Popołudniowe Espresso: Władimir Putin ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy

Popołudniowe Espresso: Władimir Putin ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 30. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rezygnacja szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka

„Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów” – poinformował Michał Dworczyk na swoim Twitterze. Powodem mają być „względy osobiste i przekonanie, że tak efektywnie jak do tej pory, dłużej na tym miejscu nie jest w stanie pracować”. Michał Dworczyk w rozmowie z dziennikarzami oceniał, że „to było niezwykłe pięć lat (…)  To było najciekawsze i najważniejsze doświadczenie w moim życiu. Dziękuję za to, że mogłem pełnić służbę publiczną w tym miejscu”.

Polityk podkreślał, że przez najbliższe tygodnie będzie jeszcze pracował w KPRM, by dokończyć wszystkie projekty, w których brał udział. Po ogłoszeniu swojej dymisji, podczas konferencji prasowej w Sejmie, Michał Dworczyk mówił, że „kancelaria to jest niezwykłe miejsce. To centrum administracji. To setki urzędników służby cywilnej. Profesjonalnych i dobrze przygotowanych na rzecz Polski”. Podziękował również przyjaciołom z Białorusi, którzy walczą z reżimem Łukaszenki, a także wszystkim przyjaciołom z Ukrainy, którzy walczą z rosyjską inwazją. Michał Dworczyk był szefem KPRM od 2017 roku. Wcześniej pełnił m.in. funkcje wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej, a także był pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień przeciw COVID-19.

Władimir Putin ogłasza aneksję czterech regionów

W Moskwie odbyła się dziś ceremonia, podczas której Władimir Putin ogłosił aneksję przez Rosję części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego,  które należą do Ukrainy. „W ostatnim czasie miały miejsce referenda na czterech terytoriach i ludzie zdecydowali”— mówił podczas swojego wystąpienia prezydent Rosji.  „Istnieją cztery nowe regiony Rosji” – mówi Władimir Putin. Podkreślał, że przyłączenie zajętych terytoriów do Rosji to „wybór milionów ludzi”, który wynika ze wspólnej przeszłości.

W trakcie przemówienia Putin zaznaczał wielokrotnie, że Rosja będzie bronić swojego nowego terytorium wszelkimi dostępnymi jej środkami, co wskazuje na poważną eskalację wojny. Ostrzegł, że Moskwa nigdy nie odda kontroli nad Donieckiem, Ługańskiem, Chersoniem i Zaporożem. Wzywał Ukrainę, by usiadła do rozmów w celu zakończenia konfliktu.

Putin oskarżył także państwa zachodnie o prowadzenie wojny hybrydowej przeciwko Rosji i ciągłe próby jej osłabienia. „Nie chcą widzieć nas, jako wolnego społeczeństwa. Chcą widzieć nas, jako tłum niewolników”.  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres mówi, że aneksja regionów Ukrainy przez Rosję oznacza „niebezpieczną eskalację”.  „Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji regionów Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża na Ukrainie nie miałaby wartości prawnej i zasługuje na potępienie” – podkreślał szef ONZ. Kijów i Zachód również zapowiedziały, że nie uznają aneksji.

Huragan Ian na Florydzie. Nawet 2,6 mln domów i firm bez prądu

Prezydent USA Joe Biden ostrzegł, że huragan Ian może być najbardziej śmiercionośną burzą, jaka nawiedziła Florydę w historii stanu. Wiatr wiał z prędkością sięgającą 241 km/h. Nawet 2,6 mln domów i firm na Florydzie może być pozbawionych prądu. Ulice miast są zalane, a niemalże wszystkie porty zdewastowane. Prezydent USA Joe Biden obiecał w czwartek, że rząd federalny zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić mieszkańcom Florydy wsparcie.

Agencja Reutera informuje, że ekipy ratunkowe nadal ewakuują mieszkańców z zagrożonych terenów. Jednak dostęp do tych osób jest wyjątkowo utrudniony. „Niszczycielski Ian pozostawił po sobie stosy gruzu po marszu przez cały stan Floryda” – komentuje agencja. Huragan zakłóci funkcjonowanie telefonii komórkowej, dlatego ranni nie mogli wezwać pomocy. Obecnie siła Iana nieco słabnie. Należy przypomnieć, że wcześniej huragan Ian spowodował szkody także na Kubie, w stolicy kraju – Hawanie.

François-Xavier BELLAMY: Jesteśmy współwinni. Nie słuchaliśmy ostrzeżeń płynących z Europy Środkowo-Wschodniej

Zastanawia mnie to, że pamięć o Europie Środkowo-Wschodniej – o tym, czego doświadczyła w ostatnich dekadach – w Europie Zachodniej wyblakła i ostatecznie zanikła. Europa Zachodnia nie rozumie już, co stało się z tymi krajami, których europejski duch wykuwał się w oporze wobec sowieckiego totalitaryzmu [czytaj więcej]


🎧#NajważniejszeDnia 
Mateusz M. KRAWCZYK: Biblijne powodzie w Pakistanie

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 września 2022