
Jest wtorek, 1. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Premier MORAWIECKI w Kijowie: Suwerenna Ukraina jest w interesie całej Europy
We wtorek odbyło się spotkanie premierów Polski i Ukrainy, Mateusza MORAWIECKIEGO oraz Denysa SZMYHALA. Politycy rozmawiali o wsparciu, którego Polska może udzielić wschodniemu sąsiadowi, działaniach Rosji oraz współpracy gospodarczej. – Polska jest gotowa przekazać Ukrainie pomoc militarną – poinformował na Twitterze przed spotkaniem premierów minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK. Szef MON rozmawiał na ten temat ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. – Polska solidaryzuje się z Ukrainą – zapewni po rozmowie.
Podczas spotkania w Kijowie premier Mateusz MORAWIECKI potwierdził że szefowie MSZ Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii pracują nad rozszerzeniem współpracy “na wielu polach”. – Uruchamiając Nord Stream II Berlin nabija pistolet Putinowi, którym potem ten może szantażować całą Europę – powiedział podczas wizyty na Ukrainie. – Jestem tutaj po to, żeby zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim – dodał.
Premier Ukrainy mówił o możliwej współpracy trójstronnej pomiędzy Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią. – Siły zbrojne Ukrainy działają wspólnie z polskimi i litewskimi w ramach jednostki LIT-POL-UKR Brig, gdzie zbliżają się do realizacji standardów NATO. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie będziemy mogli ogłosić dalsze pogłębienie tej współpracy, o tym też mówiliśmy podczas dzisiejszego spotkania – powiedział Denys Szmyhal. Wsparcie militarne przekazują Ukrainie już Stany Zjednoczone. Jak informują władze Ukrainy, do tej pory USA przekazały naszym wschodnim sąsiadom około 500 ton sprzętu wojskowego. [czytaj więcej]
Dania wolna od restrykcji covidowych
Dania stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie krajowe restrykcje wprowadzone z powodu epidemii Covid-19. Decyzja została podjęta pomimo utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń koronawirusem. W kraju nie ma już obowiązku noszenia maseczek oraz okazywania certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciw Covid-19. Bez ograniczeń mogą działać restauracje, nie ma limitów na spotkaniach w pomieszczeniach, ponownie otwierają się kluby nocne. Władze w kraju uznały też, że koronawirus nie będzie już traktowany jako schorzenie krytyczne społecznie i zagrażające społeczeństwu w Danii. – Jesteśmy gotowi do tego, by wyjść z cienia koronawirusa. Żegnamy się z restrykcjami i witamy znów życie, które znaliśmy – podkreślała w ostatnim czasie premier Mette Frederiksen.
Zaznaczała, że pandemia trwa, ale dzięki posiadanej wiedzy możliwa jest wiara w przejście krytycznej fazy. Podkreśliła, że złagodzenie sytuacji możliwe jest dzięki temu, że ponad 81% populacji Danii jest w pełni zaszczepiona. Dlatego też jedyne ograniczenia występować będą na granicach i dotyczyć będą niezaszczepionych podróżnych z krajów spoza strefy Schengen. Duński rząd zaleca też noszenie maseczek i okazywanie certyfikatów covidowych zwłaszcza na lotniskach, w samolotach czy podczas wizyt w domach seniora, instytucjach socjalnych i szpitalach. Apeluje też do obywateli, by przestrzegali zasad, które mogą wprowadzać prywatne instytucje. [czytaj więcej]
Ambasador Francji wydalony z Mali
W poniedziałek 31 stycznia władze Mali wezwały ambasadora Francji, Joëla MEYERA do opuszczenia kraju w ciągu 72 godzin. Oficjalnym powodem decyzji są słowa szefa francuskiej dyplomacji, Jeana-Yves’a LE DRIANA, kwalifikujące władze wojskowe w Mali jako niemające legitymacji do dalszych rządów.
Mali jest głównym punktem prowadzonej przez Francję od 2014r. operacji Barkhane, mającej na celu walkę z bojownikami islamistycznymi w zachodniej części Sahelu. W ostatnim czasie relacje na linii Paryż-Bamako znacznie się pogorszyły. Francja krytykuje władze wojskowe Mali, między innymi za odwlekanie organizacji wyborów i utrudnianie działań operacyjnych sił europejskich, francuskich i międzynarodowych. Władze Mali poddały w wątpliwość wiążące oba kraje porozumienie o obronności, a także wydaliły duńskich żołnierzy, którzy dołączyli do europejskich sił Takuba. W styczniu w kraju odbyły się również antyfrancuskie manifestacje.
Francuskie źródła dyplomatyczne podkreślają, że sytuacja w Mali nie jest jedynie sprawą relacji malijsko-francuskich, ale nowym epizodem w zrywaniu przez Bamako kontaktów z partnerami. Kilka tygodni przed wydaleniem ambasadora Francji, władze Mali wezwały do opuszczenia kraju przedstawiciela Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. [czytaj więcej]
Klub kawowy
Skończyła się era szcześliwej globalizacji
Thomas GOMART
Demografia. Być albo nie być Europy
Prof. Wolfgang MAZAL
Szczęście, traf i codzienność
prof. Jan WOLEŃSKI
Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Prof. Michał KLEIBER
Rosja, NATO i Ukraina
Ben WALLACE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami. By podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK]. Pysznej kawy i pięknego popołudnia!