Popołudniowe Espresso: Zdewastowano cmentarz żołnierzy AK w Surkontach

Zdewastowano cmentarz żołnierzy AK w Surkontach

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 25. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zdewastowany cmentarz żołnierzy AK w Surkontach

„Cmentarz żołnierzy AK w Surkontach jest dewastowany przez służby mińskiego reżimu. Mylą się bardzo ci co myślą, że uda się wykorzenić ludzką pamięć o bohaterach. Reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa” – poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan, poinformował dziś, że do rozbiórki cmentarza dochodzi przy użyciu ciężkiego sprzętu. Również szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, na swoim Twitterowym profilu napisał „Zrównano z ziemią nekropolię żołnierzy AK, którzy zginęli w walce z sowietami w 1944 r. w Surkontach. Polegli odzyskają godne upamiętnienie – to kwestia czasu. Winni poniosą konsekwencje. Chwała Bohaterom!”

Przypomnijmy, że wojskowy cmentarz w Surkontach to miejsce, gdzie pochowano 35 żołnierzy AK. W tym ich dowódców, między innymi Macieja Kalenkiewicza. Podpułkownik, który nosił pseudonim „Kotwica” kierował oddziałem Armii Krajowej. Portal „Glos znad Niemna” poinformował o zdarzeniu na swojej stronie, gdzie możemy przeczytać –  „Według uzyskanych przez nas informacji, dewastacja cmentarza przypomina zakrojoną na szeroką skalę operację specjalną. Drogi do miejsca, w którym odbywa się akt barbarzyństwa są blokowane przez milicję. A oburzeni miejscowi mieszkańcy, próbujący zarejestrować popełnianą zbrodnię  są straszeni więzieniem. To jest też powód dla którego jak dotąd nie udało się zrobić zdjęcia tego dziejącego się niewyobrażalnego dla XXI wielu bestialstwa”.

Możliwa wizyta MAEA w kontrolowanej przez Rosję elektrowni atomowej Zaporoże na Ukrainie

Nasilenie się w ostatnich tygodniach walk w pobliżu okupowanego przez Rosjan obiektu jądrowego w Zaporożu na południu Ukrainy, największego w Europie, doprowadziło do obaw o wypadek jądrowy. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) chce wysłać misję w celu zbadania zakładu, ale nie uzyskała jeszcze dostępu. W wywiadzie dla FRANCE 24 dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi wyraził nadzieję, że wizyta odbędzie się w ciągu „dni”. Co do potrzeby wysłania zespołu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) zgodzili się prezydenci Rosji i Francji – Władimir Putin i Emmanuel Macron  – podała francuska kancelaria prezydencka. W rozmowie telefonicznej obaj przywódcy uzgodnili też, że przed wysłaniem misji kontrolnej odbędą się rozmowy.

Sytuacji na Ukrainie poświęcona będzie również wizyta premiera Mateusza Morawieckiego we Francji, która odbędzie się w poniedziałek 29 sierpnia. Jak zapowiada premier, rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa. Jak również łagodzenia rosnącej inflacji, przede wszystkim tej związanej z rynkiem energetycznym. Podczas czwartkowej konferencji premier podkreślał „Francja jest naszym bardzo ważnym partnerem i sojusznikiem w NATO (…) Wzmocnienie flanki wschodniej na pewno będzie też przedmiotem naszej dyskusji”. 

Walki ponownie wybuchają w etiopskim regionie Tigray, łamiąc pięciomiesięczny rozejm

W środę wybuchły walki między siłami rządowymi a tygryjskimi rebeliantami w północnej Etiopii, łamiąc pięciomiesięczny rozejm i zadając cios wysiłkom pokojowym.  Po doniesieniach o nowej ofensywie siły powietrzne Etiopii ogłosiły, że zestrzeliły samolot przewożący broń dla Tigray People’s Liberation Front (TPLF). Rząd premiera Abiy Ahmeda i rebelianci oskarżają się wzajemnie o podważanie wysiłków na rzecz pokojowego rozwiązania brutalnej 21-miesięcznej wojny w drugim najludniejszym kraju Afryki i wymieniają się winą za to, kto jest odpowiedzialny za powrót do walki.

Szef ONZ Antonio Guterres powiedział, że jest „głęboko wstrząśnięty” wznowieniem walk i zaapelował o „natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych i wznowienie rozmów pokojowych”. Szef Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat wezwał do „deeskalacji” i wznowienia „rozmów w celu poszukiwania pokojowego rozwiązania”. Stany Zjednoczone wezwały obie strony „do podwojenia wysiłków na rzecz postępu rozmów w celu osiągnięcia trwałego zawieszenia broni”, powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA. 

Edward LUCAS: Psy wojny

Rosja sądziła, że może ograniczyć walki do terytorium Ukrainy. Lecz nikt nie zapytał Ukraińców, czy mają coś na ten temat do powiedzenia. A jak widać – mają. [czytaj więcej]

🎧 #NajważniejszeDnia
Michał KŁOSOWSKI:
Święto Niepodległości Ukrainy w dzień 6 miesięcznicy agresji Putina

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 sierpnia 2022