wafa. Premier Izraela Naftali BENNETT powiedział, że kraj „stoi w obliczu fali morderczego (…) terroryzmu”. Sekretarz stanu USA Antony BLINKEN potępił wtorkowy „atak terrorystyczny”, nazywając ostatnią falę przemocy „niedopuszczalną”.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Krzysztof Penderecki i Picasso w barwach flamenco

Miałem okazję przekonać się osobiście, że wybitny polski kompozytor jak mało kto potrafił docenić sztukę. Nie tylko muzyczną.

[czytaj więcej]

#RozmowyNajważniejsze

🎧  prof. Zbigniew LEWICKI:
Świat potrzebuje prezydenta, który spełni rolę przywódcy

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 marca 2022