Popołudniowe Espresso: Prezydent Andrzej DUDA. Potrzebna jest rozmowa na temat funduszy na odbudowę Ukrainy

Prezydent Andrzej DUDA. Potrzebna jest rozmowa na temat funduszy na odbudowę Ukrainy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś czwartek, 14 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA: Potrzebna jest rozmowa na temat funduszy na odbudowę Ukrainy

Potrzebna jest poważna rozmowa na temat funduszy na odbudowę Ukrainy; UE i świat muszą dać wsparcie finansowe dla tego kraju, wierzę, że jako społeczność międzynarodowa sprostamy temu zadaniu – powiedział w czwartek w Rzeszowie, po powrocie z wizyty w Kijowie, prezydent Andrzej Duda. Prezydent zwrócił uwagę, że z Ukrainy uciekały przede wszystkim kobiety z dziećmi obawiając się wojny i śmierci. „Co, jak pokazała Bucza i inne miejsca, było uzasadnioną obawą, bo tam mordowano zwykłych ludzi i morduje się nadal na Ukrainie, choćby w Mariupolu” – powiedział prezydent. Podkreślił, że Ukraińcy, aby móc wrócić do swoich domów, żyć normlanie i odbudować swój kraj potrzebują wsparcia. „To wsparcie finansowe musi dać UE, to wsparcie finansowe dla Ukrainy musi dać świata i wierzę w to, że sprostamy jako społeczność międzynarodowa temu zadaniu” – zaznaczył prezydent.

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego powiedział, że Ukraina jest sceną zbrodni. Karim KHAN przyjechał do podkijowskiej Buczy, by zapoznać się z dowodami na rosyjskie zbrodnie wojenne. O rosyjskich zbrodniach mówi też najnowszy raport OBWE. W Buczy i w okolicy znaleziono dotąd ponad 1200 ciał zamordowanych cywilów. Prokurator Międzynarodowego Trybunały Karnego przyznał, że na Ukrainie doszło do zbrodni wojennych, choć nie chciał wskazać szczegółów. Przyznał jedynie, że będzie tę sprawę wyjaśniał.

Rozpoczęcie triduum oraz rocznica chrztu Polski

14.04.2022 obchodzony jest Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne. Przed południem w katedrach sprawowana jest Msza krzyżma z poświęceniem olejów, podczas której kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. W czwartek obchodzona jest także rocznica chrztu Polski. Arcybiskup Stanisław Gądecki podkreślił w rocznicę chrztu Polski, że to święto jest okazją do uświadomienia sobie, że z Dekalogu wyrasta porządek moralny i społeczny, który ukształtował nasz kraj. Przewodniczący Episkopatu wskazał, że chrzest był „decydującym wydarzeniem dla powstania Polski i dla ukształtowania się chrześcijańskiej tożsamości. 1056 lat temu Polska stała się państwem chrześcijańskim. Zaczęła wtedy istnieć historycznie” – powiedział arcybiskup Gądecki.

Z tego względu – jak dodał – nieprzypadkowo od 2019 roku każda rocznica tego wydarzenia to święto państwowe. „To niejako potwierdzenie słów świętego Jana Pawła II, który mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski” – stwierdził przewodniczący Episkopatu. Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm Rzeczpospolitej 22 lutego 2019 roku. Upamiętnia historyczne wydarzenie z 14 kwietnia 966, kiedy książę Polan Mieszko I przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą. Akt ten zainicjował chrystianizację ziem polskich i jest uznawany za początek naszej państwowości.

Wzrost liczby ofiar powodzi i osunięć ziemi na Filipinach

Filipińskie wojsko zobowiązało się w czwartek do kontynuowania akcji poszukiwawczych i ratunkowych po tym, jak tropikalna burza Megi przeszła w tym tygodniu przez centralne obszary kraju, zabijając co najmniej 123 osoby. Osiemdziesiąt sześć osób zginęło w górzystym obszarze Baybay, w prowincji Leyte, podatnym na osunięcia ziemi. 236 osób zostało rannych – podały władze miasta w raporcie. Trzy inne osoby utonęły w różnych prowincjach. Sześć osób jest nadal zaginionych – podała krajowa agencja ds. katastrof.  Wiatr Megi, który pojawił się na lądzie w niedzielę, osiągając prędkość do 65 kilometrów na godzinę i w porywach do 80 kilometrów na godzinę, na ten moment ucichł. Dzielnica Kantagnos została „bardzo zniszczona” – poinformował w mediach społecznościowych batalion inżynieryjno-budowlany armii na Leyte. „Domy i środki do życia zostały zniszczone, wiele osób jest nadal zaginionych, a komunikacja jest niestabilna” – napisano.

Ponad 162 000 wysiedlonych mieszkańców schroniło się w ośrodkach ewakuacyjnych, a kolejne 41 000 mieszka u krewnych – wynika z danych rządowych. Niszczycielska trasa Megi ożywiła wspomnienia o innych śmiertelnych burzach na Filipinach. W grudniu tajfun 5 kategorii Rai spustoszył środkowe Filipiny, powodując śmierć 405 osób i prawie 1400 rannych. Tajfun Haiyan, jeden z najpotężniejszych cyklonów tropikalnych w historii, zabił w 2013 roku 6300 osób.

Jan ROKITA: Nasza wspólna dziejowa ojczyzna

#RozmowyNajważniejsze

🎧  39. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 kwietnia 2022