Popołudniowe Espresso: Unia musi się przygotować na całkowite odcięcie gazu z Rosji - Ursula von der Leyen

Unia musi się przygotować na całkowite odcięcie gazu z Rosji - Ursula von der Leyen

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest środa, 6. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ursula von der Leyen: Unia musi się przygotować na całkowite odcięcie gazu z Rosji

12 unijnych krajów jest bezpośrednio dotkniętych częściowymi lub całkowitymi ograniczeniami dostaw gazu z Rosji. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN podczas debaty na sesji Europarlamentu w Strasburgu. Moskwa w odwecie za sankcje i unijne poparcie dla Ukrainy od kilku tygodni przykręca kurek z błękitnym paliwem. Według szefowej Komisji, Unia musi się przygotować na całkowite odcięcie gazu z Rosji. „To oczywiste – Putin nadal używa energii jako broni” – powiedziała Ursula von der Leyen. „Dlatego Komisja pracuje nad europejskim plan awaryjnym. Ma on być gotowy do połowy lipca. Państwa członkowskie mają już wdrożone krajowe plany awaryjne. To dobrze, ale potrzebna koordynacja na poziomie unijnym i wspólne działania” – podkreśliła przewodnicząca. Dodała, że Unia próbuje też uniezależniać się od dostaw rosyjskiego gazu. Poinformowała, że w czerwcu w porównaniu z ubiegłym rokiem import tego surowca spadł o jedną trzecią.

Ukraina może do końca roku zwyciężyć w wojnie z Rosją, jeśli otrzyma wystarczającą ilość wysokiej jakości broni – oświadczył z kolei sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij DANIŁOW, cytowany we wtorek przez portal NV.ua. Szef brytyjskiego rządu, odpowiadając na pytanie o plany ukraińskiego prezydenta Wołodymyra ZEŁENSKIEGO zakładające zwycięstwo do końca roku, ocenił, że ukraińskie władze mają realistyczny plan, który może zmienić przebieg pełnowymiarowej wojny.

Perturbacje w brytyjskim rządzie

Dwóch czołowych brytyjskich ministrów podało się do dymisji w proteście przeciwko premierowi Borisowi Johnsonowi. „Nie mogę dalej z czystym sumieniem służyć w tym rządzie” – napisał w liście rezygnacyjnym minister zdrowia, Sajid JAVID. „Obywatele oczekują, by rząd zachowywał się odpowiednio, działał kompetentnie i z powagą (…) to standardy, o które warto walczyć i dlatego rezygnuję” – napisał Rishi SUNAK, były już minister finansów. Wszystko to jest konsekwencją partygate, skandalu z nielegalnymi przyjęciami w lockdownie oraz innych afer. Na przykład, premier mianował na ważne stanowisko parlamentarne człowieka, którego współpracownicy oskarżali o molestowanie. Downing Street z początku twierdziło, że premier o tym nie wiedział. Ale dziś jego kancelaria zmieniła kolejny raz wersję i przekonuje, że szef rządu wiedział, lecz o tym zapomniał.

Niepokój w Partii Konserwatywnej narasta od dawna. Po partygatepopularność ugrupowania się załamała, a niedawno Konserwatyści doznali dotkliwych porażek w wyborach uzupełniających. Coraz więcej posłów obawia się, że szef rządu jest dla nich obciążeniem i może ich kosztować mandaty. Lider brytyjskiej opozycji apeluje o zorganizowanie wyborów parlamentarnych. Oprócz rezygnacji ministra finansów Rishi Sunak i szefa resortu zdrowia Sajida Javida zrezygnował też wiceprzewodniczący Partii Konserwatywnej, Bim Afolami.

Pierwszy Hadżdż od początku pandemii Covid-19

Pielgrzymi powrócili na doroczny hadżdż po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19. Arabia Saudyjska, dom dla najświętszych miejsc islamu w Mekce i Medynie, pozwoliła w tym roku na wykonanie hadżu milionowi zagranicznych podróżnych.

Hadżdż, obowiązek wykonywany raz w życiu przez każdego sprawnego fizycznie muzułmanina, który może sobie na to pozwolić, jest największym na świecie zgromadzeniem religijnym i głównym źródłem dochodów dla rządu saudyjskiego z tytułu zakwaterowania wiernych, transportu, opłat oraz zakupu prezentów. Zanim pandemia wymusiła globalnie dystans społeczny, oficjalne dane wskazywały, że królestwo zarabiało około 12 miliardów dolarów rocznie z 2,6 miliona pielgrzymów, którzy odwiedzali Mekkę i Medynę na tygodniowy hadżdż oraz około 19 milionów gości na umrah. Umrah to inna forma pielgrzymki, którą można odbyć w dowolnym momencie roku. 

Karol NAWROCKI: Okruchy polskiej historii

🎧 #RozmowyNajważniejsze. Sojusz z Ameryką to nie wybór, a konieczność

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lipca 2022