Jean-Pierre TORRELL OP
Summa w historii
Ta niewielka, lecz niezwykle treściwa książka w przystępny sposób przybliża najsłynniejsze (choć niedokończone) dzieło Tomasza z Akwinu i może służyć za wprowadzenie do jego lektury. Jean-Pierre Torrell OP, jeden z najwybitniejszych znawców myśli Akwinaty, pomaga uchwycić strukturę Summy teologii, omawiając jej podstawowe części i ukazując powiązania między nimi. Analizuje zwłaszcza Tomaszową naukę o Bogu i stworzeniu, moralności i sakramentach, a także życiu Chrystusa.
Klub Młodych Autorów
Katolickie „zetki” w świecie aksjologicznego pluralizmu
Różnorodność czy pluralizm to dziś słowa, które w słownikowej skali popularności wyrazów plasowałyby się na Zachodzie bardzo wysoko. Ich zakres stosowania obejmuje również wiele polskich środowisk o chrześcijańskich korzeniach, które dziś reprezentują jedną z wielu światopoglądowych opcji, coraz bardziej mniejszościową. Skupieni w nich młodzi ludzie (dziś – głównie pokolenie Z) odnajdują się w tym jednak doskonale, dzieląc się mądrze swoimi wartościami – nie tylko wśród osób o podobnych poglądach.
Karol WILCZYŃSKI
Straty Kościoła katolickiego w Polsce podczas I i II wojny światowej. Przykład parafii Żyrardów
Jakie starty poniósł Kościół w wyniku działań wojennych podczas I oraz II wojny światowej? Przykład parafii Żyrardów.
Kard. George PELL
Czasy są kością wyłamaną w stawie
Urodziłem się w 1941 roku, a wykształcenie zdobywałem w dawnych czasach lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, kiedy utrzymywała się La Niña i Ballarat mojej młodości było regularnie mokre i zimne. A my nie mieliśmy centralnego ogrzewania.
Jolanta SOSNOWSKA
Ks. Jerzy Popiełuszko. Męczennik za wiarę i Solidarność
Ks. Jerzy Popiełuszko był celem działań operacyjnych SB. Akcję inwigilowania o kryptonimie „Popiel” rozpoczęto w drugiej połowie 1982 r.
Krzysztof POPŁAWSKI OP
Teresa z Lisieux. Wszystko jest łaską
Dla Teresy z Lisieux „Wszystko jest łaską” nie oznacza, że wszystko jest dobre, kolorowe, piękne, zrozumiałe i zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jest łaską, to znaczy prowadzi i łączy z Bogiem. I w tym kontekście wszystko może nas nawrócić, zwrócić ku Bogu, odwrócić od siebie, wyzwolić od nas samych, byśmy mogli się otworzyć na to, co przynosi codzienność i Boża obecność w niej. Wszystko może stać się łaską prowadzącą do Boga.
Ks. prof. Adam ŚWIEŻYŃSKI
Prof. Michał PIEKARSKI
Jan Krokos. Koncepcja filozofii
Jan Krokos to postać o bogatym dorobku naukowym. Pytanie o koncepcję filozofii tego naukowca przynależy do jądra jego filozofowania.
Bronisław WILDSTEIN
Mary EBERSTADT
Prof. Zbigniew STAWROWSKI
Źródła nadziei – przyszłość konserwatyzmu
W jednej z ważniejszych debat XIII Kongresu Polska Wielki Projekt – tematem była przyszłość konserwatyzmu – dyskutowali Mary EBERSTADT, prof. Zbigniew STAWROWSKI i Bronisław WILDSTEIN. Debatę prowadził prof. Michał ŁUCZEWSKI.
Ks. prof. Paweł MAZANKA
Schopenhauer a sekularyzm
„Schopenhauer a sekularyzm” – prezentujemy fragment książki ks. prof. Pawła Mazanki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa UKSW.
Dominik DUBIEL SJ
Pielgrzymka, czyli obraz ludzkiej egzystencji
Pielgrzymowanie jest obrazem i ekspresją jednego z najistotniejszych doświadczeń naszej ludzkiej egzystencji: nieustannego bycia w drodze. W drodze, na której przenika się to, co stałe, z tym, co zmienne; pewność celu i zmienność środków. Nieprzypadkowo jednym z najważniejszych toposów naszej kultury jest homo viator – człowiek wędrowiec, człowiek wiecznie w drodze, szukający swojego miejsca w świecie. I nieprzypadkowo od jakiegoś czasu o Kościele ziemskim mówi się jako o Kościele pielgrzymującym.
Jean RASPAIL
Rabowanie Saint-Denis
Rabowanie Saint-Denis rozpoczęło się 4 września 1792 roku, a osiemnaście dni później bazylika oficjalnie przeszła na własność republiki.
Josh HAWLEY
Nasz chrześcijański naród
Od dziesięcioleci eksperci z zapałem przekonują, że jesteśmy krajem świeckim. Ale to nigdy nie była prawda. To Biblia była głównym źródłem naszych narodowych ideałów.
Kard. Gerhard MüLLER
Czy ludzie są do uratowania nie tyle fizycznie, ile mentalnie?
Wszyscy wiemy, o co toczy się gra: nowa konfrontacja między amerykańsko-europejskim i rosyjsko-chińskim blokiem sił prowadzi świat ku przepaści. Przerażająca wizja trzeciej, a tym samym ostatniej wojny światowej, przed którą przestrzegał papież Franciszek, staje się z geopolitycznego punktu widzenia coraz bardziej prawdopodobna.
Ewa K. CZACZKOWSKA
Tomasz WIŚCICKI
Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?
Kościół świadczący o Chrystusie był przez totalitarną władzę postrzegany jako zagrożenie dla niej. Najzupełniej słusznie, choć zagrożenie dla komunizmu stanowił on w zupełnie inny sposób, niż wydawało się ideologom marksizmu i pragmatykom władzy. Ksiądz Jerzy Popiełuszko zwalczany był przez komunistów jako polityczny przeciwnik – zginął jako świadek Chrystusa.
Jarosław KUPCZAK OP
Każdy człowiek, który szuka, ostatecznie znajdzie
Można i trzeba popatrzeć na tajemnicę paschalną jako radykalne opowiedzenie się Boga po stronie niewzruszonych prawd rządzących rzeczywistością. Tajemnica paschalna widziana z tego punktu widzenia przypomina o nienaruszalnych prawdach, z których głoszenia Kościół nigdy nie może zrezygnować.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 520 Wszystko co Najważniejsze
To wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” trafia do Państwa w niezwykłym czasie. Ten weekend to czas zadumy, ciszy i radości; to okazja do spojrzenia na siebie i świat w inny sposób.
Julia MISTEWICZ-DELANNE
Dziesięć najpiękniejszych katedr Francji
W grudniu 2024 r. nastąpi ponowne otwarcie katedry Notre-Dame w Paryżu, odbudowywanej po pożarze z kwietnia 2019 r. Odbudowa Notre-Dame obserwowana jest przez Francuzów, dla których katedra jest symbolem dziedzictwa kulturowego Francji. Skarbem francuskiego dziedzictwa jest nie tylko paryska katedra Notre-Dame, ale również liczne katedry w całej Francji, cenne zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym i duchowym.
Wojciech KUCHARSKI
Orędownik pojednania. Kardynał Bolesław Kominek (1903-1974)
Arcybiskup Bolesław Kominek w najbardziej praktyczny sposób swoje przemyślenia na temat pojednania zrealizował w Orędziu biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim, dokumencie, który uważany jest za kamień milowy w procesie pojednania polsko-niemieckiego.
Prof. Magdalena PŁOTKA
Tomasz z Akwinu. Czy przyjemność jest potrzebna do szczęścia?
Tomasz z Akwinu konfrontuje się z problemem: czy przyjemność wspomaga szczęście, czy raczej jest dla niego przeszkodą (mianowicie przeszkadza w czynności poznania intelektualnego)?
Isabelle PRÊTRE
Teresa z Lisieux. Święci »psychologowie«
Benedykt i Scholastyka, Klara z Asyżu, Elżbieta od Trójcy Świętej, Teresa z Lisieux, Franciszek Salezy – nie posągowi święci, ale opiekunowie i przyjaciele, którym Isabelle PRÊTRE zawdzięcza pokonanie wielu trudności i słabości. W czułych rozmowach dziękuje swoim świętym „psychologom” za życiowe drogowskazy.
Paul KINGSNORTH
Jesteśmy nowym rodzajem istoty – człowiekiem postreligijnym
Cały współczesny świat – pisał G.K. Chesterton – podzielił się na konserwatystów
i postępowców. Postępowcy popełniają błędy. Konserwatyści umożliwiają ich korygowanie.
Popołudniowe Espresso
Słowenia walczy ze skutkami powodzi
Słowenia zmaga się ze skutkami powodzi, które w ostatnich dniach dotknęły kraj. Premier Słowenii Robert GOLOB wskazał, że jest to „największa klęska żywiołowa” w historii państwa. GOLOB zwrócił się do UE o uruchomienie europejskiego mechanizmu ochrony ludności. Liczba ofiar powodzi w Słowenii wzrosła do sześciu osób. Premier GOLOB wskazał, że wstępnie straty spowodowane żywiołem szacowane są na 550 mln euro. Eksperci oceniają, że gwałtowne powodzie to efekt zmian klimatycznych.
Anthony LYNN LILLES
Ogień z nieba. Dar kontemplacji
Ogień z nieba stanowi wprowadzenie do chrześcijańskiej kontemplacji i mistycznej mądrości. To próba zajrzenia w bogatą, żywą tradycję duchowych mistrzów, świętych i męczenników.
Anna DRUŚ
Ks. Franciszek Blachnicki kawalerem Orderu Orła Białego
Ks. Blachnicki obudował pomysł żywą duchowością Maryjną, czyniąc z Matki Jezusa duchową Opiekunkę nowego dzieła – pisze Anna DRUŚ.
Krzysztof PAŁYS OP
Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy
My także bywaliśmy wielokrotnie zaskakiwani, choćby wówczas, gdy muzułmanie prosili nas o odprawienie w ich intencji Mszy Świętej, gdy szwajcarski ateista, rezygnując ze swoich planów, zawiózł nas do Medziugorie.
Janusz PYDA OP
Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu
Kwestie dyskutowane o duszy (Quaestiones disputatae De anima), Kwestia dyskutowana o stworzeniach duchowych (Quaestio disputata De spiritualibus creaturis) oraz Kwestia dyskutowana o zjednoczeniu Słowa wcielonego (Quaestio disputata De unione Verbi incarnati) mają w dorobku Tomasza z Akwinu znaczenie szczególne
Prof. Dariusz KOWALCZYK SJ
Leszek Kołakowski o Europie, marksizmie i chrześcijaństwie
Spośród wielu myśli Leszka Kołakowskiego, także i ta jest wciąż aktualna: „marksizm ani nie tłumaczy świata, ani go nie zmienia, jest tylko zasobnikiem haseł służących organizowaniu różnych interesów”.
o. Raniero CANTALAMESSA OFMCap
Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu
Odmienna śmierć Boga znalazła najpełniejszy wyraz w znanym oświadczeniu, które niemiecki filozof Friedrich Nietzsche wkłada w usta człowiek oszalały, który przybywa zdyszany do miasta: „Gdzie się Bóg podział?”, zawołał, „Powiem wam. Zabiliśmy go – wy i ja! Wszyscy jesteśmy jego zabójcami.
Alain FINKIELKRAUT
Prof. Pierre MANENT
Czy Bóg umarł?
Debata, która została zorganizowana w Paryżu przez redakcję „Le Figaro”, odbiła się szerokim echem. Wybitni intelektualiści mieli sposobność do dyskusji na takie tematy, jak wiara, zanikanie chrześcijańskiej matrycy w dzisiejszej Europie oraz – co wydaje się szczególnie interesujące – to, co może zająć jej miejsce.
Prof. Manfred SPIEKER
Benedykt XVI, współpracownik Prawdy
Wiadomo, że życie Josepha Ratzingera wielokrotnie potoczyło się inaczej, niż sobie tego życzył. „Zamierzałem przez całe życie być profesorem i wykładowcą”, powiedział w 2016 r. w swych Ostatnich rozmowach.
Dominik DUBIEL SJ
Ignacjańska hermeneutyka „The Chosen”. Serial, który stał się ćwiczeniem duchowym
„The Chosen” – popularny dziś amerykański serial o Jezusie Chrystusie – powinno się oglądać bez popadania z jednej strony w idolatryczne przekonanie, że jest on czymś w rodzaju Objawienia 2.0, z drugiej zaś w ikonoklastyczne odrzucenie dzieła jako wykrzywiającego Ewangelię.
Prof. Pierre MANENT
Europa a kwestia chrześcijańska
Człowiek w swoim wysiłku musiał zawsze odpowiadać na propozycję chrześcijańską bądź przyjęciem jej, bądź odrzuceniem – wszelkim poruszeniem duszy w dyskrecji swojej niezbadanej wolności.
Prof. Andrzej NOWAK
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Koniec tzw. zimnej wojny i upadek ZSRR nie oznaczają bynajmniej zamknięcia zmagań o kulturę, o wolność, o dziedzictwo. W dającej się przewidzieć przyszłości żadnego liberalnego happy endu, żadnego końca historii nie ma i nie będzie. Nadal czeka nas twarda walka,
Prof. George WEIGEL
Joseph Ratzinger – doktor Kościoła?
Dwadzieścia pięć lat temu Joseph Ratzinger mówił mi o powołaniu do świętości, jej wielu formach i modalnościach w Kościele; o czasie i wieczności; o oddaniu się w zaufaniu Panu; o nieredukowalnej chrystocentryczności życia chrześcijańskiego
Prof. Rafael Domingo OSLÉ
Benedykt XVI – mądry i skromny papież
Benedykt był w stanie przekroczyć i zintegrować wiele ograniczających dualizmów i zburzyć fałszywe mury wzniesione między wiarą i rozumem, tradycją i odnową, chrześcijaństwem i oświeceniem, miłością i cierpieniem, charyzmatem i hierarchią, tym, co pozytywne i naturalne, pracą i kontemplacją, tym, co ludzkie, i tym, co boskie