Michał KŁOSOWSKI: Wirus braku nadziei Michał KŁOSOWSKI: Wirus braku nadziei
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Wirus braku nadziei

To będzie raczej krótki tekst. Bo nadzieja albo jest, albo jej nie ma, stan pośredni nie istnieje. Tymczasem dziś nadziei potrzebujemy jak tlenu, bo rok 2020 zdaje się powtarzać, a widoków na zmianę nie ma.

Jan ŚLIWA: Może nie wszystko stracone? Potęga Christianitas Jan ŚLIWA: Może nie wszystko stracone? Potęga Christianitas
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Może nie wszystko stracone?
Potęga Christianitas

Obecny atak na chrześcijaństwo wydaje się silniejszy i głębszy. Jego bazą teoretyczną jest nowy ateizm, a jego czterej jeźdźcy to – Richard Dawkins, Sam Harris, Christopher Hitchens i Daniel Dennett.

Prof. Stephen BULLIVANT: Walka z pandemią to innowacja przyniesiona przez chrześcijan Prof. Stephen BULLIVANT: Walka z pandemią to innowacja przyniesiona przez chrześcijan
Prof. Stephen BULLIVANT

Prof. Stephen BULLIVANT

Walka z pandemią to innowacja przyniesiona przez chrześcijan

Prawdziwie chrześcijańskie wartości od dawna są zakorzenione w myśli Zachodu, lecz same społeczeństwa zachodnie często są już daleko od swoich założycielskich ideałów. Najbardziej jest to widoczne w kwestiach ochrony życia.

Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ: Trzeba być twardego ducha. Jak Jezus Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ: Trzeba być twardego ducha. Jak Jezus
Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ

Ks. Piotr PAWLUKIEWICZ

Trzeba być twardego ducha. Jak Jezus

Jezus zawsze odpowiadał krótko, Jezus zawsze odpowiadał mądrze. Ani razu nie zapultał się w swojej wypowiedzi. Jako mąż, jako żona, jako ksiądz nigdy nie powinniśmy tego Bożego tupetu tracić. Powinniśmy być jak Jezus przed Piłatem. Zawsze wiedzieć, co w danym momencie powiedzieć.

Włodzimierz RĘDZIOCH: Gdy tłum krzyczy "gnij w piekle". Kulisy antychrześcijańskiej krucjaty Włodzimierz RĘDZIOCH: Gdy tłum krzyczy "gnij w piekle". Kulisy antychrześcijańskiej krucjaty
Włodzimierz RĘDZIOCH

Włodzimierz RĘDZIOCH

Gdy tłum krzyczy "gnij w piekle".
Kulisy antychrześcijańskiej krucjaty

Celem tych nowych „antydreyfusowców” jest „uderzyć w dwutysiącletnią instytucję, która się zestarzała i jest teraz tragicznie niepewna między swoją tradycją a ziemskim «aggiornamento», ze zniesieniem niektórych jej fundamentów, takich jak celibat, troska o dusze, niezależność kultu i jego administrowanie przez konsekrowane duchowieństwo, sakrament osobistej spowiedzi, wykluczenie kobiet z święceń, moralność seksualna, autorytet w dziedzinie kultury i ludzkości, zaufanie wiernych, hierarchia, począwszy od biskupa Rzymu, papieża.

Chantal DELSOL: Wolność chrześcijańska w świecie, w którym wszystko wolno Chantal DELSOL: Wolność chrześcijańska w świecie, w którym wszystko wolno
Chantal DELSOL

Chantal DELSOL

Wolność chrześcijańska w świecie, w którym wszystko wolno

Chrześcijaństwo zapoczątkowało epokę, w której zanikła hierarchia płci: każde życie było godne tego, aby żyć, w tym takie, które poczęło się w bardzo niefortunnych okolicznościach, albo nawet takie, które zmierzało do końca i chciało zakończyć swoje cierpienia.

Abp Ludwig SCHICK: Źródła europejskiej tożsamości Abp Ludwig SCHICK: Źródła europejskiej tożsamości
Abp Ludwig SCHICK

Abp Ludwig SCHICK

Źródła europejskiej tożsamości

Czy zatem powinniśmy bronić chrześcijańskiego Zachodu? Odpowiedź brzmi: oczywiście! Obronimy go jednak wyłącznie wtedy,  gdy w warunkach dzisiejszego świata będziemy promować zasady i wartości chrześcijaństwa oraz płynące z niego inspiracje. Aby to czynić, potrzebujemy zdecydowanego i wyraźnego dialogu międzyreligijnego – zwłaszcza z islamem – a także dyskursu międzyreligijnego. Musimy wciąż na nowo odkrywać ducha chrześcijańskiego Zachodu.

Ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI: Chrześcijańska wizja polityki Ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI: Chrześcijańska wizja polityki
ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI

ks. Grzegorz SOKOŁOWSKI

Chrześcijańska wizja polityki

Działalność polityczna wymaga odniesienia do całościowej wizji społeczeństwa i człowieka. Państwo nie może wymagać od obywateli przywiązania do określonej ideologii, ponieważ mogłoby to prowadzić do dyktatury duchowej, która jest najgorsza ze wszystkich. Wspólnota polityczna istnieje dla dobra wspólnego. Rzeczywiście, społeczeństwami dojrzalszymi są te, w których udział wszystkich jest wolny, aktywny i odpowiedzialny.

Kard. Robert SARAH: Zagubiona Europa Kard. Robert SARAH: Zagubiona Europa
Kard. Robert SARAH

Kard. Robert SARAH

Zagubiona Europa

Polska, wierna obietnicom swojego chrztu, Polska, która rozświetliła XX wiek obecnością świętych takich jak siostra Faustyna, o. Maksymilian Kolbe, Jan Paweł II, powinna promować humanizm chrystocentryczny. Powinna świadczyć o tym, że sercem narodu jest jego kultura i że duszą kultury jest wiara w Boga. Polska powinna być strażnikiem, ostrzegającym Europę przed niebezpieczeństwem jej „milczącej apostazji”.

Łukasz GŁOWACKI: Łódź. Miasto Św.Faustyny Łukasz GŁOWACKI: Łódź. Miasto Św.Faustyny
Łukasz GŁOWACKI

Łukasz GŁOWACKI

Łódź. Miasto Św.Faustyny

Święta Faustyna Kowalska, autorka najczęściej tłumaczonej na świecie polskiej książki, orędowniczka Bożego Miłosierdzia, kilka lat kluczowych dla swojego życia, spędziła w Łodzi. Właśnie w tym mieście przemysłu włókienniczego młodziutka dziewczyna weszła na drogę swojego powołania.

Roman BIELECKI OP: "Bóg się rodzi na Kościuszki" Roman BIELECKI OP: "Bóg się rodzi na Kościuszki"
Roman BIELECKI OP

Roman BIELECKI OP

"Bóg się rodzi na Kościuszki"

Osłaniając twarz przed zimnym wiatrem, próbuję chwilę wysiedzieć pod murem komina i jak co roku się zastanawiam, jak mówić o narodzeniu Boga? Jak nie popaść w banał? I chyba jak zawsze jestem bezradny, bo nie starczy życia, żeby objąć tę tajemnicę, która ludzki świat wywraca do góry nogami, jak wtedy…

Katarzyna DOMAŃSKA: Niech się stanie światłość... Katarzyna DOMAŃSKA: Niech się stanie światłość...
Katarzyna DOMAŃSKA

Katarzyna DOMAŃSKA

Niech się stanie światłość...

Odwołania do symbolu światła — rozumianego jako światło duchowe claritas — odnajdujemy w dziełach filozoficznych i teologicznych. Czytamy w nich, że tworzywem i podłożem każdego istnienia jest światło, a przejawia się ono w postaciach światła duchowego i światła cielesnego.

Prof. Rémi BRAGUE: Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem? Prof. Rémi BRAGUE: Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem?
Prof. Rémi BRAGUE

Prof. Rémi BRAGUE

Co Europa może uczynić z chrześcijaństwem?

Chrześcijaństwo nie rości sobie prawa do dostarczania kulturze nowych treści. Natomiast dostarcza ono nowej perspektywy. Chrześcijańska rewolucja, jeśli można tak powiedzieć, jest rewolucją fenomenologiczną. Polega ona na ukazaniu tego, co dotychczas było niewidoczne.

Orsi HARDI: Uchodźcy w Taizé. Przywrócić godność ludzką Orsi HARDI: Uchodźcy w Taizé. Przywrócić godność ludzką
Orsi HARDI

Orsi HARDI

Uchodźcy w Taizé.
Przywrócić godność ludzką

Odebrało nam mowę na widok tłumów przybyszów na ulicach i placach Budapesztu. Rodziny z dziećmi, kobiety i mężczyźni w różnym wieku koczujący na dworcu kolejowym Keleti. Nie mogliśmy spokojnie siedzieć i na to patrzeć.

Prof. Michael ABDALLA: Islam a wolność religijna Prof. Michael ABDALLA: Islam a wolność religijna
Prof. Michael ABDALLA

Prof. Michael ABDALLA

Islam a wolność religijna

Trudno dziś dostrzec na Bliskim Wschodzie jakichkolwiek potencjalnych utalentowanych reformatorów islamu, a w oczekiwaniu na ich pojawienie się chrześcijanie mogą ulec całkowitej eksterminacji.

Orsi HARDI: Refugees in Taizé. To restore human dignity Orsi HARDI: Refugees in Taizé. To restore human dignity
Orsi HARDI

Orsi HARDI

Refugees in Taizé.
To restore human dignity

We were speechless when we saw the flow of refugees in the streets and squares of Budapest.
Families with children, women and men of all generations were stranded in Hungary, in the ‘Keleti’ railway station. We couldn’t sit still and watch.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam