
Jest piątek, 9. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Polska podpisuje porozumienie dotyczące dostaw gazu z Nigerii
Podczas wizyty w Nigerii prezydent Andrzej Duda zawarł porozumienie dotyczące dostaw gazu z Nigerii do Polski, o czym poinformowały w czwartek nigeryjskie media. – Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego dzisiejsze rozmowy są dla nas bardzo ważne, jeśli chodzi o dostawy do Polski i UE gazu LNG, jak i ropy naftowej. Nigeria jest krajem bardzo zasobnym w te surowce i pierwsze dostawy do naszego terminalu w Świnoujściu, jak również import ropy naftowej przez Lotos do Polski już miały miejsce na przestrzeni ostatnich lat. […] Chcielibyśmy tę współpracę zacieśniać, chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy do naszego kraju z Nigerii były większe, by na tym polu następował rozwój naszych relacji gospodarczych – powiedział we wtorek Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Nigerii Muhammadem Buharim.
Jak przekazał portal theafricareport.com prezydenci Polski i Nigerii zawarli porozumienie w sprawie dostaw gazu z Afryki. W ostatnich dwóch latach współpracy polsko-nigeryjskiej na rynku energii eksport z Nigerii do Polski wzrósł o ponad 55 proc. – W sektorze energetycznym Nigeria oferuje Polsce swoje energetyczne surowce, w które jest bogata, a Polska może zaoferować swoje ogromne doświadczenie i wysokie technologie, jeżeli chodzi o przemysł wydobywczy – dodał prezydent Duda. Podczas wizyty w Nigerii prezydent mówił o możliwości zacieśnienia relacji pomiędzy Polską a Nigerią na wielu polach – Polska gospodarka jest w stanie zaoferować nigeryjskim partnerom produkty, które do tej pory były importowane do Nigerii z Rosji, czy Chin, a łańcuchy dostaw uległy w ostatnich latach zaburzeniu – powiedział w Abudży. – UE importuje 14 proc. swoich całkowitych dostaw LNG z Nigerii i jest potencjał, żeby ten wolumen podwoić – powiedział zastępca dyrektora generalnego Departamentu Energii UE Matthew Baldwin agencji Reuters.
Operacja London Bridge czyli protokół po śmierci królowej
Zmarła 8 września brytyjska królowa Elżbieta II zostanie pochowana w Opactwie Westminsterskim, gdzie rok wcześniej złożono jej męża księcia Filipa. W sobotę 10 września odbędzie się posiedzenie Rady Akcesyjnej, na którym najstarszy syn królowej zostanie oficjalnie ogłoszony królem Zjednoczonego Królestwa pod imieniem Karola III. Jest to jedynie formalność, gdyż zgodnie z brytyjską tradycją został on królem automatycznie po śmierci matki. Akt proklamacyjny zostanie następnie dwukrotnie odczytany w Londynie – z balkonu w Pałacu św. Jakuba oraz na starej giełdzie, Royal Exchange, w londyńskim City, a także w stolicach pozostałych części składowych Zjednoczonego Królestwa – Edynburgu, Cardiff i Belfaście. Jak wyjaśniono, podczas proklamacji flagi zostaną podniesione na wysokość pełnego masztu na jedną godzinę, po czym zostaną opuszczone do połowy masztu i pozostaną tak do końca żałoby.
Protokół brytański dokładnie określa przebieg państwowych ceremonii żałobnych z okazji śmierci monarchy. Określa się to mianem „operacji London Bridge”. Precyzuje się w niej plan działania dla instytucji rządowych, kościoła, policji, służb zbrojnych i mediów. Zgodnie z nim brytyjska Izba Gmin zebrała się dziś na specjalnym posiedzeniu zwołanym w celu uczczenia Elżbiety II. Potrwa ono do późnego wieczora, a udział w nim i przemówienie ma wziąć nowy król Karol III. W kolejnych dniach trumna królowej zostanie przewieziona z Balmore, gdzie zmarła, do Londynu, gdzie najpierw trafi do Pałacu Buckingham, a następnie w uroczystej procesji do Westminster Hall. Tam będzie wystawiona na widok publiczny przez cztery dni przed pogrzebem. Oczekuje się ogromnych kolejek ludzi, którzy będą chcieli oddać jej osobisty hołd. Dokładna data pogrzebu nie została jeszcze ogłoszona, ale musi on odbyć się w ciągu 14 dni od śmierci monarchy. Ceremonia odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Po nabożeństwie żałobnym trumna królowej zostanie przeniesiona w pieszej procesji z opactwa do Wellington Arch w londyńskim Hyde Park Corner, po czym karawanem pojedzie do Windsoru.
Sukcesy ukraińskiego kontrataku
W 28 tygodniu wojny siły rosyjskie utraciły terytorium na wszystkich frontach. Ukraińska kontrofensywa rozprzestrzeniła się z południowego obwodu chersońskiego na wschodni i północny front kraju, demonstrując ciągłą zdolność Ukrainy do przejęcia inicjatywy. 6 września siły północnej Ukrainy rozpoczęły nowy kontratak w północnym obwodzie charkowskim. Pomimo ciszy radiowej ze strony politycznego i wojskowego kierownictwa kraju w Kijowie, ukraińscy blogerzy wojskowi poinformowali o ciężkich walkach w Werbiwce i Bałaklii, 70 km na południowy wschód od Charkowa, które Ukraina odzyskała na początku maja. Wydaje się, że siły ukraińskie odzyskały Werbiwkę, gdzie zamieściły geolokalizowane materiały filmowe pokazujące martwych rosyjskich żołnierzy.
Niepotwierdzone doniesienia mówiły, że atak wywołał załamanie rosyjskiego frontu, który został osłabiony w zeszłym miesiącu w celu przesunięcia sił na południe. Ukraina poinformowała o 460 ofiarach śmiertelnych wśród wroga, co jest niezwykłą liczbą jak na jeden dzień. Ofensywa nastąpiła dzień po tym, jak siły ukraińskie zniszczyły rosyjski skład amunicji w Bałaklii, w powtórzeniu taktyki korozji stosowanej na południu. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski pośrednio potwierdził 5 września zdobycze na wschodzie i południu, chwaląc się sukcesami na polu walki i wspominając o dwóch wyzwolonych osiedlach w Chersoniu i jednym w Doniecku. Materiały geolokalizacyjne potwierdziły, że siły ukraińskie odzyskały również Olhyne i Novovosnesenke. Według ministerstwa obrony Ukrainy, Rosja straciła ponad 50 000 ludzi, 2 097 czołgów, 4 520 pojazdów opancerzonych, 1 194 systemy artyleryjskie oraz 445 samolotów i śmigłowców.

🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI: Koniec epoki. Śmierć Elżbiety II

Klub kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].