Marek LASOTA: Jak Armia Krajowa Londyn uratowała
Marek LASOTA

Marek LASOTA

Jak Armia Krajowa Londyn uratowała

Wielu na świecie słyszało o niemieckich rakietach V1 czy V2. Mało kto jednak wie, że kluczowy udział w rozpracowaniu poligonu na wyspie Uznam oraz przekazaniu na Zachód dokumentacji, a także podzespołów rakiety V2 mieli Polacy, żołnierze Armii Krajowej.

„Polska stałych wartości". Kolejna odsłona globalnego projektu INM „Opowiadamy Polskę światu"
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

„Polska stałych wartości".
Kolejna odsłona globalnego projektu INM „Opowiadamy Polskę światu"

The Daily Telegraph (Wlk. Brytania), La Reppublica (Włochy), L’Opinion (Francja)… W ponad 60 mediach na całym świecie ukażą się w najbliższych dniach teksty o Polsce. To kolejna odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu”, tym razem o potrzebie większej solidarności w obliczu wspólnych zagrożeń dla Europy i przypominając 80. rocznicę powstania Armii Krajowej – „największej podziemnej armii świata”.

Karol NAWROCKI: Największa armia podziemna świata
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Największa armia podziemna świata

Wśród podziemnych armii, które rzuciły wyzwanie nazistowskim Niemcom, polska Armia Krajowa należała do największych. I spośród tych największych tylko ona – w odróżnieniu od sowieckiej i jugosłowiańskiej – walczyła o prawdziwą wolność i demokrację.

Clark YOUNG: Lekcja Jana Karskiego dla naszego świata
Clark YOUNG

Clark YOUNG

Lekcja Jana Karskiego dla naszego świata

Dziedzictwo Polaka Jana Karskiego, który bezskutecznie alarmował świat o tym, co Niemcy robili w Auschwitz, jest dziś moralnym wezwaniem do działania w obronie praw człowieka.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Armia Krajowa to coś więcej, niż "ruch oporu"
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI

Armia Krajowa to coś więcej, niż "ruch oporu"

Jednym z największych sukcesów wywiadu AK było zlokalizowanie produkcji niemieckich pocisków V-1, dzięki czemu alianci mogli zniszczyć tę bazę w Peenemünde w marcu 1943 roku.

Prof. Waldemar GRABOWSKI: Rozkazy Armii Krajowej
Prof. Waldemar GRABOWSKI

Prof. Waldemar GRABOWSKI

Rozkazy Armii Krajowej

14 lutego obchodzimy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, jednej z najlepiej zorganizowanych konspiracyjnych organizacji wojskowych w Europie, która walczyła z niemieckim okupantem.

Marcin CZEPELAK: Holocaust – zbrodnia, o której nikt nie chciał wiedzieć
Marcin CZEPELAK

Marcin CZEPELAK

Holocaust – zbrodnia, o której nikt nie chciał wiedzieć

Spisane przez Jana Karskiego relacje zostały przekazane rządom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nigdzie nie spotkały się z większym zainteresowaniem. Tylko „New York Times” z 25 listopada 1942 roku opublikował na 10 stronie krótki tekst o niemieckim planie zamordowania 250 tysięcy polskich Żydów. Tylko tyle i aż tyle.