Wydanie 520 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 520 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

Szanowni Państwo, 

Jest cicho. Kilka osób w kompletnym milczeniu i osłupieniu wpatruje się w wygięte w łuk ciało mężczyzny. Jego stopy i ręce mocno przyklejone są do ziemi, reszta ciała wyrywa się ku górze.

Tak zapamiętałem zwiedzanie Muzeum Narodowego w Warszawie, kiedy trafiliśmy do sali ze Zmartwychwstaniem lub Przemienieniem, projektem własnego nagrobka Augusta Zamoyskiego z 1967 roku. To coś niezwykłego, bo wydawać by się mogło że motyw Zmartwychwstania — obecny w sztuce od wieków — nie może już zaskoczyć. A jednak, projekt Zamoyskiego zapiera dech piersiach. O nim — i innych skarbach, które warto zobaczyć w warszawskim muzeum w tym czasie — pisze w najnowszym numerze tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” prof. Jerzy MIZIOŁEK. Polecam! 

Bo też to wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” trafia do Państwa w niezwykłym czasie. Ten weekend to czas zadumy, ciszy i radości; to okazja do spojrzenia na siebie i świat w inny sposób. Zaprasza do tego w swoim najnowszym tekście Jan ŚLIWA. W chwili technologicznej rewolucji, obiecującej poznanie i zrozumienie wszystkiego, zadaje pytanie czy to w ogóle możliwe? Może naukowo-technologiczne  „szkiełko i oko” to nie wszystko?

Podobnie polecam Państwu blok francuski, który publikujemy w tym numerze. Prof. Pierre MANENT pisze o konieczności, przed którą staje każdy człowiek; konieczności odpowiedzi na propozycję, jaką przynosi chrześcijaństwo. Julia MISTEWICZ przedstawia najpiękniejsze katedry Francji, przypominając o wielkości i wspaniałości tej propozycji, która stale jest obecna w europejskiej przestrzeni. Prof. Remi BRAGUE zastanawia się zaś, co z tą propozycją Europa może jeszcze zrobić?

To i wiele więcej znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”. Jak zawsze też zachęcamy do lektury papierowego wydania miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” (dostępnego także w formie e-wydania) oraz „Gazety Na Niedzielę”.

Życząc spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych,
zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Blask Zmartwychwstania i Ołtarz milczenia 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Blask Zmartwychwstania i Ołtarz milczenia

Muzeum Narodowe w Warszawie posiada fascynujące przykłady dzieł o tematyce wielkanocnej. Są nimi m.in. tryptyk z początku XVI wieku i dwa wybitne, oryginalne i tajemnicze dzieła sztuki nowoczesnej.


Jan ŚLIWA
Wiedza i wiara 

Jan ŚLIWA: Wiedza i wiara

Od kilkuset lat trwa spór między nauką a wiarą o prawo wyjaśniania świata. Z różnym natężeniem, ale wciąż czasem odżywa. Niektórzy twierdzą, że „nauka wszystko wyjaśniła, a więc Boga nie ma”. Jak mawiano w latach 60.: „Gagarin był w kosmosie (niebie?), Boga nie widział”. Ludzi twierdzących, że religia jest podstawowym źródłem wiedzy, jest o wiele mniej. 


Julia MISTEWICZ
Dziesięć najpiękniejszych katedr Francji 

Julia MISTEWICZ: Dziesięć najpiękniejszych katedr Francji

W grudniu 2024 r. nastąpi ponowne otwarcie katedry Notre-Dame w Paryżu, odbudowywanej po pożarze z kwietnia 2019 r. Odbudowa Notre-Dame obserwowana jest przez Francuzów, dla których katedra jest symbolem dziedzictwa kulturowego Francji. Skarbem francuskiego dziedzictwa jest nie tylko paryska katedra Notre-Dame, ale również liczne katedry w całej Francji, cenne zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym i duchowym.


Nr 62. „Wszystko Co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 62. „Wszystko Co Najważniejsze” już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 62. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: prof. Michała KLEIBERA, Andriusa KUBILIUSA, prof. Andrzeja NOWAKA, Edwarda LUCASA, prof. Marka KORNATA, Michela ONFRAYA, Jeffa JARVISA i prof. Jerzego MIZIOŁKA, rozmowy z George FRIEDMANEM i Guy MILIERE. Najnowszy numer dostępny w EMPIKach, w sprzedaży internetowej i jako e-book.


Eryk MISTEWICZ
Wyprostowali się – i co dalej? 

Eryk MISTEWICZ: Wyprostowali się – i co dalej?

Wyprostowanym Polakom nie wystarcza już CWK (Ciepła Woda w Kranie). Chcą CPK. To jedno z ciekawszych zjawisk, daleko wychodzących poza wszelkie podziały społeczne i polityczne.


Prof. Piotr CZAUDERNA
Zabijanie nienarodzonych. 
Aborcja czy zdrowie reprodukcyjne kobiet? 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Zabijanie nienarodzonych. Aborcja czy zdrowie reprodukcyjne kobiet?

Pracuję na co dzień jako chirurg dziecięcy i mam stale do czynienia z pacjentami z wadami wrodzonymi, niekiedy bardzo ciężkimi i kreującymi stygmat na całe życie. Widzę dramaty ludzkie i rodzinne, które się z tym wiążą, oraz podziwiam upór, determinację i miłość wielu rodziców.


Prof. Pierre MANENT
Europa a kwestia chrześcijańska 

Prof. Pierre MANENT: Europa a kwestia chrześcijańska

Człowiek w swoim wysiłku musiał zawsze odpowiadać na propozycję chrześcijańską bądź przyjęciem jej, bądź odrzuceniem – wszelkim poruszeniem duszy w dyskrecji swojej niezbadanej wolności.


Prof. Rémi BRAGUE
Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem? 

Prof. Rémi BRAGUE: Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem?Chrześcijaństwo nie rości sobie prawa do dostarczania kulturze nowych treści. Natomiast dostarcza ono nowej perspektywy. Chrześcijańska rewolucja, jeśli można tak powiedzieć, jest rewolucją fenomenologiczną. Polega ona na ukazaniu tego, co dotychczas było niewidoczne.

Jan ŚLIWA
Może nie wszystko stracone? 
Potęga Christianitas 

Jan ŚLIWA: Może nie wszystko stracone? Potęga Christianitas

Obecny atak na chrześcijaństwo wydaje się silniejszy i głębszy. Jego bazą teoretyczną jest nowy ateizm, a jego czterej jeźdźcy to – Richard Dawkins, Sam Harris, Christopher Hitchens i Daniel Dennett. 


Kard. Robert SARAH
Zagubiona Europa 

Kard. Robert SARAH: Zagubiona Europa

Polska, wierna obietnicom swojego chrztu, Polska, która rozświetliła XX wiek obecnością świętych takich jak siostra Faustyna, o. Maksymilian Kolbe, Jan Paweł II, powinna promować humanizm chrystocentryczny. Powinna świadczyć o tym, że sercem narodu jest jego kultura i że duszą kultury jest wiara w Boga. Polska powinna być strażnikiem, ostrzegającym Europę przed niebezpieczeństwem jej „milczącej apostazji”.


STRATEGIE


Andrzej KRAJEWSKI
Wojna z NBP zepchnie Polskę na drogę ku Argentynie 

Andrzej KRAJEWSKI: Wojna z NBP zepchnie Polskę na drogę ku Argentynie

Jeśli procedura stawiania Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu zaowocuje wymianą prezesa NBP przed upływem jego kadencji, uda się wypracować sposób na pozbywanie się szefów banku centralnego. A skoro w III RP już będzie istniał, to ten rząd i następne, posiadające parlamentarną większość, otrzymają narzędzie do stawiania każdego prezesa NBP przed prostym wyborem: „Wykonujesz polecenia premiera albo wylatujesz i znajdziemy na twoje miejsce takiego, co wykona”. Dokładnie w ten sposób Argentyna wpadła w korkociąg gospodarczych kryzysów, właściwie nie do zatrzymania.


Przemysław KRAL: Kryptowaluty czekają na decyzję KNF

Przemysław KRAL
Kryptowaluty czekają na decyzję KNF 

Prof. Jacek KORONACKI: Licencja na zabijanie

Prof. Jacek KORONACKI
Licencja na zabijanie 

Andrzej DUDA: Nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy

Andrzej DUDA
Nie ma silnej Europy bez USA i NATO – tak jak nie ma silnego NATO bez Europy 



PIĘKNO NAUKI


John KERRY
Przyszłość świata pod znakiem fuzji jądrowej 

John KERRY: Przyszłość świata pod znakiem fuzji jądrowej

Mamy dwa wyjścia z sytuacji. Albo będziemy mieć emisję pod kontrolą, albo w ogóle nie będziemy spalać paliw kopalnych. 


Giovanni CUCCI SJ: Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?

Giovanni CUCCI SJ
Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości? 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Edukacja a sztuczna inteligencja

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Edukacja a sztuczna inteligencja



POLSKA WŁAŚNIE


Hanna ZDANOWSKA
Wszystko, co najważniejsze w moim życiu, wydarzyło się w Łodzi 

Hanna ZDANOWSKA: Wszystko, co najważniejsze w moim życiu, wydarzyło się w Łodzi

Prawie 15 lat temu zostałam po raz pierwszy prezydentem miasta, do nadrobienia mieliśmy dekady zaniedbań. Razem ze współpracownikami zakasaliśmy rękawy i zabraliśmy się do pracy. Efekty widać na każdym kroku, a „Łódź” dzisiaj znów brzmi dumnie.


Jacek SUTRYK
Wrocław opiera się na wspólnocie 

Jacek SUTRYK: Wrocław opiera się na wspólnocie

Dziś u progu końca pierwszej kadencji poddaję się wyborczej weryfikacji. Z pokorą, nie oglądając się na sondaże, z pełną świadomością tego, że nie wszystko udało się zrobić tak, jak sam bym sobie życzył lub jak życzyliby sobie mieszkańcy, ale też z pewną radością, że mimo trudnego czasu zrealizowaliśmy dla Wrocławia część naszego programu możliwego do przeprowadzenia w pięć lat. Wierzę, że kolejnych pięć pozwoli nam naszą misję dokończyć – pozostaje to w rękach wrocławian. 


Monika KONIECZNA
Wyborczy wyścig o zielony Kraków – analiza programów wyborczych kandydatów na prezydenta 

Monika KONIECZNA: Wyborczy wyścig o zielony Kraków – analiza programów wyborczych kandydatów na prezydenta

W ostatnich latach za sprawą wszechobecnych wycinek, niszczenia terenów cennych przyrodniczo i „betonowania” miasta, szeroko rozumiana zieleń stała się jednym z najważniejszych tematów w Krakowie. Nic więc dziwnego, że jest to jedno z głównych zagadnień poruszanych w trwającej kampanii samorządowej.


KSIĘGARNIA


Wincenty WITOS
Jedność i praworządność to fundamenty silnej Polski 

Wincenty WITOS: Jedność i praworządność to fundamenty silnej Polski

Interes partyjny kończyć się powinien tam, gdzie się zaczyna interes państwowy, a dobro Rzeczypospolitej jest i pozostanie zawsze najwyższym prawem.


Prof. Andrzej NOWAK: Trudny rok 1670. Między Rzeczpospolitą, Ukrainą a Turcją

Prof. Andrzej NOWAK
Trudny rok 1670. Między Rzeczpospolitą, Ukrainą a Turcją 

Piotr WEISER: Izrael Hłaski. "Nocami strzelają Arabowie”

Piotr WEISER
Izrael Hłaski. „Nocami strzelają Arabowie” 

Jiří FRIEDL: Polscy Żydzi. Przez Czechosłowację do Palestyny

Jiří FRIEDL
Polscy Żydzi. Przez Czechosłowację do Palestyny 

Prof. Magdalena PŁOTKA: Tomasz z Akwinu. Czy przyjemność jest potrzebna do szczęścia?

Prof. Magdalena PŁOTKA
Tomasz z Akwinu. Czy przyjemność jest potrzebna do szczęścia?


MULTILANGUAGE


Nicolas BAY: Ces élections européennes constituent un enjeu particulier 

Nicolas BAY: Ces élections européennes constituent un enjeu particulier

Martyna GRĄDZKA-REJAK: Не тільки Ульми 

Martyna GRĄDZKA-REJAK: Не тільки Ульми

WIDEO


„Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych”
57. numer „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Nie tylko pisanki i palmy, nietypowe tradycje wielkanocne

Nie tylko pisanki i palmy, nietypowe tradycje wielkanocne

Oprócz powszechnie znanych tradycji wielkanocnych, takich jak malowanie jajek, wykonywanie i święcenie palm czy wielkanocnego śniadania, są też takie, które bardziej przypominają bożonarodzeniowe kolędowanie.


Armenia zakazała nadawania propagandowych rosyjskich programów telewizyjnych

Armenia zakazała nadawania propagandowych rosyjskich programów telewizyjnych

Matka smoków na niebie nad Polską

Matka smoków na niebie nad Polską

Historia przemysłowa przyciąga pasjonatów

Historia przemysłowa przyciąga pasjonatów

Ludzki mózg wciąż się zwiększa

Ludzki mózg wciąż się zwiększa

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 marca 2024