#NajważniejszeDnia. Święta w cieniu wojny
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

#NajważniejszeDnia. Święta w cieniu wojny

W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla wyjątkowość tegorocznego Triduum Paschalnego. Pierwszy raz od dwóch lat będzie ono odprawiane przez papieża Franciszka w pełnej formie. 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Światło Odkupienia. „Golgota” Jana Styki w Glendale
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Światło Odkupienia.
„Golgota” Jana Styki w Glendale

Co roku setki tysięcy Amerykanów i turystów z całego świata ogląda pod Los Angeles, w Forest Lawn, ogromny obraz „Golgota”. słynnego niegdyś polskiego malarza Jana Styki. To prawdziwe arcydzieło sztuki religijnej jest w Polsce niemal nieznane, pomimo że w sposób jedyny w swoim rodzaju opowiada o misterium Odkupienia i jednocześnie sławi imię polskiej sztuki.

Michał KŁOSOWSKI: Wirus braku nadziei
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Wirus braku nadziei

To będzie raczej krótki tekst. Bo nadzieja albo jest, albo jej nie ma, stan pośredni nie istnieje. Tymczasem dziś nadziei potrzebujemy jak tlenu, bo rok 2020 zdaje się powtarzać, a widoków na zmianę nie ma.

Jan ŚLIWA: Może nie wszystko stracone? Potęga Christianitas
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Może nie wszystko stracone?
Potęga Christianitas

Obecny atak na chrześcijaństwo wydaje się silniejszy i głębszy. Jego bazą teoretyczną jest nowy ateizm, a jego czterej jeźdźcy to – Richard Dawkins, Sam Harris, Christopher Hitchens i Daniel Dennett.

Mariola SERAFIN: Historia Grobu Pańskiego
Mariola SERAFIN

Mariola SERAFIN

Historia Grobu Pańskiego

25 marca 2020 roku, w święto Zwiastowania Pańskiego, Bazylika Bożego Grobu została zamknięta. Jej ponowne otwarcie nastąpi dopiero po ustaniu pandemii wywołanej koronawirusem. Tak więc niech w te święta towarzyszy nam pozdrowienie: Na przyszły rok przy Grobie Pański!

Michał BONI: Wielkanoc. Czas zatrzymania i refleksji
Michał BONI

Michał BONI

Wielkanoc. Czas zatrzymania i refleksji

Zatrzymajmy się na chwilę, by odetchnąć. Zajrzeć w siebie. Połączyć zmysły z umysłem. Posłuchać którejś z pasji Jana Sebastiana Bacha czy „Mesjasza” Haendla. I spojrzeć na drugiego człowieka bez względu na to, czy jest przeciwnikiem politycznym, czy ma inny kolor skóry i wyznaje inną religię — przez pryzmat cierpienia, doświadczenia odrodzenia i zwycięstwa życia.

Roland MASZKA: Religia i literatura
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Religia i literatura

Pytam uczniów, o co właściwie toczy się proces Jezusa. Zapada dłuższa cisza. Dlaczego arcykapłan, starsi i uczeni w Piśmie pragną śmierci Nauczyciela z Galilei? Czy jest aż tak źle ze znajomością ewangelii? W szkole to, co związane z religią, w jakiś sposób przestaje być literaturą.

Michał ZIOŁO OCSO: "Spróbujmy porozmawiać inaczej"
Michał ZIOŁO OCSO

Michał ZIOŁO OCSO

"Spróbujmy porozmawiać inaczej"

Nikt nie chce życia zmieniać. Nie jesteśmy zainteresowani konkretnymi zobowiązaniami, bo wtedy musielibyśmy przestać kłamać, a my kochamy to robić.